Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 12-01-2003 20:12    Temat wpisu: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W najnowszym numerze (z 13 stycznia 2003) dwutygodnika Viva "- przede wszystkim dla kobiet" - jak napisane jest na jego stronie komputerowej znajduje się następujący artykuł:

Filip Niedenthal napisał(a):

Problemy z Tolkienem

Nad krainą hobbitów wisi znowu ciemna chmura. Do kin wchodzi właśnie druga część trylogii J. R. TolkienA, "Dwie wieże", a w prasie już rozszalała się burza

Zarówno Tolkien, jak i reżyser filmu Peter Jackson posądzani są o rasizm. Na czele oskarżycieli stoi lewicowa angielska gazeta "The Guardian". Jej dziennikarza, Johna Yatta, razi europocentryzm sagi. Bohaterowie pozytywni, wśród nich ludzie, elfy i krasnale*, są biali; ich przeciwnicy to potwory o wyraźnie azjatyckich lub arabskich rysach. Co więcej, drużyna pierścienia wyrusza z zachodu do jądra ciemności na wschodzie. Dla Yatta, w obliczu grożących światu konfliktów, jest to stanowczo nie na miejscu
Rzeczywiście, w książce Tolkiena źli, czyli orkowie i uruk-hai, mają ciemną karnację, czarne długie włosy oraz skośne oczy. Tego opisu trzyma się reżyser. Dlaczego, pytają krytycy, Jackson nie urozmaicił wyglądu bohaterów? Nic dziwnego, że autor-imperialista, pisząc swoje książki w latach 30, nadawał pozytywnym postaciom urodę anglosaską. Ale Jackson mógł przecież pomyśleć o murzyńskim hobbicie. Nie pomyślał.
Internautów interesuje też geografia: według niektórych wystarczy porównać mapę Śródziemia z mapą Europy, by stwierdzić, że królestwo Saurona to Turcja, i tak dalej Czy hobbici byli więc reprezentantami Anglii, czy Belgii (najwięcej głosów jest za Luksemburgiem)? Pojawiają się też inne problemy. Czemu w trylogii jest tak mało kobiet? Czy Frodo miał romans z Samem?
Przed opinią skończonego rasisty ratuje Tolkiena jego niezgoda na publikację trylogii w nazistowskich Niemczech po tym, jak zażądano od niego dowodu czystej aryjskiej linii. Ale i tak do dziś Tolkien jest jednym z ulubionych pisarzy kolejnych pokoleń neonazistów, którzy w jego elfach widzą wymarzonych nadludzi.
Tolkien zawsze tłumaczył swoje dzieła jako próbę stworzenia mitologii, której Anglikom, w przeciwieństwie do innych europejskich ludów, brakuje. Przestrzegał też przed przypisywaniem jego książkom treści, których nie miał na myśli. We wszystkim, powiadał jeśli się człowiek uprze, można doszukać się symboli Czy te wszystkie zarzuty doprowadzą do wycofania "Władcy pierścieni" z listy lektur szkolnych, jak to się stało w Anglii z Kiplingiem? Już wiele lat temu zmieniono tytuł książki Agaty Christie, ponieważ "Dziesięciu Murzynków" uznano za zbyt obraźliwy. Teraz o mało nie zrezygnowano z tytułu "Dwie wieże", by nie przypominać o zdarzeniach 11 września. Na szczęście do tego nie doszło.

W spisie treści dwutydodnika ta pozycja zatytuowana jest "Tolkien rasistą?"
Pisemko ma stronę internetową http://www.viva.pl , ale nie udostępnia tego artykułu.

* Krasnale to nie moja literówka, tak jest w tekście.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.

Ostatnio zmieniony przez Adan dnia 12-01-2003 21:00, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 13-01-2003 12:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż kolejne wypociny jakiegoś węszącego sensacji pismaka, przytaczającego grafomański artykuł w plotkarskiej gazecinie Nic nowego
W sumie możnaby to olać Elfik Inteligentny człowiek nie zaszczyca uwagą i cennym czasem Elfik wypowiedzi typu:
Cytat:
Internautów interesuje też geografia: według niektórych wystarczy porównać mapę Śródziemia z mapą Europy, by stwierdzić, że królestwo Saurona to Turcja, i tak dalej

bo kogo interesuje opinia jakichś wydumanych "internautów" bez imienia i nazwiska lub chociaż wiarygodnej ksywki- którzy nie znają twórczości Tolkiena? Mam coś dla ciebie

Cytat:
Johna Yatta, razi europocentryzm sagi.

"Europocentryzm" to nadinterpretacja Elfik Nie wspominając o
użyciu przez autora Ratujcie bo go pobiję terminu "saga" Jestem rozwalony

Cytat:
SAGA-opowieść, niekiedy o treści legendarnej, lecz gł. o postaciach i wydarzeniach epoki heroicznej w Norwegii i Islandii, zwł. z manuskryptów isl. końca XII i XIII w.; opowieść bohaterska; roman-flueve. Etym. - st.skand. 'opowieść; legenda; historia; saga'.

Ale najlepszy jest Mr John Yatt Super śmiech
Cytat:
Bohaterowie pozytywni, wśród nich ludzie, elfy i krasnale*, są biali; ich przeciwnicy to potwory o wyraźnie azjatyckich lub arabskich rysach.

Poprosze o cytaty Jestem rozwalony Z przymrużeniem oka

Cytat:
Co więcej, drużyna pierścienia wyrusza z zachodu do jądra ciemności na wschodzie.

No tak, Pserwa To owe "jądro ciemności" przesuneło się z Rosji na Azję Jestem rozwalony Nie wiedziałam Zdziwienie

Cytat:
Dla Yatta, w obliczu grożących światu konfliktów, jest to stanowczo nie na miejscu

Ofkoz Tolkien powinien przewidzieć pisząc Władcę Pierścieni, że Korea wypowie w 2002 roku traktaty o nuklearnym rozbrojeniu Jestem rozwalony Stanowczo nie na miejscu Mr Tolkien Nie Nie maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa Z przymrużeniem oka

Cytat:
Rzeczywiście, w książce Tolkiena źli, czyli orkowie i uruk-hai, mają ciemną karnację, czarne długie włosy oraz skośne oczy. Tego opisu trzyma się reżyser.

No tak no tak Super śmiech Orkowie to wykapani Koreańczycy Super śmiech Super śmiech maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa

Cytat:
Dlaczego, pytają krytycy, Jackson nie urozmaicił wyglądu bohaterów?

Bo zostałby rozszarpany przez tolkienfanatyków tudzież TolkienHooligans? Pserwa

Cytat:
Nic dziwnego, że autor-imperialista, pisząc swoje książki w latach 30, nadawał pozytywnym postacom urodę anglosaską.

Nie mogę Super śmiech Zaraz się rozpłaczę ze śmiechu Płacz Jestem rozwalony Poprosze o cytaty dokumentujące rzekomą "urodę angielską" u bohaterów WP. Pserwa

Cytat:
Ale Jackson mógł przecież pomyśleć o murzyńskim hobbicie. Nie pomyślał.

Ach, cóż za pech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Czy hobbici byli więc reprezentantami Anglii, czy Belgii (najwięcej głosów jest za Luksemburgiem)?

Posiłkując Z przymrużeniem oka się najnowszymi badaniami w tym zakresie- Hobbici byli reprezentantami Klewek z państwa o dziwnej nazwie Polska wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język

Cytat:
Pojawiają się też inne problemy. Czemu w trylogii jest tak mało kobiet?

Trylogii? niewinne dziecko, początkujący chyba mowa o innej książce Pserwa

Cytat:
Czy Frodo miał romans z Samem?

Ofkoz Spox I z Drużyną Pierścienia, Nazgulami, Sauronem, Elrondem, Galadrielą-słowem- spał z kim popadnie Jestem rozwalony Taki z Froda to był Hippieboy Język

Cytat:
Przed opinią skończonego rasisty ratuje Tolkiena jego niezgoda na publikację trylogii w nazistowskich Niemczech po tym, jak zażądano od niego dowodu czystej aryjskiej linii.Ale i tak do dziś Tolkien jest jednym z ulubionych pisarzy kolejnych pokoleń neonazistów, którzy w jego elfach widzą wymarzonych nadludzi.

Czyli wystarczy być narodowości niemieckiej i czytac Tolkiena aby zostac neonazistą Oh nie! Co więcej- autor sugeruje, że sympatia dla fikcyjnych postaci wskazuje na neonazisytyczne instynkty w kolejnych pokoleniach. Zdziwienie
Otaczają mnie neonaziści Szok Super śmiech Forum über alles Pserwa Z przymrużeniem oka

Cytat:
Tolkien zawsze tłumaczył swoje dzieła jako próbę stworzenia mitologii, której Anglikom, w przeciwieństwie do innych europejskich ludów, brakuje. Przestrzegał też przed przypisywaniem jego książkom treści, których nie miał na myśli. We wszystkim, powiadał jeśli się człowiek uprze, można doszukać się symboli

Autora ośmiesza się, podając na koniec artykułu, ze Tolkien wspominal by nie odczytywac jego dziela do roznych idei bo kazdemu symbolowi mozna cos przypisac. Sam wlasnie to robi Nic nowego , bezsens kompletny. Szok

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 13-01-2003 12:42, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 13-01-2003 12:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A to są cytaty z "The Guardian" by Interia pl.

Cytat:
Kadr z filmu "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Ciemna karnacja, orientalne rysy, dredy - Tolkien nadał "czarnym charakterom" swej trylogii właśnie takie cechy. O rasowych uprzedzeniach we "Władcy Pierścieni" napisał niedawno lewicowy angielski dziennik "The Guardian"."Nie mam wyboru - kiedy część twojego dzieciństwa nagle staje się towarem komercyjnym i filmowa adaptacja trylogii Tolkiena panoszy się na ekranach - muszę zareagować" - pisze dziennikarz John Yatt.

"Coś zaniepokoiło mnie w filmie Petera Jacksona. Może fakt, iż wszyscy źli opowieści noszą się na czarno, a może drobiazg, iż Uruk-hai mają dredy? Jednak zacząłem podejrzewać, iż coś niedobrego dzieje się w Śródziemiu" - pisze o filmie "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" komentator "The Guardian".

"Może zaniepokoił mnie szerzący się na świecie terroryzm, może to wina moich przekonań, lecz coś nie podoba mi się w oglądaniu grupy bladolicych pozytywnych bohaterów, którzy wyruszają na wschód, by roznieść na strzępy jakiś facetów o ciemnej karnacji. Takie obrazy powodują, iż ogarniają mnie mdłości" - pisze John Yatt.

"Po powrocie z kinowej projekcji filmu Władca Pierścieni: Dwie Wieże zacząłem przekopywać dom w poszukiwaniu powieści Tolkiena. I odkryłem, że moje obawy są uzasadnione. Jednak to już Tolkien stworzył taki świat. W jednym z narożników jego ringu są pozytywni bohaterowie - bladolicy wojownicy Rohanu (złote są ich włosy), w drugim stoją źli orkowie z Isengardu - ponura banda o ogorzałych twarzach i skośnych oczach. Tak więc świat w powieści Tolkiena to świat dobrych białych i złych - przepraszam za wyrażenie - czarnuchów" - zauważa komentator "The Guardian".

"W drugiej części trylogii Tolkiena mamy też przedsmak tego, co czeka nas w trzeciej powieści, a co także zapewne wiernie przeniesie na ekran Peter Jackson" - zauważa John Yatt.

"Oto opisy nowych bohaterów: Ciemne twarze, czarne oczy, długie, czarne włosy, złote kręgi w uszach - niegodziwi i okrutni to wojownicy. Na swych słoniach przemieszczają się ze wschodu na zachód. Może przestanę już przytaczać opisy, powiem wprost: Władca Pierścieni jest rasistowski" - pisze John Yatt.

"Ten fantastyczny świat Tolkiena pod swą powierzchnią kryje metaforę XX-wieku. Powieść, którą autor zaczął pisać w latach 30. ubiegłego wieku, a która ukazała się na rynku w roku 1954 [dwa pierwsze tomy, Powrót Króla zadebiutował w 1955 roku - przyp. red.], jest zanurzona w uprzedzeniach tamtej epoki. Nie znajdziecie w niej szlachetnych adwersarzy z Iliady, ani bohaterów z Poematu o Gilgameszu. Odrzyjcie Władcę Pierścieni ze stylizowanego, archaicznego języka, a znajdziecie wydźwięk, niemożliwy do zaakceptowania w Wielkiej Brytanii XXI wieku" - zauważa komentator "The Guardian".

"I dlatego nie mam wyboru - muszę napisać to, co myślę. Mam wrażenie, że tym razem popcorn zjadany podczas projekcji filmu Władca Pierścieni: Dwie Wieże może nam nie smakować. Obawiam się, że powrót do świata dzieciństwa tym razem może okazać się niestrawny" - konkluduje John Yatt.

Tio daje jeszcze inny wydźwięk, niż sugeruje Filip Niedenthal osz..o nie! tylko nie to! Proooszę prooooooszę
Już nie mam sił, zeby męczyć tego pana Język Z przymrużeniem oka Złośliwy uśmiech
Może ktoś inny się popastwi? Jestem rozwalony

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 13-01-2003 13:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jest straszne! Rozumiem jeszcze stwierdzenia, ze PJ zbyt zdemonizowal orkow i wszystkie sily ciemnosci, ze tego jest najwiecej etc. Ale cos takiego...IMHO to sa po prostu ludzie chorzy na punkcie "Ratujmy nasz Swiat" a po chwili rzucaja bombe atomowa na X-miasto, bo to co wczesniej powiedzieli sprawia ze sa niewinni, i walcza wlasnie z tym... To znaczy z ta bomba moze przesadzilam, ale to dziala na zasadzie rzucic pieknym haslem, zarobic na biednych naiwnych kase, a dalej nic mnie nie obchodzi...

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 13-01-2003 14:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż my piszemy w większości z perspektywy tych bladolicych, i ja rozumiem autora tekstu, że nieco moga go razić osoby czarnych orków. Chodzi o to, że nie wydaje mi się, by Tolkien miał takie intencje, aby ciemnych Uruków, czy nawet Haradrimów łączyć z konkretnymi grupami ludzi. Niestety nadwrazliwość również nie jest niczym dobrym, tak jak i obojętność. Tak wielki sprzeciw autora świadczy moim zdaniem, o wciąż nie rozwiązanych do końca dawnych konfliktach i urazach. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni w mentalności ludzkiej i w przyszłości nikt nie będzie się dopatrywał takich powiązań i że ludzie w ogóle nie będą zwracali uwagę na to kto ma jaki kolor skóry czy jakie włosy.
Z tego co napisał autor w sumie nie należy się śmiać, a raczej ubolewać, ponieważ jest to, tak jak już napisałem, znak wciąż nie rozwiązanych problemów rasowych. Nie wystarczy tylko powiedzieć, że wszyscy ludzie są "tacy sami". Trzeba się jeszcze pozbyć dawnych uprzedzeń, które są po obu stronach, tych baldolicych, jak i tych w różnych odcieniach.
Inną sprawą jest, że w naszej kulturze, choć nie tylko, ciemność, czyli pośrednio również czerń, kojarzy się ze Złem, a światło, jasność z Dobrem. Wydaje mi się nawet, że jest to jeden z archetypów wspólnych dla wszystkich ludzi. Większość ludzi (może poza nekrofilami, ale to nie jest raczej norma), woli jasny słoneczny dzień od mrocznej nocy.
Na koniec - Urukowie filmowi IMHO z wyglądu, poza kolorem, w niczym nie przypominają afrykańczyków.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 13-01-2003 17:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko dwie rzeczy na tym swiecie sa nieskonczone: milosierdzie Boskie i ludzka glupota

Mam ochote wyslac taki list (po angielsku) na adres johnyatt@yahoo.com (prawdopodobnie to adres tego "papierpsuja" -Vainamoinen cos takiego wyszperal i podal na czacie) wściekły wściekły wściekły wściekły

Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 13-01-2003 18:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pospekulujmy...
Gdyby Tolkien był Murzynem, hobbici byli czarni, orkowie biali, a Drużyna ruszałaby z pd-wsch. na pn-zach., to książka też byłaby rasistowska, prawda? Kto mówi, że rasizm to tylko "czarny - zły, biały - dobry"?

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 14-01-2003 00:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie viem jesli komus ciemna skora i brudne wlosy (moze przypminajace dredy) nasuwaja mysl o murzynach to czy nie jest wlasnie zbyt na to uczulony? Przyznam sie ze sama bym na to nie wpadla...Dla mnie orkowie sa czyms w rodzaju najnizszych devilkow, ktore jak nie krec ale sa czarni Ratujcie bo go pobiję Złośliwy uśmiech Diabelski uśmiech albo czerwoni (ja na miejscu indian juz sie oburzylam Z przymrużeniem oka ). IMHO to jest chore, i jestem za napisaniem lisciku do tego *** Yatta ale cos nie wierze by to byl jego prawdziwy mail a nawet jak tak to nie sadze ze bylibysmy pierwsi i tym bardziej by to zignorowal...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Tekst Problemy z Tolkienem w najnowszej Vivie (Strona 1 z 3)

Skocz do: