Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beorn
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 02-03-2003 13:30    Temat wpisu: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej .
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek) , banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 02-03-2003 16:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bajka - nie, ale baśń - owszem Śmiech .
Dylematy moralne? przecież są one w jakiś sposób cześcia baśni właśnie, przynajmniej w klasycznym ujęciu.
Ale najdokładniej powiedziałabym - Hobbit jest baśnią dla wszystkich, nie tylko dla dzieci. Oczywiście zgodnie z poglądami samego Tolkiena - vide "O basniach"

Scarlet
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 30-03-2003 19:10    Temat wpisu: Czu "Hobbit" to bajka Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając "Hobbita" jakoś nie mogę zakwalifikować go do bajek. Pewnie dlatego iż traktuję go jako "wstęp" do "Władcy Pierścieni", chociaż czytałam go na końcu. A to, że napisany jest innym językiem ściadczy o tym , że to była jedna z pierwszych książek wydanych drukiem przez Tolkiena. Chyba nikomu to nie przeszkadza, bo ludziom się podoba, pewnie tak jak mi Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Runya
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 31-03-2003 17:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja także czytałam "Hobbita" dopiero po WP.
Wydaje mi się, że określenie bajka nie pasuje do tej książki. Bajka kojarzy mi się raczej z ewidentną historią, gdzie cała opowieść, postacie, morał etc. wyłożone są w jednym wymiarze.
A baśń jest jakby głębsza, ma więcej wymiarów, które odkrywa się w ciągu całego życia i za każdym kolejnym przeczytaniem można znaleźć w niej coś nowego, jakiś nowy aspekt.
"Hobbit" to baśń dla każdego, jak już to napisała Elanor i ja się pod tym stwierdzeniem podpisuję.

Pozdrawiam!

Runya Elfik
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 14-04-2003 21:04    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Beorn napisał(a):
Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej

wiem.onet.pl napisał(a):
Bajka, epicka opowiastka wierszem lub prozą w formie przypowieści, zawierająca naukę moralną bądź dydaktyczną, posługująca się typowymi cechami (charakterami), niekiedy upostaciowanymi w zwierzętach, roślinach, przedmiotach.

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.

Cytat:
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek)

Podaj mi cytat z jakiejś bajki, gdzie autor zwraca się do czytelnika.

Cytat:
banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .

A myślałem że to tzw. "tło fabularne".

Cytat:
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .

Ważnie dylematy moralne? ROTFL.
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 14-04-2003 21:29    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.
Bez przesady Uśmiech High fantasy to raczej epickie starcie dobra ze zlem, a tu mamy w uproszczeniu skok na kase Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 16-04-2003 11:26    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):
Bez przesady Uśmiech High fantasy to raczej epickie starcie dobra ze zlem, a tu mamy w uproszczeniu skok na kase Uśmiech

Przyjmuję zasadę, że wszystkie teksty o Śródziemiu to high fantasy. Ewentualnie mogę sklasyfikować Hobbita jako "powieść fantasy z elementami romansu pikarejskiego" Uśmiech

Stanisław Jaworski napisał(a):
romans pikarejski - (...) przedstawiająca życie "łotrzyka", bohatera z nizin społecznych, który posługując się różnymi środkami, kłamstwem i przebiegłością, musi stawić czoło najrozmaitszym przygodom.
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 16-04-2003 13:59    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):

Przyjmuję zasadę, że wszystkie teksty o Śródziemiu to high fantasy.
Nie mogę się z tym zgodzić Uśmiech Po pierwsze, to Hobbit wcale nie rozgrywał się pierwotnie w Śródziemiu (hi Ner Uśmiech ). Po drugie, czy wg Ciebie teksty lingwistyczne to też high fantasy? Z przymrużeniem oka
Cytat:

Ewentualnie mogę sklasyfikować Hobbita jako "powieść fantasy z elementami romansu pikarejskiego" Uśmiech

Stanisław Jaworski napisał(a):
romans pikarejski - (...) przedstawiająca życie "łotrzyka", bohatera z nizin społecznych, który posługując się różnymi środkami, kłamstwem i przebiegłością, musi stawić czoło najrozmaitszym przygodom.
Jestem za Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 1 z 5)

Skocz do: