Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Korzenie gór to najwspanialsze z korzeni. Z pewnością kryją się pod nimi zagrzebane tajemnice, których nikt jeszcze nie odkrył od początku świata." Gollum, Władca Pierścieni

Temat: TTT: Dzieło, arcydzieło, kicz ? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Troll
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73
Skąd: Mała przytulna jaskinia, w okolicach wrzosowisk Etten

Wysłany: 09-02-2003 00:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak dla mnie: Drużyna Pierścienia to było niemal arcydzieło - żaden film nigdy tak mnie nie poruszył.
Dwie Wieże były już niestety filmem średnim. Mnóstwo całkowitych bzdur, błędów, i ostre lanie na książkę. Strawiłbym wszystko ale nie: komediowego Gimlego, warhammerowskie high-elfy w rogatym grodzie, snowbordowe popisy legolasa ( wal głową w ścianę ), beznadziejne dramatyczne wstawki z arweną i elrondem, samostrzygącą się brodę Theodena, niedobrego Faramira, "rozmowę" Froda z Nazgulem w Osgiliath, skok Gandalfa w pierwszym szeregu na piki...(and many, many more)
Było kilka scen dobrych, kilka świetnych, parę wybitnych (wszystkie z Gollumem), ale reszta to cienkusz. Przez cały film miałem wrażenie potwornego chaosu - ciągle zmieniające się poskracane lub zmutowane wątki różnych postaci nie dawały się skupić na jednym obrazie. Mam wątpliwości co do całej formy filmu - za dużo tu było (i na siłę wstawionych) momentów cichych i ckliwych, na które po prostu w tym filmie miejsca być nie powinno. Zamiast śmiesznego wątku patriotycznego (czułem się jakbym widział znowu "Byliśmy Żołnierzami" albo inny amerykański film wojenny) i tak częstych zwolnień tu już akcja powinna toczyć się wartko i nie zostawiać miejsca na refleksje.
Kurde!! Pomyśleć, że najbardziej bałem się o entów i akurat oni byli zrobieni dobrze, a zrąbano całą literę Dwóch Wież.

Jeśli chodzi o oba filmy... hmm... posłużę się metodą średniej arytmetycznej:
(średni + wybitny) : 2 = dobry

Teraz naprawdę jestem przerażony o powrót króla.

Bathrandir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 09-02-2003 13:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Władca Pierścieni to na pewno jeden z najlepszy filmów fantasy. Stworzenie całego świata Śródziemia, świetna pasująca do klimatu muzyka, bardzo dobra gra aktorów i reżyseria tworzą z tego filmu jedno z największych dzieł filmografii.
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 10-02-2003 09:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Daleki jestem od skrajnych ocen. Uważam, że to dobry film o ile przeczytało się wcześniej książkę. Żeby zasłużyć na arcydzieło, potrzeba czegoś więcej niż czerpanie z arcydzieła. Żeby z LotR zrobić kicz, to trzeba by się wybitnie postarać. Ogólnie mimo dość przchylnej oceny, sygerowałbym panu Jacksonowi powrót do fimów grozy i horrorów. Język
Nie będę oryginalny jeśli powiem, że FotR podobał mi się znacznie bardziej niż TTT. Mam nadzieję, że RotK powali mnie na kolana, jak wersja książkowa.
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 10-02-2003 12:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jest to moim zdaniem arcydzielo. Nie Nie I jesli - gdy ucichnie szum w mediach i skoncza sie akcje promocyjne - film ten nadal bedzie ogladany i pamietany, to raczej nie z powodu filmu jako calosci, Nic nowego ale z powodu nowatorstwa itd. poszczegolnych scen (bitew, efektow specjalnych) - no, i oczywiscie dlatego, ze jest to "Wladca Pierscieni". Język

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 10-07-2003 13:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odnośnie filmu kołacze mi sie w głowie określenie "zmarnowana szansa".
Ale o tym później. Oceniając film pod wzgledem innych filmów fantasy - jest to film wybitny - jedyny lepszy film jaki przychodzi mi na myśl to stary już teraz "Excalibur". Jeśli oceniać go pod względem koszmarnych masowych produkcji 'fantasy' w stylu 'Xena' czy 'Herkules' to jest arcydziełem (z drugiej strony co nie jest przy takim porównaniu Ratujcie bo go pobiję )

Na pewno film jest zrobiony bardzo profesjonalnie, ma swój klimat, bardzo dobrą charakteryzację, kostiumy, muzykę, zdjęcia, nieźle dobranych aktorów - ogólnie - wizualnie jest świetny (jeśli pominąć drobne potknięcia: lolfy, sztuczną i nieprzekonywującą sztukę elfow - Lorien, Rivendell - ale to oczywiście IMHO).

Tym bardziej ubolewam że nie wykorzystano tego wszystkiego do końca - tworcy filmu poszli na jakieś głupie ustępstwa w stronę masowego widza, zakłądając że inaczej film się nie spodoba, czy też nie zarobi tylu pieniędzy. I to jest właśnie ta "niewykorzystana szansa" - tak niewiele brakowało aby ten film był arcydziełem Nie Nie A tak jest tylko (albo aż) dobrym filmem dla każdego.

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 10-07-2003 15:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam Śródziemie prawie w każdej postaci, dlatego też ogladam ten film z niekłamanym zachwytem.
Dopiero po seansie czuję delikatny posmak niezadowolenia.
Z całego TTT nie podoba mi się "tylko" scenariusz. Pserwa i praca reżysera.
Podobno wiele zmian dokonywano w trakcie kręcenia filmu i podczas montażu.
I to widać. Ratujcie bo go pobiję
Analizując film mam wrażenie, że wiele scen łączono na siłę, obrabiając luźne fragmenty tak by jakoś pasowały do siebie.
Np. wydaje mi się że skok Legolasa wynikł z tego że aktor znalazł się po niewłaściwej stronie konia. A jakoś musiał się na nim znaleźć.
Być może miała być w tym momencie jakaś dodatkowa scena z której zrezygnowano.
Nie wiem. Nie Nie
Wiem jednak że mogę wytłumaczyć brak niektórych wątków, ale nie mogę wyjaśnić (głównie sobie Język ) nadmiar inwencji własnej P. J.
Niedopracowane są także niektóre dialogi, które wydają się nie na miejscu.
Np. Aragorn zagrzewający elfów do walki. Ratujcie bo go pobiję Co niektórzy z tych elfów prawdopodobnie walczyli z orkami jeszcze w II erze, a tu przychodzi taki Elessar i poucza.
Jeżeli miało to zaakcentować zdolności przywódcze przyszłego króla to wypadło mizernie. Nie Nie
Mam wrażenie że reżyser chce pokazać niektóre cechy postaci, ale nie tak jak zrobił to Tolkien, tylko we własny sposób.
Z kiepskim skutkiem. Jestem przeciw
Być może moje stwierdzenie jest zbyt ortodoksyjne, ale uważam że dopóki P.J. trzymał się książki wszystko było Jestem za . Każde wykroczenie poza ramy dzieła Mistrza wydaje się być do Mam coś dla ciebie
Podsumowując: TTT jest arcydziełem, ale arcydziełem tak niedopracowanym, że zaczyna trącać o kicz.
Moim zdaniem. Język Jestem rozwalony

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5879

Wysłany: 11-07-2003 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenai napisał(a):
Odnośnie filmu kołacze mi sie w głowie określenie "zmarnowana szansa".
Ale o tym później. Oceniając film pod wzgledem innych filmów fantasy - jest to film wybitny - jedyny lepszy film jaki przychodzi mi na myśl to stary już teraz "Excalibur". Jeśli oceniać go pod względem koszmarnych masowych produkcji 'fantasy' w stylu 'Xena' czy 'Herkules' to jest arcydziełem (z drugiej strony co nie jest przy takim porównaniu Ratujcie bo go pobiję )

Na pewno film jest zrobiony bardzo profesjonalnie, ma swój klimat, bardzo dobrą charakteryzację, kostiumy, muzykę, zdjęcia, nieźle dobranych aktorów - ogólnie - wizualnie jest świetny (jeśli pominąć drobne potknięcia: lolfy, sztuczną i nieprzekonywującą sztukę elfow - Lorien, Rivendell - ale to oczywiście IMHO).

Tym bardziej ubolewam że nie wykorzystano tego wszystkiego do końca - tworcy filmu poszli na jakieś głupie ustępstwa w stronę masowego widza, zakłądając że inaczej film się nie spodoba, czy też nie zarobi tylu pieniędzy. I to jest właśnie ta "niewykorzystana szansa" - tak niewiele brakowało aby ten film był arcydziełem Nie Nie A tak jest tylko (albo aż) dobrym filmem dla każdego.

I widzisz Elenai Love , niby tak sie róznimy w naszym stosunku do TTT, a jednak pod ta recenzja móglbym sie podpisac nie tylko rencami, ale tez nogami.
Ja poprostu poszedlem na film, a nie ekranizacje. Przy TTT z góry wiedzialem, ze to czesc najtrudniejsza do zrobienia, zwlaszcza jezeli chcemy byc bardzo wierni. Wiec nie spodziewalem sie fajerwerkow.
Obejzalem wizje P.J.-a, nie powiem by we wszystkim mi sie podobala, ale podobala sie wystarczajaco bym wyszedl z kina zadowolony.
Maly doswiadczenie z Vainem w pisaniu scenariusza nauczylo mnie, ze przeniesienie na ekran nie jest prosta rzecza.

Czy uwazam ten film za arecydzielo. Nie. Uwazam, za solidnie zrobiony film, doskonaly wizualnie i zrobiony nie tylko dal fanów. Czy móglby byc lepszy. Na pewno tak. Ale to co jest mi sie podoba.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 11-07-2003 18:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kto by się spodziawał, M.L. Uśmiech

Przeczytałam dziś opinię Olivera Stone'a na temat TTT:

Oliver Stone napisał(a):
Druga część >>Władcy Pierścieni<< to zbyt wiele tych okropnych efektów specjalnych. Już nie chodzi o to, żeby ludzie myśleli, tylko oglądali coraz więcej efektów. Wszystko jest na sprzedaż. To obrzydliwe. Większość filmów jest zła, ponieważ jest w nich wszystkiego za dużo. To tylko produkty na sprzedaż

I pod nią też moge się podpisać - przerost formy nad treścią - już nie chodzi o emocje, aktorstwo, przesłanie, tylko o widowisko. W efektach secjalnych nie ma oczywiście nic złego, dopoki nie przesłaniaja one samego filmu. I znowu - twórcy filmu poszli na łątwiznę, a tak niewiele brakowało... Niebieski ze smutku

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: TTT: Dzieło, arcydzieło, kicz ? (Strona 2 z 3)

Skocz do: