Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Kto jest głównym bohaterem WP? (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Kto jest głównym bohaterem WP?
Frodo Baggins, syn Droga
23%
 23%  [ 30 ]
Samwise Gamgee, syn Hamfasta
3%
 3%  [ 4 ]
Aragorn, syn Arathorna
10%
 10%  [ 14 ]
Gandalf Szary / Biały ;)
4%
 4%  [ 6 ]
WP nie ma głównego boahtera
58%
 58%  [ 75 ]
Oddano głosów : 129

Autor Wiadomość
Enerdon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 08-04-2007 12:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Moje zdanie: ja nie uważam hobbitów za głównego bohatera, jedynym najważniejszym hobbitem jest Frodo, inni to postaci poboczne. Czyż można z czystym sumieniem powiedzieć, że "Władca Pierścieni" to powieść o hobbitach? Ja bym tak nie powiedziała, bo to byłoby zbytnie uproszczenie.
Zgadzam się z tym w całości. Frodo musi być głównym bohaterem, bo przecież od niego głównie zależy los Śródziemia. Nie wiem jak można uznawać hobbitów za głównego bohatera, skoro sama nazwa "główny bohater" to nie "główni bohaterowie". Takie niby łatwe pytanie, a tyle zamieszania Język Ja zostaję przy Frodzie.
Powrót do góry

Avalonne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 153
Nieobecny(a): Niech łaska Valarów cię prowadzi!

Wysłany: 18-04-2007 20:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmmm.... Ja uważam, że głównym bohaterem "Władcy Pierścieni" nie jest żaden z jej boharerów Elfik Ani Frodo, ani Gandalf, ani Sam, ani Aragorn... Są tacy, którzy uznają, że każdy tom, lub nawet każda część WP ma swojego głównego bohatera Uśmiech A są też tacy, którzy mówią, że jest nim Sauron, jako sprawca całego tego zamieszania, od wytworzenia Pierścienia po wojnę o sukcesję... Śmiech Bowiem to Sauron jest twórcą Pierścienia, który jest przedmiotem miłości, nienawiści, walk, lęku bohaterów WP... Język Bardziej wścibscy mogliby wskazać Melkora jako głównego winowajcę, ojca zła i zwierzchnika Saurona Śmiech Złośliwy uśmiech
Wydaje mi się, że blisko są ci, którzy za głównego bohatera uznają Pierścień - jest on bowiem w powieści upersonifikowany do tego stopnia, że posiada swoją wolę i potrafi kierować róznymi istotami... Uśmiech Saurona ;D
Ja jednak uważam, że w WP mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym. Ale nie chodzi mi bynajmniej o hobbitów. Wskazałabym tu raczej ludność Śródziemia końca Trzeciej Ery jako całość. Ściślej mówiąc: ludność Śródziemia zjednoczoną pod sztandarem wspólnych wartości, walczącą o obronę dobra i kres panowania ciemnośći... WP to przecież epopeja, opowiada o losach całych społeczeństw, a losy jednostek są tu jedynie przyczynkiem. Elfik To podobnie, jak w "Panu Tadeuszu", gdzie bohaterem jest społeczestwo szlacheckie;) WP chyba bardzo dobitnie sugeruje zbiorowość głównego bohatera: różne postacie wsławiają się wielkimi czynami, a wszystkie one, tak jak i rzesze bezimiennych bohaterów walczą w obronie dobra w wojnie o Pierścień, czyli w bardzo ważnym wydarzeniu o wielkiej randze historycznej Z przymrużeniem oka

cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Powrót do góry

Poice
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 30
Nieobecny(a): U rodzinki w Rivendell

Wysłany: 19-04-2007 12:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uważam, że WP nie ma głównego bohatera. Jak dla mnie każda część lektury jest poświęcona komu innemu.
I - Frodo Baggins Rycerz :
II - Sauron i Saruman wściekły
III- Aragorn Rządzę
Każda część w swoisty sposób opowiada o innym bohaterze. Ale jeśli miałabym wybrać głónego bohatera z pewnością byłby to Sam. Przecież tak naprawdę on nie pozwolił Frodowi zostać opętanym przez pierścień. Gdyby nie ten dzielny hobbit historia wszystkich stworzeń mieszkających w Śródziemi byłaby tragiczna. Płacz 4

Król tułacz wróci na stolicę.
Powrót do góry

Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 19-04-2007 16:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po przemyśleniu - zgadzam się z Avalonne. Tolkien mógł mieć taki zamysł jako chrześcijanin.

Poice napisał(a) (zobacz wpis):
Ale jeśli miałabym wybrać głównego bohatera
Głównego bohatera się nie wybiera. Złośliwy uśmiech Możesz najwyżej wybrać ulubionego. Ble Ble ;D

Poice napisał(a) (zobacz wpis):
z pewnością byłby to Sam.
Inni bohaterowie "Władcy" wsławili się co najmniej porównywalnymi czynami. Pisałam już o tym w bieżącym temacie.

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 21-12-2007 22:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

IMHO LOTR nie ma głównego bohatera. Jest to książka wielowątkowa i to każdy wątek ma swoją główną postać Super śmiech

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

von Veron
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 08-11-2008 13:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem bohaterów w Wp nie brakuje. Są nimi: Aragorn, bez którego Bitwa o Pierścień nie miałaby sensu, a Sauron dawno siedziałbu sobie w Gondorze oraz Frodo Powiernik Pierścienia.

Kirdan Angbandu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Nieobecny(a): tracing a sparrow on snow-crested ground

Wysłany: 08-11-2008 16:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie, głównym bohaterem WP jest bohater zbiorowy Język Tak, jak w "Panu Tadeuszu" głównym bohaterem jest szlachta polska.
Czyli Drużyna.
Powrót do góry

Wroobel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 13-11-2008 13:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cóż, jeśli popatrzymy na filmy Altmana - chociażby Nashville albo Na skróty, a nawet jeśli się cofniemy o 80 lat i popatrzymy na Pancernika Potiomkina Eisensteina, to łatwiej nam przyjdzie zaakceptować fakt, że nie każda fabuła musi mieć pojedynczego bohatera.

Chociaż... zważywszy na nomenklaturę - Władca Pierścienia, Powiernik Pierścienia, Drużyna Pierścienia, Wojna o Pierścień - odpowiedź jest chyba oczywista. Chociaż Tolkien by się wkurzył na takie... uprzedmiotowienie Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Kto jest głównym bohaterem WP? (Strona 4 z 6)

Skocz do: