Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Dawaj szczodrze, ale tylko to, co twoje." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści

Temat: Czyja miłość była najbardziej romantyczna (Strona 2 z 7)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czyja miłość była najbardziej romantyczna
Aldarion i Erendis
2%
 2%  [ 5 ]
Turin i Finduilasa
1%
 1%  [ 3 ]
Tuor i Idril
2%
 2%  [ 4 ]
Beren i Luthien
43%
 43%  [ 82 ]
Thingol i Meliana
9%
 9%  [ 17 ]
Celeborn i Galadriela
1%
 1%  [ 3 ]
Sam i Róża
3%
 3%  [ 7 ]
Aragon i Arwena
10%
 10%  [ 20 ]
Faramir i Eowina
19%
 19%  [ 37 ]
Earendil i Elwinga
4%
 4%  [ 9 ]
Oddano głosów : 187

Autor Wiadomość
Erendil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 41

Wysłany: 20-05-2003 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak do tej pory przeczytałam jedynie "Hobbita" i "WP" oops, zawstydzenie , więc mój wybór był "troszkę" Jestem rozwalony ograniczony, a wybrałam miłość Sama i Różyczki Lubimy się . Nie tylko dlatego, że Sam jest moją najukochańszą postacią Miłość, Zakochanie , ale dlatego, że Ich miłość była, może to głupio zabrzmi Uśmiech Saurona ;D , ale to napiszę, czysta. Była Ich pierwszą miłością (jeśli się mylę proszę poprawcie Pserwa ), byli młodzi, niedoświadczeni, troszkę nieporadni (Sam przede wszystkim Śmiech) i właśnie dlatego tak bardzo wzruszyli mnie swoją miłością. Może i Ich historia jest, jak to Dis stwierdziła, "typowa", ale na pewno nie przez to "mało interesujaca" Nic nowego (przynajmniej nie dla mnie). Właśnie prostota Ich historii sprawia, że jest ona tak romantyczna. Nie wszystko musi być wzniosłe i patetyczne Skrzywienie, żeby było piękne.
Jeśli chodzi o miłość Eowiny i Faramira, to tak jak Dis, zastanawiałam sie czy Eowina naprawdę kochała Faramira czy tylko Go lubiła hmmmm.... Może był to dopiero początek miłości Serce . Nie wiem, ale mam nadzieję, że Go jednak nie oszukiwała, bo On z pewnością, nie mam to tego żadnych wątpliwości, kochał Ją nad życie Serduszka

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 20-05-2003 21:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli chodzi o Wasze zastanawianie się nt. związku Eowiny i Faramira, to nasuwa mi się na myśl taki cytat z zupełnie innego utworu, ale który, zdaje mi się, nienajgorzej pasuje do tej sytuacji:
Raymond E. Feist w książce Adept magii napisał(a):

Są miłości, które przychodzą jak wiatr od morza. Są i inne, które wyrastają powoli z ziaren przyjaźni i uprzejmości.

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 21-05-2003 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel, Gimli nie tylko gotów był pojedynkować się w obronie czci Galadrieli, ale również zapytany o prezent - zamiast o coś użytecznego czy wartościowego - poprosił o pukiel włosów, a to już bardzo romantyczne Uśmiech
Love
Oczywiście wszystkie miłości mają odpowiedniki w RW, ale z różną częstotliwością. Sądzę, że w RW rzadsza jest miłość typu Beren-Luthien niż Sam-Rose czy Faramir-Eowyna.
Co do tego ostatniego związku, to jak mówię, spotkałam się z tym na jednej z list dyskusyjnych. Postaram się dotrzeć do aurorki "rewelacji" i zapytać ją skąd je wzięła.
Ciężko powiedzieć czy Eowyna kochała Aragorna, ale krótkotrwałość znajomości nie musi przemawiać za tym, że miłości nie było. Przecież np. Beren widział Lúthien tylko przez chwilę i już się zakochał, czego nikt nie kwestionuje.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2726
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 22-05-2003 09:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie jest to w sumie zastanawiające hę? ,
jak łatwo pożądanie od pierwszego wejrzenia albo fascynację czyjąś pozycją (władzą) nazywa się miłością wszystko mi się pomieszało Zdziwienie Nie Nie
A miłość rodzącą się z przyjaźni, wiedzy o drugiej osobie - którą metaforycznie Tolkien nazywa "odmianą serca" Love poddaje się w wątpliwość Szok i kwestionuje Tiaaaa .

Nio ale cóż Uśmiech Saurona ;D , to chyba kwestia gwałtowności uczuć Uśmiech Im intensywniejsze, tym bardziej wiarygodne Ratujcie bo go pobiję

Uczucia kiełkujące powoli, jak drzewa, po prostu trudniej dostrzec... Tiaaaa

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 30-05-2003 18:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo cenie uczucie dojrzewające stopniowo, ale pytanie jest "Która miłośc była najbardziej romantyczna?". Burzliwe uczucia są bardziej romantyczne, więc Faramir i Eowyna, ale też Sam i Różyczka w tym przypadku "przegrywają". Smutek Inna sprawa, że osobiście wolałabym żeby mój ewentualny związek przypominał związek Sama i Różyczki niż np. Berena i Luthien. Nie chciałabym musieć swojego ukochanego wyciągać z lochu czy też przywracać do świata żyjących, ale to już inna sprawa i inne pytanie Z przymrużeniem oka

EmmaScyther
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 64

Wysłany: 01-07-2003 20:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miłość Thingola i Meliany.
Myślę, że jest najbardziej romantyczną, tym bardziej, że urzeczony Elwe porzucił dla niej powtórną wyprawę do Amanu. Z tegoż uczucia narodziła się Luthien, a za nią już cały ród tych, którzy odegrali naprawdę wielkie role. Na moim wyborze zaważyło to, że ich miłość została przerwana śmiercią - nie ciągnęła się przez kolejne tysiące lat, tylko wszystko się brutalnie zakończyło. To dodaje dramatyzmu całej historii Uśmiech.
A tak swoją drogą...czemu nie ma niezwykle romantycznej miłości Smauga i złota? Z przymrużeniem oka

"Belkar is a horrible, loathesome, supremely selfish creature who behaves contemptibly, laughs at the pain of others, has no manners whatsoever, and whose mental acuity would be compared unfavorably to that of a table."
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2726
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 26-10-2003 23:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dis napisał(a):
Ciężko powiedzieć czy Eowyna kochała Aragorna, ale krótkotrwałość znajomości nie musi przemawiać za tym, że miłości nie było.

Jako, ze siedzę siobie zakopana po koniuszki uszu w Listach Książka znalazłam dziś coś, co byłoby dość dobitnie wyrazoną wykładnią "tzw. ideału miłości dworskiej" i jego "odpowiedność" w Śródziemiu. Stanowi także IMHO ważny, bo pochodzacy z ust samego autora komentarz dotyczący miłości Faramira i Eowiny.

J.R.R Tolkien, List 244 napisał(a):

Krytyka szybkości z jaką narodził się związek Faramira i Eowiny. Z mojego doświadczenia wynika, że w okresach wielkiego napiecia, a szczególnie w obliczu nadciągającej śmierci, uczucia i decyzje dojrzewają bardzo szybko (według "miary zegarowej", która, w gruncie rzeczy nie jest odpowiednia). I wcale nie uważam, że osobom wysokiego stanu i wyrafinowanych manier potrzebna jest w sprawach "miłości" cała ta drobiazgowa szermierka i podchody. Ta opowieść nie mówi o okresie "dwornej miłości" i jej pozorach; lecz o kulturze prymitywniejszej (sc. mniej zepsutej) i szlachetniejszej.

W Liście jest jeszcze więcej o Eowinie i Faramirze. Polecam Uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 27-10-2003 00:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za ten cytat Nif... chwała wam, chylę czoła, dzięki Zawsze jestem głęboko poruszona, kiedy poznaję wypowiedź Tolkiena która zgadza się całkowicie z moimi odczuciami i poglądami, a przy tym jest tak precyzyjnie wyłożona... Dosłownie parę dni temu przeczytałam taką oto wypowiedź Jerzego Stuhra: to, co przelotne, nie zawsze jest błahe, a to, co trwa długo, nie zawsze jest najwyższą wartością

Zresztą przypomnijmy sobie miłość Meliany i Thingola, czy Luthien i Berena - nie jest to przecież 'miłość dworska', ale pierwsze olśnienie, metafizyczne przeżycie, miłość łamiąca wszelkie konwenanse... I myślę, że tak właśnie Tolkien chciał pokazać miłość w swoich dziełach - jako tajemniczą, przemożną siłę, ktora nie podlega takim sztucznym tworom jak etykieta czy dworskie zwyczaje - zarówno jesli jest to opowieść o Berenie i Luthien, czy tez o Eowinie i Faramirze...

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Czyja miłość była najbardziej romantyczna (Strona 2 z 7)

Skocz do: