Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit

Temat: Kim sa hobgoblini o ktorych wspomina Gandalf? (Strona 2 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5741

Wysłany: 13-01-2003 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
Z kolei Day twierdzi, że "hobgobliny" to późniejsza nazwa nadana przez ludzi Urukom. Ale to nie trzyma się kupy. Skoro to nazwa nadana w IV Erze, to dlaczego Gandalf używa tego słowa w czasie wyprawy do Ereboru? IMHO spójniejsza jest wersja Fostera I moja

Dlatego nie za bardzo można ufać Dayowi. A co do twojej tezy, to kluczem w tym wypadku może być etymologia słowa hobbit. Tak czy inaczej chodzi tutaj po prostu, o nazwę jakieść odmiany, lub szczepu (plemienia) orków, z Gor Ered Mithrin. Trudno więc się dziwić, że nie występują w WP, w końcu nasza kochana drużyna nie wędruje przez te Góry.

Avari napisał(a):
Cytat:
It was often said ( in other families) that long time ago of the Took ancestors must heve taken a fairy wife.

więc "wróżkę" lub "czarodziejkę" nie elfkę.

Fearie, fairy, to jednak u Tolkiena raczej elfka.

Cytat:
Poza tym jak ty to sobie wyobrażasz: elfy miały około 6 stóp wzrostu, a hobbici ledwo dociągali do 3 stóp
Tja, to tak jakby Małgosia Dydek wzięła sobie za męza Zamachowskiego. Nie odpuściłbym sobie takieog ślubu.
Dlatego zgadzam sie z tym co pisze Vain:
Cytat:
Taaak. Powiadano. Ludzie (i hobbici) potrafią wymyślać naprawdę NIESTWORZONE historie o swoich sąsiadach. Zwłaszcza o takich, którzy zniknęli dyskretnie, a ich rodzina nie rozgłasza sprawy.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 18-01-2003 17:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Tak czy inaczej chodzi tutaj po prostu, o nazwę jakieść odmiany, lub szczepu (plemienia) orków, z Gor Ered Mithrin. Trudno więc się dziwić, że nie występują w WP, w końcu nasza kochana drużyna nie wędruje przez te Góry.

Zgoda.

M.L. napisał(a):

Nie zgadzam się. Elfka to she-elf lub elf-woman.
FAQ napisał(a):
Z tych samych ogólnych powodów zaczął nazywać Elfy Głębi "Noldorami", zamiast "Gnomami", a już w ogóle unikał "wróżek" [faerie].

W moim rozumieniu faerie to małe, latające istotki (lub inne istoty czarodziejskie). Zazwyczaj nie tłumaczę tej nazwy na polski, ale w tym przypadku muszę. Moje tłumaczenie to wróżka.

Cytat:
Dlatego zgadzam sie z tym co pisze Vain:

Cieszę się.

Ostatnio zmieniony przez Vainamoinen dnia 19-01-2003 18:23, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wpisy: 333

Wysłany: 18-01-2003 20:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Avari napisał(a):

Nie zgadzam się. Elfka to she-elf lub elf-woman.

juz mialem napisac ze to moj blad, ale Avari dala mi do myslenia.
przeciez Istarich bylo 5ciu. Radagast, Gandalf, Saruman i dwoch bezimienncyh. z tego wynika, ze hobbici nie mogli brac za zone Fairy bo ich p prostu nie bylo. no chyba ze ci nienazwani sa kobietami Tiaaaa.
w takim razei przychylam sie ze to elfki.

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 18-01-2003 21:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thoronnil napisał(a):
juz mialem napisac ze to moj blad, ale Avari dala mi do myslenia.
przeciez Istarich bylo 5ciu. Radagast, Gandalf, Saruman i dwoch bezimienncyh. z tego wynika, ze hobbici nie mogli brac za zone Fairy bo ich p prostu nie bylo. no chyba ze ci nienazwani sa kobietami Tiaaaa.

Ależ Thoronnilu, faeries nie mają nic, absolutnie nic wspólnego z Istari. Mogły to być nawet istoty wymyślone przez hobbitów (element folkloru Shire'u)... Przecież w H elfy występują (i do w dwóch miejscach). Gdyby Profesor napisał "elves" od razu wiedzielibyśmy o co chodzi. Tymczasem Tolkien pisze tajemniczo "faeries"... Wyjaśnienia są dwa:
1) "faeries" to hobbicka nazwa elfów (malo prawdopodobne, gdyż Bilbo jej nie używa), albo
2) "faeries" to nie elfy

Thoronnil napisał(a):
w takim razei przychylam sie ze to elfki.

j.w.
Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 18-01-2003 22:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
Mogły to być nawet istoty wymyślone przez hobbitów (element folkloru Shire'u)...

Ja szczerze powiem przychylam się najbardziej do tej wersji... Hobbitom chodziło w końcu o to, żeby w jakiś sposób znaleźć sobie wyjaśnienie dla inności Tuków. "Po naszemu" powiedziało by się, że mieli konszachty z diabłem czy coś podobnego.

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wysłany: 19-01-2003 14:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wracajac do tematu.... ja mam tlumaczenie pauliny braiter. we wprowadzeniu (o runach i roznicach ork-goblin jest napisane:
Cytat:
choc wystepuje w paru miejscach, zazwyczaj tlumaczone jest jako 'goblin' (badz 'hobgoblin' w przypadku wiekszych odmian)

w takim razie braiter tlumaczy hobgobliny jak Day. ale skoro przypuszczenia Daya i Fostera sa odmienne, znaczy to, ze nie maja zadnej wartosci. ja bylbym za tym, ze hobgobliny to nazwa jakiegos plemienia tudziez odmiany goblinow.

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 19-01-2003 16:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hola, hola - w tym cytowaniu cytatów z cytatów wkradł się błąd...
to że fairy to elfka to stwierdził ML, a nie ja
M.L. napisał(a):
Avari napisał(a):
Cytat:
It was often said ( in other families) that long time ago of the Took ancestors must heve taken a fairy wife.

więc "wróżkę" lub "czarodziejkę" nie elfkę.

Poza tym nie uważam, że fairy to taka czarodziejka jak Gandalf - trudno spodziewać się, że jakaś Majarka akurat wychodziłaby za mąż za hobbita.
A co do tych hobgoblinów to nie sądzę, żeby mieli jakiś związek z hobbitami - to jednak raczej jakiś wytwór folkloru hobbickiego lub żart Gandalfa

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wysłany: 19-01-2003 18:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
A co do tych hobgoblinów to nie sądzę, żeby mieli jakiś związek z hobbitami - to jednak raczej jakiś wytwór folkloru hobbickiego lub żart Gandalfa

wedlug mnie nigdzie indziej nie ma mowy o wrozkach w ME..... dlaczego zatem hobbickie legendy mialyby wprowadzac tam wrozki? Widziały gały co brały
a co do zartu to raczej nie, bo to byla powazna chwila, w ktorej gandalf nie osmielilby sie zartowac.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Kim sa hobgoblini o ktorych wspomina Gandalf? (Strona 2 z 5)

Skocz do: