Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Tłumaczenie nazw miejscowości na sindarin (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vendie
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 08-03-2004 21:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak tak wszyscy proszą to czy ja też mogę??? Ciekawa jestem jak brzmiałaby nazwa Częstochowy. Jedna z wersji historii nazwy mówi, że pochodzi ona od imienia Częstocha (i jak wiadomo leży nad Wartą). Z góry DZIĘKUJĘ! Uśmiech

Umi
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 11-04-2004 19:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mnie ciekawi, jak będzie Jelenia Góra, jeśli ktoś jest tak miły i to prztłumaczy byłabym bardzo wdzięczna chwała wam, chylę czoła, dzięki
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 12-04-2004 10:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Khem, khem...

Moje "hometown" nosi wdzięczną nazwę Będzin. Śmiech

Wzięło się to od słów Kazimierza Wielkiego, który nadał tej miejscowości prawa miejskie.

"Tu będziem my, a tam będzie nasza czeladź. A jak mało będzie to i za górą stanie"

W ten sposób nadał nazwy czterem miastom: Będzinowi, Czeladzi, Małobądzu (obecnie część Będzina) i Zagórzu (obecnie część Sosnowca).

Teraz... Jak tio przetłumaczyć?
Powrót do góry

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 12-04-2004 13:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Umi napisał(a) (zobacz wpis):
A mnie ciekawi, jak będzie Jelenia Góra

Nio tio ja spróbuję Pserwa a ktoś najwyżej poprawi wieeeeeeeeeelgachny uśmiech:
Hiswelókë's Sindarin dictionary (Edition 1.6, Lexicon 0.993) napisał(a):

orod* pl. ered* (eryd*, ereid) n.  mountain Ety/379, S/435,
Letters/263, TC/178 ◇ OS *oroto pl. *oroti, CE *orot (ÓR-OT)

aras* n.  deer ◇ WJ/156-157 ◇ OS *arasse (A-RAS)

Za bardzo sie na tym wszystkim nie znam, ale "jelenia" jest tu chyba przymiotnikiem? A przymiotniki się tworzy przez dodanie do rzeczownika -eb, -ui lub -(r)en (gdy przymiotnik oznacza stałe cechy czegoś), więc wychodzi z tego: Orod arasen Uśmiech ładnie brzmi..

A jeśli "jelenia" to forma dopełniacza... (chociaż nie sądzę... ale najwyżej będzie przykład Język na tę formę), tio będzie Orod en aras lub (z rzadziej uzywanym "i") Orod i aras (Góra Jelenia), albo Orod in erais (Góra jeleni).

"I choć sami nie wiemy, czy opowieści te są prawdą, to wiemy na pewno, że mądrzy ludzie dawnych czasów uważali je za prawdę."
Snorri Sturluson
Powrót do góry

Haldir O Lorien
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 24-04-2004 21:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W takim razie jak będzie brzmiala nazwa mojego miasta " BYDGOSZCZ?? Legenda mówi ze wzięło się to od imion dwóch pionierów polskich puszcz: Byda i Gosa....w 1331 bydgoszcz zrzuciła jażmo krzyżackie, miasto kiedys było kasztelnią, prawa miejskie nadał nam kazimirz wielki, na schodach kościoła Jezuitów (zburzonego potem przez Hitlera, po cudzie z krwawym odciskiem dloni duchownego) podpisano pokój ze Szwecją po potopie Szwedzkim, bydgoszcz była też bardzo ważnym miastem handlu, dziki swoim spichlerzom..... w takim razie jak to rozwiązać?? Masz sporo wskazówek...

mozna by dodać ze bydgoszcz lezy w nietypowym miejscu... dokładnie na złączeniu 3 krain: Pojezierza Mazurskiego, Poj. Wielkopolskiego i Poj.Pomorskiego, poza tym Lezy też na najdalej wysuniętym na zachód "zakręcie" wisły.... więc?? Ghaldornie,podobno znasz Lorelay??

BARDZO PROSZE O POMOC!!! Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę
Powrót do góry

Lerontarion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 06-05-2004 09:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ma ktoś może pomysł jak przetłumaczyć nazwę "Bytom"?? Wiem tylko tyle, że wzięła się ona od zdania "Był tu". O ile wiem, to w sindarinie nie ma jako takiego odpowiednika czasu przeszłego czasownika "być"...
Powrót do góry

Lord Rayden
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 06-05-2004 18:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to ja zapytam o Wrocław (Wratislavia). Na swój użytek wymyśliłem nazwę "Breslaunesse" łącząc niemiecką nazwę Breslau (z przekory) z końcówką nesse, na wzór Westernesse.

Co do miast nad rzekami to w Polsce jest ich pełno, Wrocław praktycznie lezy na Odrze. Więc czy jest sens nazywania w sindarinie Miasto nad Rzeką skoro takich miast jest sporo ?

Pozdrawiam

Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 382

Wysłany: 05-09-2008 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z miastem, w którym mieszkam czyli Zieloną Górą nie było problemu: Amon Galen (Amon - Wzgórze, Galen - Zielony). I proponuje nazwę Bielawy: Ost-in-Tolk Folk (miasto Tolku Folku) Śmiech .
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Tłumaczenie nazw miejscowości na sindarin (Strona 3 z 4)

Skocz do: