Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: KTT : KDE Tengwar Tool (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 20-01-2003 18:33    Temat wpisu: KTT : KDE Tengwar Tool Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam

Niedawno Tomáš Němec udostępnił na licencji GNU GPL źródła silnika transkrypcji Narmacil wykorzystywanego w jego programie YaTT. Korzystając z tej niebywałej okazji stworzyłem prawdopodobnie pierwszy w historii ludzkości program do transkrypcji alfabetu łacińskiego na tengwar i odwrotnie działający w środowisku graficznym systemu Linux (KDE). Nazwałem to dosyć banalnie: KTT : KDE Tengwar Tool

Od dziś działa strona projektu i dostępna jest wersja 1.0. (w źródłach). Zainteresowanych tengwarem użytkowników linuxa serdecznie zapraszam do testów, opinii, krytyki, obelg itd. itp. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Dexter
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 23-01-2003 09:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmmm, co prawda jeszcze nie testowałem (siedze w szkole przy win Jestem przeciw XP), ale jak tylko wrócę do domciu, to zaraz przetestuję....

Na razie mogę tylko wyrazić swoje poparcie dla samej idei, nie spotkałem się jeszcze z czymś takim... Bardzo możliwe, że to pierwszy tego typu projekt Jestem za Śmiech Elfik

a han noston ne 'wilith...
Powrót do góry

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 23-01-2003 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dexter napisał(a):
Na razie mogę tylko wyrazić swoje poparcie dla samej idei, nie spotkałem się jeszcze z czymś takim... Bardzo możliwe, że to pierwszy tego typu projekt Jestem za Śmiech Elfik

dla uściślenia - pomysł jest oczywiście stary i sprawdzony (patrz choćby Tengwar Scribe i YaTT) ale faktycznie brakowało takiego narzędzia w linuksie (oprócz niedorobionej wersji beta programu YaTT Lite).. do tego dochodzi jeszcze idea wolnego oprogramowania i GPL, która w dziedzinach związanych z Tolkienem też nie jest chyba szczególnie popularna (sądząc np. po podejściu spadkobierców Tolkiena do publikacji Jego dzieł)...
Powrót do góry

Dexter
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 24-01-2003 07:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż, pobawiłem się i powiem na razie tyle:

1) trochę mnie razi kompletny brak dokumentacji, ale to się da prosto załatać Z przymrużeniem oka (wiem, zwykle pierwsze wersje nie mają dokumentacji, ale tylko przypominam...)

2) instalacja: po standardowym './configure', 'make', 'make install' nie byłem w stanie znaleźć gdzie mi się to zainstalowało... Jak już znalazłem, to było tylko './usr/local/kde/bin/ktt' (dziwne miejsce...) i co się okazało? uruchomił się program, a tu: brak pasków z ikonkami, a w menu tylko opcja "help". Do tego pasek statusu, dwa okienka tekstowe (w jednym czcionka alfabetu łacińskiego, w drugim tengwar Uśmiech ), dwie pary ikonek... Chyba nie tak miało to wyglądać?

Popatrzałem, w czym to jest pisane i po chwili skompilowałem to i uruchomiłem przez pośrednictwo KDevelopa Uśmiech I wtedy zaczęło działać tak jak należy Śmiech

3) po powyższym sajgonie pobawiłem się trochę i stwierdziłem, że jak na pierwszą wersję, to jest całkiem fajna Uśmiech

a han noston ne 'wilith...
Powrót do góry

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 24-01-2003 08:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dexter napisał(a):
1) trochę mnie razi kompletny brak dokumentacji

to co, może napiszesz? łącznie ze stronami mana...

Dexter napisał(a):
'./usr/local/kde/bin/ktt' (dziwne miejsce...)

a jak miałeś ustawione KDEDIR przed configure? nie /usr/local/kde/ przypadkiem? albo nie miałeś ustawione w ogóle -- taki numer jest np, na RedHacie8 gdzie zmieszali trochę GNOME i KDE ale zapomnieli domyślnie ustawić KDEDIR na /usr/ Z przymrużeniem oka

Dexter napisał(a):
uruchomił się program, a tu: brak pasków z ikonkami, a w menu tylko opcja "help".

ten sam problem co powyżej - plik kttui.rc (XML opisujący menu i toolbary) wylądował w jakimś dziwnym miejscu (pewnie /usr/local/kde/share/apps/ktt/), że nie mógł się potem znaleźć (pewnie wystarczyło skopiować do /usr/share/apps/ktt/) Skrzywienie

tak jeszcze przy okazji - to jest pierwszy program jaki napisałem dla KDE w życiu, więc wpadki typu, że to nie wszędzie działa specjalnie mnie nie dziwią.. Język poza tym jesteś drugą osoba, która w ogóle sie zainteresowała tematem i próbowała to odpalić, a pierwszą z takimi problemami.. czyli generalnie program jest słabo testowany, więc chętnie przyjmuję wszelką konstruktywną krytykę Uśmiech
Powrót do góry

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 18-02-2003 08:18    Temat wpisu: Ktt 1.1.0 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na wypadek gdyby kogoś jednak zainteresowało - od kilku dni dostepna jest wersja KTT 1.1.0 z kilkoma poprawkami i udogodnieniami a przy okazji także z nowszą wersją silnika Narmacil.
Zaczęła również powstawać dokumentacja - na razie tylko po angielsku, więc powyższy zarzut numer 1 Dextera powinien razić już troszkę mniej Z przymrużeniem oka

Zapraszam - http://tengwar.art.pl/ktt/
Powrót do góry

Silmethúlë
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 15-07-2009 22:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja odgrzebię ten staaaaaary temat... Bo, cholera, brakuje takiego narzędzia na Linuksa (i w ogóle Uniksy) w ogóle...

Właśnie usiłowałem skompilować KTT (v. 1.1.1), na Ubuntu 9.04, z której to dystrybucji wywalono arts (przez co miałem pierwszy problem, musiałem "oszukiwać" skrypt configure...), potem make wyrzucił błąd w liniach 264 i 274 pliku kttview.cpp (niepotrzebne średniki), po ich wywaleniu nie mógł sobie poradzić z kttdoc.cpp
kttdoc.cpp:159: error: ‘malloc’ was not declared in this scope
kttdoc.cpp:180: error: ‘free’ was not declared in this scope
Tak więc się poddaję Z przymrużeniem oka.

No i samo to, że program jest pod QT3, a nie QT4... Póki co brakuje mi wiedzy, żeby przebrnąć przez kompilację KTT na najnowszym (K)UBUNTU, że o przepisaniu tegoż na QT4 nie wspomnę, może ktoś z takową (MiMaS?*) się pojawi?

Wygląda na to, że w świecie tolkienowskim nie tylko idea free software'u, ale i ogólnie wszystkie systemy operacyjne poza Windowsami są raczej "olewane" Z przymrużeniem oka.

*widzę, że ów daaaawno już na forum nie wchodził, ktokolwiek widział? ktokolwiek wie?

There is no system but GNU and Linux is one of its kernels.
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 15-07-2009 22:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O tym narzędziu to ja nic nie wiem, ale jakbym miała pisać w tengwarze, to bym pisała w Latexu. W każdej dystrybucji linuxa masz latexa, a resztę masz ładnie opisaną tu: http://djelibeibi.unex.es/tengwar/ (program do transkrypcji jest w perlu, zatem nie powinien sprawiać problemów). Sciagnąć program do transkrypcji, pakiet TengwarScript do latexa, i już.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: KTT : KDE Tengwar Tool (Strona 1 z 2)

Skocz do: