Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thoronnil
Orzeł Manwego

Wpisy: 333

Wysłany: 23-01-2003 23:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wpis dołączony z tematu "pisma,albumy, kalendarze i inne gadżety LOTR"
elfy
----------------------

tez juz kupilem, co prawda plyta mi nie dziala = ale to chyba z powodu jakosci mojego komputera :/ jesli zas chodzi o 24 stronicowa wkladke to moja ocena to Jestem przeciw 4 ladne 2stronne zdjecia: elrond i arwena, rohan, orkowie, truipe trzesawiska. ponadto artykuly o aktorach i przewodnik po rasach, z ktorego dowiadujemy sie, ze : "demony poruszaja sie na swinskich lub kozich raciczkach" Diabelski uśmiech Oczko Super śmiech Śmiech , lub: "elfy kochaja taniec" , "hobbici lubia czystosc", "saruman jest czarnoksieznikiem" Ratujcie bo go pobiję ale niech im bedzie - dla laikow moze byc Jestem za

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 24-01-2003 18:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem bardzo ciekawa skad autorowi tej slynnej recenzji takie rzeczy przyszlydo glowy. Ja rozumiem ze niektorzy ludzie mahja jakies kompleksy, no ale bez przesady. Sprawa z rasizmem jest moim zdaniem wyssana z palca. Od wiekow sily zla sa ukazywane na czarno a dobra w bieli, a poza tym nie wszyscy orkowie maja skosne oczy.
Jednak najwiekszym absurdemjest stwierdzenie, ze Frodo spal z Samem Super śmiech Super śmiech Super śmiech Myslalam, ze padne. Poza tym co Yatte obchodzi zycie towarzyskie Froda, teraz takie zwiazki sa dozwolone Super śmiech Frodo mu sie w zycie nie pcha wiec niech ten go zostawi w spokoju.
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 24-01-2003 19:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dis napisał(a):

Trudno nazywać "typowym" coś co nie stanowi większości. Nawet w Irlandii, gdzie typ jest ten jeszcze częstszy stanowi ok. 30% i to już jest góra Język . Ciemne włosy z jasnymi oczami i jasną cerą są w Anglii pewnie częstsze niż włosy rude z cerą piegowatą (w końcu ta jasna też na słońcu robi się piegowata Uśmiech ).

Nie stanowi większości bezwględnej (tj powyżej 50%), ale np. 30% to dużo zakładając, że pozostałe typy stanowią łącznie 70%, ale żaden z nich osobno nie przekracza tych 30%. Przy czym nie mam tu na myśli typowego "rudzielca", a raczej "świńskiego blondyna", czyli włosów nieco jaśniejszych od szatyna, z lekko rudawym odcieniem.
W filmie Petera mamy cały przekrój przez różne kolory włosów bohaterów - (jak zresztą u Tolkiena) i w zasadzie nikt nie spełnia w filmie ten schemat "typowej urody anglosaskiej" (Typowy anglik: Blair, Major, mój nauczyciel od angielskiego Język). Dlatego argument autora artykułu jest bez sensu (abstrahując od tego co napisała Dis, że trudno to uznać za typowe). Najwyrażniej autorowi przeszkadzało to że wszyscy byli biali.
W amerykańskim Robin-Hoodzie tym z Costnerem, araba przerobili na afrykańczyka, pewnie po to aby było bardziej politycznie poprawnie. Z Gladiatorem nie było problemów, bo wiadomo, że w Rzymie obojętne czy było się czarnym, czy wiałym niewolnikiem. Ale u Tolkiena raczej trudno wyobrazić sobie czarnych elfów. Czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić czarnego Zbyszka z Bogdańca, albo czarnoskórego Rolanda? Inna sprawa że być może za ileś tam lat problem sam się rozwiąże (migracja), bo nie będzie już typowych białych w Europie. Większość będzie śniada i wtedy nikt nie będzie dziwił się np. brązowoskóremu Cezarowi. Język

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 25-01-2003 14:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem plyte warto kupic. Nie jest jakas nadzwyczajna, ale jest tam pare fajnych fotek, troche opisow(takich ogolnych tla ,,zielonych", kilka wygaszaczy i tapet oraz nie wiem jak sie to nazywa, a zwiastun (chyba). Ogolnie jest oki.
Powrót do góry

Adan

Wysłany: 25-01-2003 16:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odnośnie płyty - ładna oprawa, ale w sumie poza tym nie ma tam niczego nadzwyczajnego. Zwiastun dobrze znany mi już wcześniej z sieci, może w wersji nieco bardziej szerokoekranowej i z polskimi podpisami. Przedstawienie postaci nic nadzwyczajnego. Tapety i wygaszacze marnie - spodziewałem się ich więcej. Podsumowując - jak ktoś lubi czytać Vive to może kupić. Super śmiech
Night of fears.
Powrót do góry

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 25-01-2003 22:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Owszem ilosc nie jest zadawalajaca, a tresc jakjuz wspomnialam dla ,,zielonych'' ale 6 zl wydaje mi sie byc odpowiednia cena za to.
Powrót do góry

Adan

Wysłany: 17-02-2003 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odnośnie jeszcze tekstu. Oglądając film TTT zauważyłem, że Urukowie wcale nie są czarni! Oni są jakby cętkowani. Śmiech Widać to w zbliżeniu. Ich skóra nie jest jednolicie czarna, a jakby nakrapiana (troche czarna, troche biała, a raczej szarawa.0 Orkowie moryjscy z kolei wcale nie są czarni a raczej szarawi. Zkolei Haradrimowie i easterlingowie rasowo niczym nie różnią się od Rohirrimów i niedziwota, bo pewnie ich wszystkich grali białasy z Nowozelandziej Armi (Jak widać Maorysów nie zatrudniono). Czyli wniosek Piotruś starał się jak mógł, aby być politycznie poprawny ile się tylko da, a równocześnie nie narazić się na ataki Fanów. Pomyślcie co by się rozpętało, gdyby w filmie Haradrimowie byli czarni (tak zreszta jak być powinno). Pserwa Co jak co, ale ciemnoskórych elfów większość fanów by Jacksonowi nie darowała. Elfik
W pewnym sensie był więc między młotem (politycznej poprawności), a kowadłem fanów (lub odwrotnie, jak wolicie w zależności które preferujcie Jestem rozwalony )

Night of fears.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie (Strona 3 z 3)

Skocz do: