Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beorn
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 02-03-2003 13:30    Temat wpisu: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej .
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek) , banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 02-03-2003 16:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bajka - nie, ale baśń - owszem Śmiech .
Dylematy moralne? przecież są one w jakiś sposób cześcia baśni właśnie, przynajmniej w klasycznym ujęciu.
Ale najdokładniej powiedziałabym - Hobbit jest baśnią dla wszystkich, nie tylko dla dzieci. Oczywiście zgodnie z poglądami samego Tolkiena - vide "O basniach"

Scarlet
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 30-03-2003 19:10    Temat wpisu: Czu "Hobbit" to bajka Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając "Hobbita" jakoś nie mogę zakwalifikować go do bajek. Pewnie dlatego iż traktuję go jako "wstęp" do "Władcy Pierścieni", chociaż czytałam go na końcu. A to, że napisany jest innym językiem ściadczy o tym , że to była jedna z pierwszych książek wydanych drukiem przez Tolkiena. Chyba nikomu to nie przeszkadza, bo ludziom się podoba, pewnie tak jak mi Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Runya
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 31-03-2003 17:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja także czytałam "Hobbita" dopiero po WP.
Wydaje mi się, że określenie bajka nie pasuje do tej książki. Bajka kojarzy mi się raczej z ewidentną historią, gdzie cała opowieść, postacie, morał etc. wyłożone są w jednym wymiarze.
A baśń jest jakby głębsza, ma więcej wymiarów, które odkrywa się w ciągu całego życia i za każdym kolejnym przeczytaniem można znaleźć w niej coś nowego, jakiś nowy aspekt.
"Hobbit" to baśń dla każdego, jak już to napisała Elanor i ja się pod tym stwierdzeniem podpisuję.

Pozdrawiam!

Runya Elfik
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 14-04-2003 21:04    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Beorn napisał(a):
Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej

wiem.onet.pl napisał(a):
Bajka, epicka opowiastka wierszem lub prozą w formie przypowieści, zawierająca naukę moralną bądź dydaktyczną, posługująca się typowymi cechami (charakterami), niekiedy upostaciowanymi w zwierzętach, roślinach, przedmiotach.

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.

Cytat:
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek)

Podaj mi cytat z jakiejś bajki, gdzie autor zwraca się do czytelnika.

Cytat:
banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .

A myślałem że to tzw. "tło fabularne".

Cytat:
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .

Ważnie dylematy moralne? ROTFL.
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 14-04-2003 21:29    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.
Bez przesady Uśmiech High fantasy to raczej epickie starcie dobra ze zlem, a tu mamy w uproszczeniu skok na kase Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 16-04-2003 11:26    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):
Bez przesady Uśmiech High fantasy to raczej epickie starcie dobra ze zlem, a tu mamy w uproszczeniu skok na kase Uśmiech

Przyjmuję zasadę, że wszystkie teksty o Śródziemiu to high fantasy. Ewentualnie mogę sklasyfikować Hobbita jako "powieść fantasy z elementami romansu pikarejskiego" Uśmiech

Stanisław Jaworski napisał(a):
romans pikarejski - (...) przedstawiająca życie "łotrzyka", bohatera z nizin społecznych, który posługując się różnymi środkami, kłamstwem i przebiegłością, musi stawić czoło najrozmaitszym przygodom.
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 16-04-2003 13:59    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):

Przyjmuję zasadę, że wszystkie teksty o Śródziemiu to high fantasy.
Nie mogę się z tym zgodzić Uśmiech Po pierwsze, to Hobbit wcale nie rozgrywał się pierwotnie w Śródziemiu (hi Ner Uśmiech ). Po drugie, czy wg Ciebie teksty lingwistyczne to też high fantasy? Z przymrużeniem oka
Cytat:

Ewentualnie mogę sklasyfikować Hobbita jako "powieść fantasy z elementami romansu pikarejskiego" Uśmiech

Stanisław Jaworski napisał(a):
romans pikarejski - (...) przedstawiająca życie "łotrzyka", bohatera z nizin społecznych, który posługując się różnymi środkami, kłamstwem i przebiegłością, musi stawić czoło najrozmaitszym przygodom.
Jestem za Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 1 z 5)

Skocz do: