Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

Temat: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Samwise
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 161

Wysłany: 26-09-2002 15:01    Temat wpisu: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Proszę o pomoc w sprawie WP, do końca października mam zrecenzować dowolną książkę na J.Polski Uśmiech Wybrałem WP - bo żadna inna książka na to nie zasługuje Uśmiech I tu proszę aby każdy który potrafi Uśmiech podać mi ważny (według ciebie) wątek który należało by poruszyć, proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję Uśmiech
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 26-09-2002 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co ja bym zawarł w recenzji WP....

może walkę dobra i zła Uśmiech Ble Ble ;D poświęcenie,przyjaźń, rozpacz, smutne zwycięstwo, pokój, magię, bogactwo kreacji Tolkiena, fascynacje jaką powoduje, tu liczby w rodzaju tradycyjnego przypominania ze w Anglii 30 tys. ludzi zaglosowalo na niego jako ksiazke wszechczasow przez co zodobyla ten tytul, takie wstawki rozbudzaja troche spiacych lamerow, cos w rodzaju break news w tv Pserwa Bo wiesz oni robia sensacje a ty Tolkiena w miasto puszczasz Uśmiech Musisz o tym pamiętać, żeby głąbów Z przymrużeniem oka (jak nie czytali WP Język ) oceniających recenzję czymś zainteresować Uśmiech

Proponowałbym ci też użyć w jakimś momencie zdania "nie powiem nie płaczcie bo nie wszystkie łzy są złe" dla nas tolkienistów to zdanie dużo znaczy i je rozumiemy głebiej niż powierzchownie ale jest również dobre do szokowania lamerów (chociaż nie tylko, czasami może kogoś naprawdę pocieszyć.....)

Jak napiszesz to moze ja zamiesc tutaj? i pochwal sie ocena = bez db+ nie wracaj Z przymrużeniem oka

Pozdr.

btw to fajna sygnaturka Pserwa Jestem za

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 27-09-2002 06:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nic dodać, nic ująć Pserwa
Ale jak już weźmiesz pod uwagę uwagi Goku, to ja liczyłbym na 5- (co on taki skąpy w tych życzeniach?)

Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 27-09-2002 08:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tylko krótko dodam Język
Nie zapomnij o litości dla Golluma Złośliwy uśmiech Niby takie oczywiste, a wielu (nie będę pokazywać palcami Złośliwy uśmiech ) o tym zapomina Nie Nie

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 27-09-2002 09:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Recenzja książki WP...W sumie trudno w kilku zdaniach zaprezentowac takie dzieło Zdziwienie nie spłycając jednocześnie tematu Uśmiech

Warto napisać, że jest to baśń....baśń, która poruszyła wyobraźnię dorosłych i dzieci na całym świecie. Która jest ponadczasowa, uniwersalna i archetypowa.
Władca Pierścieni to książka przedstawiająca świat, który rządzi się własnymi prawami. Świat, gdzie ważne są takie wartości jak przyjaźń, honor, miłość przeciwstawiające się złu, kłamstwu i zdradzie.
I ważne jest, że wykreowana rzeczywistość jest drobiazgowa i perfekcyjna w szczegółach. Żadna postać nie pojawia się przypadkowo, a opisy przyrody i miejsc oszałamiają rozmachem.
To powieść drogi i przemiany.
WP to baśń o poświęceniu, o miłości, bohaterstwie a przede wszystkim o przyjaźni. O walce dobra ze złem, gdzie dobro zwycięża, choć nie jest to wcale jednoznaczne.
Książka do której zawsze się wraca....

Nio Język
Nie będę za Ciebie odrabiać pracy domowej Ble Ble ;D
Na maturze może Ci się taki temat nie fuksnąć Z przymrużeniem oka Elfik

Suilanna
Nifrodel

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 27-09-2002 10:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No Samie, jeżeli w ciągu 45 minut laikom wytłumaczysz o co chodziło we WP to, uważam że marnujesz się w swoim ogródku. Z przymrużeniem oka
A tak na serio to wydaje mi się że najlepszy byłby motyw pierścieni jako symboli pokusy nadużywania władzy i potęgi. To co mi teraz przychodzi do głowy:
-władza,potęga deprawuje i może doprowadzić do upadku nawet najlepszych(Nazgule)
-Rozwiązania siłowe i pochopne wykorzystywanie potęgi nad którą się nie panuje (kuszenie Boromira, przemyślenia Gandalfa i Galadrieli)
-pokusa wybrania łatwiejszej i prostszej drogi podczas zagrożenia(Frodo w kurhanach)
-wierność i zdrowy rozsądek w obliczu pokusy mocy i potęgi (Sam Gamgee największy z ogrodników Uśmiech )
-Każdy prędzej czy póżniej ulegnie pokusie jeśli w porę nie zrezygnuje z posiadanej władzy (Bilbo zdążył, Frodo ledwie, Gollum nie)

Przykłady te możesz (ostrożnie!) nawiązać do wspólczesnych wydarzeń w polityce. Obsmarować prezydentów, posłów i kandydatów na podobne stanowiska. Boję się jednak że to nie będzie już recenzja. Chociaż, jak to odpowiednio przedstawisz to może wyjść arcydzieło.
Trzymam za ciebie kciuki, bo ja sam to z polskiego byłem cieniutki, oj cieniutki.

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 27-09-2002 15:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

BelegC napisał(a):

A tak na serio to wydaje mi się że najlepszy byłby motyw pierścieni jako symboli pokusy nadużywania władzy i potęgi.

Ja bym to rozszerzył na pokusę jaką niesie zło w ogóle-nie ograniczył bym się więc tylko do pokusy władzy. Coraz bardziej się przekonuję, że WP to książka o kuszeniu. Czyli oddziaływanie Pierścienia=oddziaływanie zła. Walka z oddziaływaniem Pierścienia=walka z pokusami, które stwarza zło itd.
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 27-09-2002 16:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Warto jeszcze wspomnieć o nadzwyczajnej jak na powieść ilości zawartych w książce wierszy... Kolejny argument na polonistów którzy zatrzymali się w rozwoju na romantyzmie Śmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? (Strona 1 z 3)

Skocz do: