Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Kto jest głównym bohaterem WP? (Strona 5 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Kto jest głównym bohaterem WP?
Frodo Baggins, syn Droga
23%
 23%  [ 30 ]
Samwise Gamgee, syn Hamfasta
3%
 3%  [ 4 ]
Aragorn, syn Arathorna
10%
 10%  [ 14 ]
Gandalf Szary / Biały ;)
4%
 4%  [ 6 ]
WP nie ma głównego boahtera
58%
 58%  [ 75 ]
Oddano głosów : 129

Autor Wiadomość
Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 17-11-2008 12:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przy którejś lekturze WP (w pamiętnym dla mnie przełomie lat 2003/2004) uświadomiłam sobie, że w oczywisty sposób książka ta jest dla mnie nie powieścią, ale kroniką, zapisaną przez wielu kronikarzy, z których każdy przedstawiał wydarzenia, w których brał udział lub też był ich świadkiem, ze swojego punktu widzenia. I jak się wczytać w szczegóły narracji, to zupełnie inaczej czyta się opisy sporządzone przez Sama Gamgee niż opisy wydarzeń, których świadkiem był np. Pippin.

I dlatego popieram zdania przedmówców, że WP w istocie nie ma pojedynczego głównego bohatera, jeśli idzie o postaci Jestem rozwalony Natomiast rzeczywiście główną osią wydarzeń, ukazującą się i jako ich przyczyna, i w pewnym sensie jako skutek, pozostaje Jedyny Pierścień Jestem rozwalony

Wroobel napisał(a) (zobacz wpis):

Chociaż... zważywszy na nomenklaturę - Władca Pierścienia, Powiernik Pierścienia, Drużyna Pierścienia, Wojna o Pierścień - odpowiedź jest chyba oczywista. Chociaż Tolkien by się wkurzył na takie... uprzedmiotowienie Uśmiech

Ja wiem, czy uprzedmiotowienie? Z przymrużeniem oka Jestem rozwalony W końcu w Jedyny Pierścień Sauron zainwestował sporą część swojego "[/quote]ja", bynajmniej nie bezosobowego, ani przedmiotowego Język Poza tym Jedyny Pierścień od podróży nie stronił - w końcu szmat Śródziemia zwiedził Jestem rozwalony (swoją drogą ciekawe, czy to jest również lans Jestem rozwalony - ale pozostawię to Oderonowi jako forumowemu specjaliście od teorii lansu Jestem rozwalony)

W każdym razie podoba mi się taka koncepcja, jeśli faktycznie już próbujemy tego głównego bohatera się doszukać Z przymrużeniem oka

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Caranthir.
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 143

Wysłany: 17-03-2012 19:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jasne, że WP nie ma głównego bohatera! Każdy człowiek, elf Elfik , hobbit czy istari jest bohaterem innego rozdziału, chociaż większość książki Książka kręci się wokół Froda więc jak już trzeba było by wybierać to Frodo, a Aragorn Skrzywienie byłby na 2 miejscu bo był królem Elessarem ,,rozpoczynającym'' 4 Erę.

,,Dość tego! Jakim prawem synowie Finarfina kręcą się tam i siam, żeby swoje bajdy pleść temu Ciemnemu Elfowi w jego jaskiniach? Król im pozwolił rokować z Thingolem w naszym wspólnym imieniu? Prawda, są w Beleriandzie, niech wszakże nie zapominają, że ojcem ich jest władca Noldorów, chociaż matka pochodzi z obcego szczepu.'' Super śmiech
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 13-06-2012 19:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

WP chyba nie ma głównego bohatera.

Jeśli już to jest bohater zbiorowy - hobbici (chociaż to, żeby Pierścień Jedyny był głównym bohaterem, jest nawet niezłe Śmiech ). No bo jakby tak się dobrze przyjrzeć to zazwyczaj z ich ''punktu widzenia'' przedstawiane są zdarzenia - opisywane są ich uczucia, tylko te sceny, w których uczestniczą (nie ma np nic o tym, co się działo z Frodem, jak go zabrali do wieży na Cirith Ungol - nie mógł tego ''opowiedzieć'', bo był nieprzytomny, o nim dopiero ''słyszymy od'' Sama).

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Frodowa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37
Nieobecny(a): Kiedy wybieram się do gospody ,,Pod Zielonym Smokiem"

Wysłany: 08-11-2012 20:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak jak powyżej również uważam, że WP nie ma jednego głównego bohatera, no ale jak tak się zastanowię no to Frodo jest głównym bohaterem oczywiście. A ten pomysł z Pierścieniem bardzo przypadł mi do gustu.
Powrót do góry

Ashke Verasca
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 22-12-2012 16:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Biorąc pod uwagę, że Drużyna się rozdzieliła i każdy zaczął pisać swoją własną historię, powiedziałabym, że WP nie ma głównego bohatera, ale wydaje mi się, że Frodo gra tu kluczową rolę. Poza tym bez niego, wszystkie plany by legły w gruzach.

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 23-12-2012 15:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przychylam się do opinii o bohaterze zbiorowym. Nie potrafię wskazać, kto konkretnie jest tym głównym, bo czytając WP mam wrażenie, że każdy rozdział ma swojego bohatera (Drzewiec - a w sumie wszyscy entowie, Beregond, Faramir itd. no i oczywiście wszyscy wymienieni w ankiecie). Imo każdy stanowił ważną część historii, każdy miał swój udział w wojnie czy to w mniejszym czy w większym stopniu. Tyle że każdy miał inną rolę, inne zadania - i dlatego ciężko byłoby mi ocenić, kto był najważniejszy.
Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

BoggyHillocks
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 28-12-2012 20:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem w tej książce główny bohater jest zbiorowy.
Myślę ,że to drużyna pierścienia jest głównym bohaterem.
Powrót do góry

Golden
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 72

Wysłany: 29-12-2012 23:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja oddałem głos na odpowiedź ostatnią.
Ciężko jest wskazać głównego bohatera moim zdaniem. Z jednej strony Frodo bo on jest powiernikiem, z drugiej strony Sam który niby zawsze z boku ale to dzięki niemu Frodo dociera do celu podróży, no i jeszcze np Gandalf, który czasami nie obecny ale jak że ważny bohater który z pewnego punktu widzenia koordynuje poczynania wielu innych postaci.
Ostatnia odpowiedz moim zdaniem jest najbardziej trafna!

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Kto jest głównym bohaterem WP? (Strona 5 z 6)

Skocz do: