Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"„Nie lubię zmian - oznajmił Hamfast Gamgee - kto by je lubił w moim wieku, a już zmian na gorsze ścierpieć nie mogę". „Pewnie, że co gorsze, to złe - rzekłem mu - więc ci życzę, żebyś najgorszego nie doczekał"." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: TTT: Problem czasoprzestrzenny (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 05-02-2003 22:35    Temat wpisu: TTT: Problem czasoprzestrzenny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest taki szczegół w filmie, na który zwróciła mi uwagę dopiero koleżanka. To właściwie pytanie geograficzne bardziej, ale na mam zawsze problemy z odległościami.
Wygląda to tak: Elrond z Galadrielą porozumiewają się myślowo już po tym, jak Rohirrimowie wyruszają z Edoras (o ile pamiętam). Wtedy wysyłają elfy na pomoc. Docierają one do Helmowego Jaru przed rozpoczęciem oblężenia. Które, jakby nie patrzeć, zaczyna się dnia następnego.
Jak elfom udało się przebyć trasę z Lorien w jeden dzień?

PS. To nie jest czepliwość w stronę filmu (akurat takie zmiany mnie nie ruszają) tylko taka zagwozdka. Uśmiech

Denethor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 05-02-2003 23:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
Wygląda to tak: Elrond z Galadrielą porozumiewają się myślowo już po tym, jak Rohirrimowie wyruszają z Edoras (o ile pamiętam). Wtedy wysyłają elfy na pomoc. Docierają one do Helmowego Jaru przed rozpoczęciem oblężenia. Które, jakby nie patrzeć, zaczyna się dnia następnego.
Jak elfom udało się przebyć trasę z Lorien w jeden dzień?

Po pierwsze: w filmie nigdzie nie jest powiedziane, że podróż do Helmowego Jaru trwa jeden dzień. To daje elfom dodatkowy czas, ale i tak niczego nie wyjaśnia...

Po drugie: dokładnie już nie pamiętam, ale w filmie nie ma chyba sceny wysyłania oddziału Haldira na południe (mogę się oczywiście mylić Skrzywienie ). Możnaby więc uznać, że łucznicy zostali wysłani dużo wcześniej, jeszcze przed rozmową Galadrieli z Elrondem. Powtarzam jednak, że zbyt dobrze tego nie pamiętam - film widziałem dopiero dwa razy. Uśmiech

Po trzecie: nawet jeśli się mylę to błąd przez Ciebie znaleziony nie jest chyba zbyt wielki i nie rzuca się w oczy. Ja sam nawet na to nie zwróciłem uwagi.

Now show me how to live.

http://republika.pl/fallout_rpg/
Powrót do góry

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 05-02-2003 23:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie też to zastanawiało i doszłam do wniosku po drugim obejrzeniu filmu, że kontakt Elrond-Galadriela jest pokazany przy okazji wspomnień Aragona. Wcale to nie znaczy, że odbywa się w czasie, gdy wojska idą do Helmowego Jaru. Myślę, że wydażenia w Rivendel miały miejsce wcześniej i Elrond miał czas i na przemyślenia( zamyślenie nad malowidłem z Ilsidurem i Sauronem), i na podjęcie decyzji o wysłaniu wojsk. Dlatego zdążają one na czas do Twierdzy.

Mnie zastanawia jednak, czemu to Elrond, a nie Keleborn przysyła Elfy z Lorien?

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Elanor

Wysłany: 05-02-2003 23:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bynajmniej nie traktuję tego jako błąd, lecz raczej jako ciekawostkę. Miałam po prostu nadzieję, że ktoś szermując mapami wykaże mi, że to możliwe Uśmiech
Wydało mi się jakoś oczywiste, że droga do Helmowego Jaru trwała tylko dzień (ale w sumie ja tylko raz jak dotąd film widziałam, więc masz przewagę).
Natomiast nie przyszła mi do głowy możliwość, kórą podała Avari: że mamy tu tzw. flashback.
Może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?

Mathmi Thenthur
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 05-02-2003 23:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bitwa nie zaczyna się dzień po wyjściu Rohirrimów z Edoras. Przecież Gandalf powraca rankiem piątego dnia od swojego wyjazdu, a wyjechał tuz przed wyjściem tamtych.
A sprawa z Elrondem dla mnie przedstawia się następująco:
Do walki stają odzdziały z Lothlorien gdyż sa bliżej i być może są lepsze (np. dzięki swoim łukom). A ,,słowo od Elronda" to zapewne nawiązanie do Ostatniego Sojuszu, którego uczestnikiem był Elrond i który to sojusz właśnie on teraz odnawia.
Powrót do góry

HarnaS
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 06-02-2003 00:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W filmie rozmowa Elronda z Galadriela odbywa sie przy okazji opuszaczania elfow Rivendell. Jak wiemy z rozmowy Eowiny z Aragornem [podczas marszu do Helmowego Jaru] Aragorn juz wtedy "wie" ze jego ukochana odplynela za morze. A to znaczy ze ta "rozmowa telepatyczna" odbyla sie duzo wczesniej niz bitwa. Wg mnie od tamtego czasu, po zapadnieciu decyzji o pomocy ludziom, wojska byly szykowane [w koncu nawet elfom musi to zajac troche czasu]. Gdy bylo jasne, ze Saruman uderzy na Helmowy Jar, oddzialy zostaly wyslane z odsiecza. To wyjasnialoby rowniez "slowko od Elronda", ktorego oddzialy w czasie od podjecia decyzji do ataku Sarumana zdazylyby przybyc to Lorien. Tam dopiero zapewne polaczyly sie z silami Haldira i dopiero wtedy ruszyly z odsiecza...

Wiem ze to tylko domysly, ale mi taka wersja najbardziej trzyma sie kupy. I taka przyjalem Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5879

Wysłany: 06-02-2003 00:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
Bynajmniej nie traktuję tego jako błąd, lecz raczej jako ciekawostkę. Miałam po prostu nadzieję, że ktoś szermując mapami wykaże mi, że to możliwe Uśmiech

Prosicie więc będzie wam dane. Na początku Rozdziału VII "Helmowy Jar". Masz napisane, że w prostej linii z Edoras do Brodów na Isenie było ponad 40 staj (leagues). 1 staja lądowa (angielska) to 4,83 km, czyli mamy odległość ponad 193 kilometrów. W książce Theoden z jeżdżcami pokonuję ja w ponad 10 godzin. Tutaj mamy cywili,, kobiety, dzieci starców - 40 km na dobę to wsio a raczej 30 km, czyli ok. 5-7 dni marszu. Tak więc nawet jeżeli do starcia z Wargami doszło już pod koniec tej drogi, to i tak Elfy z Lothlorien miały 2-3 doby by dotrzeć tuż przed siłami z Isengardu.
Wg Disaster on Gladden Fields Numenorejczycy byli w stanie robić bez trudu 40 km dziennie. Elfy były jeszcze wytrzymalsze (vide Legolas podczas pogoni za Uruk-hai), więc 2-3 dni są realne.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Elanor

Wysłany: 06-02-2003 11:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):

Tutaj mamy cywili,, kobiety, dzieci starców - 40 km na dobę to wsio a raczej 30 km, czyli ok. 5-7 dni marszu.

No i czuję się oświecona. Szczerze powiem zupełnie zapomniałam zmienić tu rachunek na pieszych, dlatego mi się nie zgadzało. Dziękuję bardzo.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: TTT: Problem czasoprzestrzenny (Strona 1 z 2)

Skocz do: