Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Czy przetłumaczą "Historię Śródziemia"? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 09-01-2002 17:10    Temat wpisu: Czy przetłumaczą "Historię Śródziemia"? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wydzielony z tematu "Tłumaczenie 'Władcy Pierścieni' Państwa Frąców"
elfy
------------------------

no tak, ale żeby przetłumaczyć "Historię Śródziemia" trzeba być GURU Uśmiech

myślicie że w Polsce są ludzie, którzy mogliby tego teoretycznie dokonać? Olszański?

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 17:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie musiałaby to być naprawdę SILNA koalicja. Może R. Derdziński (i reszta Sekcji Tolkienistycznej ŚKF), jeśli będzie zadowolony ze swej pracy dla Ambera zmontuje taką? A może były już jakieś wstępne przymiarki, projekty? Najlepiej mogłby pewnie na to odpowiedzieć Tom Goold z Niezapominki. Halo, Tomie-jeśli nas czytasz, wypowiedz się w tej kwestii.

Tom Goold
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 291

Wysłany: 09-01-2002 17:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chcialbym niesmialo przypomniec, ze Amber wydal dwa pierwsze tomy "Historii Srodziemia"Uśmiech) Tak, tak to "Ksiega zaginionych opowiesci" wydana w tym wydawnictwie w trzech tomach (wczesniej w dwoch wydal to Atlantis). Co do reszty, to ich polskie wydanie nie wchodzi w gre z prostego powodu - sprzeciwiaja sie temu spadkobiercy JRR Tolkiena:(
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 09-01-2003 19:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):
Co do reszty, to ich polskie wydanie nie wchodzi w gre z prostego powodu - sprzeciwiaja sie temu spadkobiercy JRR Tolkiena:(

Mnie też się nie podoba polityka Tolkien Estate, ale w tym konkretnym przypadku nie wiem czy jest potrzeba tłumaczenia.
Po pierwsze jest to materiał trudny do przetłumaczenia. I nie chodzi tu tylko zwykłą trudność tłumaczenia, ale potrzebę olbrzymiej intuicji językowej. Zresztą znaczenie wielu z tych tekstów leży w niuansach i swoistej grze słowami uprawianej przez Tolkiena.
Po drugie, jego forma "edycja tekstów źródłowych" może wielu zniechęcać, zwłaszcza duża ilośc komantarzy od-redaktorskich.
Po trzecie pozostaje pytanie czy tłumaczyć całość.
Tomy 1-5 i 10-12 na pewno mozna by, mimo moich powyższych wątpliwości, ale tomy 6-9 (The History of the Lord of the Rings), raczej nie, gdyż wnosza niewiele nowego.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 09-01-2003 19:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest mała szansa na wydanie całości (12 tomów) na polski. Istnieje już zespół tłumaczy, ale nie będę zdradzał więcej szczegółów żeby nie zapeszyć.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Weregirl
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 18-01-2004 00:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podejrzewam, że Tolkien Estate zmięknie pewnego dnia i tłumaczenie HoME na inne języki stanie się możliwe...

Wydaje mi się, że decyzję o zabronieniu tegoż podjął Christopher Tolkien. Hm, pytanie, co zrobią ludzie, którzy przejmą po nim kiedyś odpowiedzialność. Mam jednak sporo zrozumienia dla tej decyzji - trudno mi sobie wyobrazić wysiłek, jaki trzebaby włożyć w przekład "Historii".

Wyobrażam sobie, że zdolny byłby tego dokonać (na dobrym poziomie) tylko zespół tłumaczy o świetnym zapleczu kulturo- i językoznawczym, aby każdy fragment został sprawdzony pod mając te względy na uwadze. (Oh, jak mi dobrze, że mogę sobie czytać HoME po angielsku... i jak paskudnie, że nie mam kaczki znoszącej złote jaja, by kupić sobie wszystkie tomy... Z przymrużeniem oka )
Powrót do góry

Eruannon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 77

Wysłany: 18-01-2004 00:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Coz, faktycznie przetlumaczenie HoME rozwiazaloby wiele problemow posrod czytelnikow Profesora. Jak wiadomo, nie wszyscy znaja tak dobrze angielski, zeby czytac HoME w wersji oryginalnej. Ponadto bariere stanowia tez srodki zakupu HoME, ktora przeciez jest niedostepna w sieciach sklepow (jedynie w internecie ja mozna chyab kupic, z tego co wiem). Sam niestety nie posiadam, poza jednym (Unfinished Tales), gdyz mimo, ze angielski jakos sie mnie ima, to jednak zakladam, ze tak wielkie przedsiewziecie, jak przeczytanie calego HoME po angielsku to jednak zadanie przerastajace wielokrotnie moje sily. Jesli istnieje mozliwosc przetlumaczenia HoME na nasz jezyk rodowity, to czekam z niecierpliwoscia.

Namarie.
Powrót do góry

amacariel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 16-12-2004 18:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

tzn... z tego co wiem, jest juz rozpoczęte tłumaczenie. Zespół składa sie z profesorów, wykładowców j. angielskiego i wiernych wybranych tolkienomaniaków, czyt. tolkienoznawców wielkiego formatu Uśmiech

a na wyniki... poczekamy jeszcze troche Uśmiech jeśli w ogóle dojdzie to do skutku

po raz pierwszy stawaim stopę w waszym świecie....
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Czy przetłumaczą "Historię Śródziemia"? (Strona 1 z 3)

Skocz do: