Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Pośród Mędrców tylko ja badam sprawy hobbitów: to skromna gałąź wiedzy, lecz pełna niespodzianek." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: TTT: Skąd się wziął koń BREGO ? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 04-02-2003 22:08    Temat wpisu: TTT: Skąd się wziął koń BREGO ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kto mi wyjasni skąd się wziął ten koń ? Od Eomera trzej łowcy dostają
dwa konie Hasufela i Aroda. A nad rzeką Aragornek mówi do odnajdującego go wierzchowca Brego ?
Co to za cuda niewidy hm ?
poz
tal

Tom Goold
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 292

Wysłany: 04-02-2003 22:50    Temat wpisu: Re: Skąd się wziął koń BREGO ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a):
Kto mi wyjasni skąd się wziął ten koń ? Od Eomera trzej łowcy dostają
dwa konie Hasufela i Aroda. A nad rzeką Aragornek mówi do odnajdującego go wierzchowca Brego ?
Co to za cuda niewidy hm ?
poz
tal

To chyba oczywiste...
Aragorn dostał go w Edoras...

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 04-02-2003 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):
To chyba oczywiste...
Aragorn dostał go w Edoras...

I wszystko by się zgadzało, szkoda tylko, że w czasie walki z wargami dosiada Hasufela.

Dość dawno czytałem na stronie www.wladca-pierscieni.pl na temat tego konia. Próba odnalezienia owego tekstu nie powiodła się. Przytaczam więc tyle, ile pamiętam:
Brego należał Théodreda. Po śmierci pana koń był w szoku (tak właśnie było napisane! - ciężko zapomnieć...) i ogólnie zdziczał Język Ale że w filmie Aragorna słuchają ludzie i zwierzęta, Brego naszego dzielnego woja uratował. Zapewne wyjawił mu też własne imię, bo inaczej ciężko pojąć słowa "Mae carnen, Brego, mellon nîn."
Powrót do góry

Tom Goold

Wysłany: 04-02-2003 23:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
I wszystko by się zgadzało, szkoda tylko, że w czasie walki z wargami dosiada Hasufela.

Pięknie, tylko nie rozumiem dlaczego miałoby to przeczyć w jakikolwiek sposób temu co napisałem wyżej.
Oto cytat z albumu filmowego Jude Fisher "Władca Pierścieni. Dwie Wieże - Filmowe postacie i miejsca":
Dwie Wieże - Filmowe postacie i miejsca napisał(a):

BREGO

"Stille nu, faeste... Hwaet nemnath the?"
Spokojnie, hola... Jak cię nazywają?

Pyszny gniady ogier, noszący imię na cześć drugiego króla Rohanu, uszedł z życiem z potyczki u brodów Iseny, gdzie został ranny jego pan, książę Théodred, i wrócił do stajni w Edoras. Po śmierci pana zrobił się narowisty i nie pozwala nikomu się dosiąść. Dopiero Aragorn, syn Arathorna, zdoła go obłaskawić, przemawiając do niego w języku Rohirrimów i w mowie elfów, której nauczył się w czasie pobytu w Rivedell. Między wierzchowcem a jego nowym jeźdźcem zrodzi się silna więź – więź, która dobrze przysłuży się Aragornowi, gdy orkowie zaatakują oddział w drodze do górskiej twierdzy Dunharrow.

Aha, pogrubienie w cytacie jest moje...

Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 04-02-2003 23:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dwie Wieże - Filmowe postacie i miejsca napisał(a):

BREGO
Pyszny gniady ogier, noszący imię na cześć drugiego króla Rohanu, uszedł z życiem z potyczki u brodów Iseny, gdzie został ranny jego pan, książę Théodred, i wrócił do stajni w Edoras. Po śmierci pana zrobił się narowisty i nie pozwala nikomu się dosiąść. Dopiero Aragorn, syn Arathorna, zdoła go obłaskawić, przemawiając do niego w języku Rohirrimów i w mowie elfów, której nauczył się w czasie pobytu w Rivedell. Między wierzchowcem a jego nowym jeźdźcem zrodzi się silna więź – więź, która dobrze przysłuży się Aragornowi, gdy orkowie zaatakują oddział w drodze do górskiej twierdzy Dunharrow.

Aha, pogrubienie w cytacie jest moje...[/quote]

To niczego nie dowodzi, ponieważ koń, na którym Aragorn walczy z wargami to na 100% Hasufel.

Poza tym ja, jako widz, nie muszę znać wszystkich książek okołofilmowych? Z mojego punktu widzenia wygląda to tak: Aragorn jedzie na Hasufelu, walczy z orkiem na wargu, spada. (Hasufel ucieka) Później przychodzi do niego koń, którego imię Aragorn cudem zna - Brego. Razem odjeżdżają w stronę zachodzącego słońca. Kurtyna.
Powrót do góry

Tom Goold

Wysłany: 05-02-2003 08:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
To niczego nie dowodzi, ponieważ koń, na którym Aragorn walczy z wargami to na 100% Hasufel.

Skoro tak sądzisz, to najwyraźniej pomyliłeś tematy - ten nazywa się "Skąd się wziął koń BREGO?", a na to pytanie przytoczony z książki cytat odpowiada wyczerpująco.

Cytat:

Poza tym ja, jako widz, nie muszę znać wszystkich książek okołofilmowych? Z mojego punktu widzenia wygląda to tak: Aragorn jedzie na Hasufelu, walczy z orkiem na wargu, spada. (Hasufel ucieka) Później przychodzi do niego koń, którego imię Aragorn cudem zna - Brego. Razem odjeżdżają w stronę zachodzącego słońca. Kurtyna.

Jako widz nie musisz znać wszystkich książek okołofilmowych, ale jako fan zainteresowany tematem powinieneś ponieważ znajdują się tam ciekawostki dotyczące filmu i odpowiedzi na pytania takie jak to.

Powrót do góry

Denethor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 05-02-2003 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dajcie sobie spokój z tą kłótnią. Być może w wersji na DVD wszystko zostanie sensownie wyjaśnione? ...cierpliwości.
Now show me how to live.

http://republika.pl/fallout_rpg/
Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 05-02-2003 16:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):
Jako widz nie musisz znać wszystkich książek okołofilmowych, ale jako fan zainteresowany tematem powinieneś ponieważ znajdują się tam ciekawostki dotyczące filmu i odpowiedzi na pytania takie jak to.

Jestem zainteresowany tematem nawet BARDZO. Pracuję w pewnej firmie, będącej właścicielem kilku(nastu) kin Uśmiech Oglądając piętnaście-dwadzieścia filmów w miesiącu nie jestem w stanie czytać wszystkich dotyczących ich wydawnictw.

Muszę z przykrością stwierdzić, że scenarzyści zrobili w tym miejscu zwyczajną dziurę w fabule. A szkoda, bo w szkołach filmowych uczą żeby każdy najmniejszy wątek był spójny Język Dziur w fabule nie można łatać poprzez wydawanie albumów itp, ponieważ nie każdy je kupuje.

Łukasz napisał(a):
Dajcie sobie spokój z tą kłótnią. Być może w wersji na DVD wszystko zostanie sensownie wyjaśnione? ...cierpliwości.

Też mam taką nadzieję. Ale co z osobami, które nie będą mogły obejrzeć wersji reżyserskiej?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: TTT: Skąd się wziął koń BREGO ? (Strona 1 z 2)

Skocz do: