Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Pochodzenie Orków (Strona 9 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 15-02-2016 15:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Newsio napisał(a) (zobacz wpis):
Ale nawet przyjmując opcję z oblężeniem w 2002r. TE. Arnor upadł 500 lat wcześniej, a nawet wśród długowiecznych hobbitów jest słabo pamiętany. Nie mówiąc o takich np. ludziach z Bree Skrzywienie

Tylko że hobbici nie są dobrym przykładem, gdyż ogólnie inni/obcy i ich dzieje ich nie interesują. Nawet własne dzieje ich interesują tyle o ile, nie licząc genealogii.

Cytat:
Tym bardziej chodzi mi po głowie opcja z Boldogami lub elfim pochodzeniu=długowieczności orków

Żadnej z tych opcji wykluczyć nie można, zwłaszcza, że i sam Tolkien ich nie wyklucza. Choć nie wiem czy Boldogowie bywali szeregowymi żołnierzami, czy nawet niższej rangi dowódcami. Prędzej więc trafiło na orków wywodzących się od elfów.
Mimo to na razie twierdzę, ze to tylko kwestia pamięci historycznej. Choć zgadzam się, zaskakująco dobrej. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Newsio
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 18-02-2016 10:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Tylko że hobbici nie są dobrym przykładem, gdyż ogólnie inni/obcy i ich dzieje ich nie interesują. Nawet własne dzieje ich interesują tyle o ile, nie licząc genealogii.

Historia obcych ludów owszem im "powiewa" jednak w schyłkowym okresie wojen Północy z Angmarem kraj Hobbitów był częścią Arnoru/Arthedainu. Więc to jednak także ich własna historia zwłaszcza, że przetrwało wśród nich podanie o wysłaniu posiłków do Fornostu. Ale ok Hobbici to kiepski przykład Język

Cytat:
Choć nie wiem czy Boldogowie bywali szeregowymi żołnierzami, czy nawet niższej rangi dowódcami. Prędzej więc trafiło na orków wywodzących się od elfów.

Ja wiem czy dowódca Cirith Ungol to takiej niskiej rangi oficer hmmmm... Zwłaszcza, że później komendę miał objąć bezpośrednio jeden z Nazguli. Szagrat to zdaje się był nie byle kto. W którymś momencie (musiałbym poszukać cytatu) Gorbag prowokująco nazywa go sławnym lub słynnym, najwyraźniej nawiązując do jego reputacji.

Jest jeszcze opcja, że takie sformułowania jak "od dni wielkiego oblężenia = od bardzo dawna" weszły po prostu na stałe do codziennego języka orków, a posługujący się nimi wcale nie musieli znać szczegółów ani dokładnego umiejscowienia w czasie przywoływanych wydarzeń. To chyba jest wytłumaczenie równie wiarygodne co wielka długowieczność płynąca z elfiego lub boldogowego pochodzenia.

Nadal nurtuje mnie jednak o jakich czasach i okolicznościach mówili wspominając czasy "wolności". Bo tu już pamięć historyczne wiele nie tłumaczy Nie Nie
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Temat: Pochodzenie Orków (Strona 9 z 9)

Skocz do: