Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Pochodzenie Orków (Strona 2 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 23-05-2005 10:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Żeby ci jeszcze bardziej namieszać Jestem rozwalony -mamy do czynienia (nie wiem, jak w HoME, w WP na pewno) z różnymi rasami orków. Stąd wniosek wyciągam, że musiały być bredzone z różnego materiału genetycznego Złośliwy uśmiech ; tak jak było kilka rodzajów elfów (pierwszy rzut "surowca" Język ), tak też i różne rasy ludzkie, stąd też różny wynik końcowy. Są wszak orki kosookie, o nogach mniej lub bardziej pałąkowatych, o kończynach górnych krótkich albo długich, są też snagowie... Złośliwy uśmiech
Prawdziwy badacz powinien zwrócić uwagę na takie różnice -a więc do dzieła! Gandalf na Cienistogrzywym Czekamy na esej ver. 2.0 mam pomysł!!! Uśmiech Saurona ;D

Powrót do góry

Randir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 29

Wysłany: 23-05-2005 22:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
Żeby ci jeszcze bardziej namieszać Jestem rozwalony -mamy do czynienia (nie wiem, jak w HoME, w WP na pewno) z różnymi rasami orków. Stąd wniosek wyciągam, że musiały być bredzone z różnego materiału genetycznego Złośliwy uśmiech ; tak jak było kilka rodzajów elfów (pierwszy rzut "surowca" Język ), tak też i różne rasy ludzkie, stąd też różny wynik końcowy. Są wszak orki kosookie, o nogach mniej lub bardziej pałąkowatych, o kończynach górnych krótkich albo długich, są też snagowie... Złośliwy uśmiech
Prawdziwy badacz powinien zwrócić uwagę na takie różnice -a więc do dzieła! Gandalf na Cienistogrzywym Czekamy na esej ver. 2.0 mam pomysł!!! Uśmiech Saurona ;D

Hmm, ciekawa sugestia. Choć nie wiem, czy się mogę z Tobą zgodzić, że różnorodność orków MUSIAŁA wynikać z różnego materiału genetycznego, ponieważ:

1. Tolkien nie unzaje w soich pracach wymogów biologii/genetyki
2. popatrz na ludzi - istnieją niezbyt długo, a jak się zróżnicowali
- wysocy i smukli Numenorejczycy
- krępi i brodaci Easterlingowie (sorry, ale nie wiem jak to jest po polsku)
- mieszkańcy dalekiego Haradu 'niczym Trole' o czarnej skórze, czerwonych językach
- Hobbici (wszystko wskazuje, że też ludzie) o mizernym wzroście
- Druedainowie (też bardzo niscy)
3. znana jest umiejętność Melkora czy Saurona do deformowania istot żywych, takie wariacje jak 'kosookie, o nogach mniej lub bardziej pałąkowatych, o kończynach górnych krótkich albo długich' to dla nich pestka

Chyba też napisałem, że krzyżowanie Orków z Ludźmi dawało rezultaty w postaci nowych 'ras' Orków.

Ale mogę wziąć Twoją wypowiedź pod uwage i może coś o tym napiszę.
Wersja 2.0 tak szybko się niestety nie pojawi, ponieważ wkraczam właśnie w etap życia zwany 'Sesja Egzaminacyjna' Śmiech , ale proszę czekać cierpliwie i nadsyłać kolejne uwagi.
Powrót do góry

Adiemus

Wysłany: 24-05-2005 09:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie ma pośpiechu. Powodzenia i połamania pióra przy egzaminach Jestem za
Jak już pozaliczasz, będziemy drążyć (i stone-giantyzować Jestem rozwalony) ten temat Język
Randir napisał(a):
The source of the Orcs must have been than different.
Pełna zgoda, zwłaszcza, że dalej pada też możliwość krzyżowania orków z Majarami (lub duchami ciut niższego sorta, zwłaszcza "Wielkie Gobliny" jak Bolg i Azog miałyby być takimi krzyżówkami (boldog). Ciekawy jest też wątek, który zaznaczyłeś, że elfy zhuntowane przez Huntera (Melkora) mogły próbować "znużyć się światem i zwiać do Mandosa" Pserwa
Cytat:
What happens to the Orcs after their death?

As the corruptions of the Elves, Orcs would also possess a feär, “and dying they would go to Mandos and be held in prison till the End”
i ciąg dalszy rzuca ciekawe swiatło na dyskusję Piekło w...czyli co się działo po śmierci z bad boys & girls a jeszcze bardziej na Pochodzenie orków a ich losy pośmiertne -ta ostatnia IMHO powinna zostać połączona z bieżącą, bo po co nam dwie takie na Forumie? "hitme:
Powrót do góry

Randir
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-05-2005 12:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
1. Tolkien nie unzaje w soich pracach wymogów biologii/genetyki
Teoretycznie tak, ale sam wyjechałeś z taką możliwością Jestem rozwalony :
Cytat:
maybe Melkor himself is playing God and messing with DNA?
Niby potem napisałeś o tych rozważaniach
Cytat:
But I should actually answer: I do not care.
-ale psuje to IMHO logikę całego wywodu, bo po co wyjeżdżać z wątkiem, który się potem odrzuca? Powinno się go albo "przyjąć na wiarę" Elfik , albo potwierdzić, albo obalić Złośliwy uśmiech

Ok, chciałem po prostu uprzedzić pytania/wątpliwości jakie mogą powstać co do tego tematu. Nie chciałem tylko pisac o tym 'jak jest' ale też 'jak nie jest'. Ale mogę oczywiście to przeredagować aby było bardziej czytelne...

Trochę zamieszania wprowadza IMHO wątek "dlaczego wybredzone orki miały kształt humanopodobny"; moim zdaniem wciśnięty na siłę. Taki kształt był po prostu 1. najwygodniejszy (mała deformacja materiału genetycznego) i 2. do czegoś Melkorowi przydatny. I tyle. Jak mu były potrzebne inne kreatury, to robił sobie smoki albo whatever Ble Ble ;D

Chyba zapomniałem w tym miejscu zaznaczyć kolejny cytat Tolkiena, który by to wytłumaczył (że głównym i początkowym celem Melkora było nie zdobycie wojska/poddanych ale kpina i urąganie z Dzieci Eru, co tłumaczyło by ich 'ludzki' wygląd). W nowej wersji to dodam.

Cytat:
3. znana jest umiejętność Melkora czy Saurona do deformowania istot żywych, takie wariacje jak 'kosookie, o nogach mniej lub bardziej pałąkowatych, o kończynach górnych krótkich albo długich' to dla nich pestka

Chyba też napisałem, że krzyżowanie Orków z Ludźmi dawało rezultaty w postaci nowych 'ras' Orków.
Pisałeś. Ale trzymając się tego, co napisałem powyżej o kształcie (powód 1) i wiedząc skądinąd, że hodowanie nowych straszydeł odbywało się kosztem mocy Morgotha, należy wziąć pod uwagę, że musiał zdawać sobie sprawę z tego, że staje się z każdym "eksperymentem" trochę słabszy. Czysta ekonomia Złośliwy uśmiech i dlatego podtrzymuję swoją tezę o uzyskiwaniu różnych ras z różnego materiału, niż z jednego (po co robić kurdupli z sześciostopowego osiłka? Jestem rozwalony)

Hmm.. widzę co masz na mysli. Sądzę, że już na początku Melkor miał do dyspozycji dostateczną różnorodność ludzi, a z czasem było mu już tylko łatwiej (dodawać te 'uszlachetniajace' domieszki). Może jednak poświęcę mały akapit na ten temat.
Na razie chyba wystarczy Adiemusowego znęcania Jestem rozwalony
E, konstruktywnej krytyki nigdy nie za mało, więc nie zniechecaj się Z przymrużeniem oka
*Chyba będę musiał sobie założyc osobny plik z komentarzami od różnych osób, bo wszystkiego w pamięci nie ułożę*
Powrót do góry

Adiemus

Wysłany: 24-05-2005 13:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przejrzałem jeszcze raz fragment, którego się czepiałem (ten ze zdaniem "But I should actually answer: I do not care.") i zauważyłem, że jest w nawiasach hmmmm...
Jeżeli jest to cytat z Tolkiena, to muszę wycofać się z tego, co napisałem; moje uwagi stają się w tym momencie bezprzedmiotowe Język Inna sprawa, że powinno być to jakoś zaakcentowane; odbiorca z gorszą znajomością tematu/gorszą znajomością angielskiego wpadnie w tę samą pułapkę, co ja Pserwa
Cytat:
E, konstruktywnej krytyki nigdy nie za mało, więc nie zniechecaj się Z przymrużeniem oka
Nie zniechęcam się, tylko Nif mnie podpuściła, żebym spróbował przetłumaczyć fragment o Glorfindelu do "HoME nie tylko dla orłów" a Ty masz sesję, więc w eseju podłubiemy nieco później Spox
Powrót do góry

Randir
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-05-2005 14:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, to jest fragment z Tolkiena. Zresztą wszystkie cytaty Tolkiena i tylko one są podane między "... ". Może powinienem o tym wspomnieć na początku...
Powrót do góry

Randir
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 20-06-2005 21:44    Temat wpisu: Wersja 2 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak jak obiecałem napisałem drugą wersję. Merytorycznie nic się nie zmieniło, poprawiłem tylko błędy i zmieniłem trochę kompozycje (zwłaszcza podsumowania).

Dzięki za wszystkie komentarze, które przyczyniły się do napisania wresji drugiej.

http://m3ntos.eu.org/The%20origin%20of%20the%20orcs%20v.2.htm (htm version)
http://m3ntos.eu.org/The%20origin%20of%20the%20orcs%20v.2.doc (doc version)
http://m3ntos.eu.org/The%20origin%20of%20the%20orcs%20v.2.pdf (pdf version)

BTW. Jeśli nie będę musiał pracowac podczas tych wakacji, ani nie pojade na Krym na wakacje, to napisze chyba jakiś nowy esej (myślałem o "Necromancy and Shadow-world in ME"). Jakieś pomysły na interesujące, nie opisane jeszcze tematy?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5891

Wysłany: 11-07-2005 18:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeczytałem poprawiona wersję.
Jakie mam uwagi do tego skądinąd interesującego tekstu.
Pierwsza kwestia, to kwestia kanoniczności opublikowanego Silmarilliona. Jeżeli ją odrzucasz, to uzasadnij dlaczego, choćby w kilku zdaniach.

Kiedy piszesz o kreacji życia słusznie zwracasz uwagę, ze dla Tolkiena ważne były nie biologiczne jego aspekty, tylko to co nazwałeś wolnością, a chyba słuszniej byłoby nazwac wolną wolą.

To stwierdzeniw jest wazne. Bo o ile Melkor i inni Valarowie (vide Aule), moga stworzyć istoty z punktu widzenia biologii uznawane za żywe, to nie moga tworzyć istot obdarzonych świadomoscia i wolną wolą. To moze tylko Eru.

O ile większośc cytowń i ich interpretacji (niestety tych własnych interpretacji jest o wiele za mało), jest słuszna i interesująca, to jednak nie ze wszystkimi się mozna zgodzić.
Przykładowo dialog Szagrata i Gorbaga wcale nie musi oznaczać, że oni sami pamiętają dawne czasy wolności. Może na przykład oznaczać, że istnieje wśród orków pamięć zbiorowa, przekazy i opowieści o dawnych czasach.
Podobnie teoria ludzkiego mitu jest sprzeczna z chronologia jedynie wtedy, jeżeli uznamy opublikowanego Silmarilliona za kanon.
A jeżeli nie, prtoblem przestaje istnieć.
I dlatego nie można się zgodzić, ze nie ma daty według której ludzie mogli by zostać zmienieni w Orków. To, że roznica w czasie pojawienia się elfow i ludzi, jest niewielka, nie ma znaczenia. Nawet gdyby pojawili się rok później to nadal byliby Aftercommers. Tymczasem mamy do dyspoizycji przedzial 40 lat Valinorejskich a więc niemal czterystu lat słonecznych.

Zreszta co sugeruje sam Tolkienj a za nim Randir Melkor mógł wykonać wstepną robotę, a reszty dokonał analityczny umysl Saurona.

Randir zwaraca uwage na fakt, że wedle AFaA Melkor objawia się ludziom w pięknej postaci, ale nie wyciaga wnioskow, choćby takiego, ze po starciu z Ungoliantą i wcześniejszym rozproszeniu swej mocy, Melkor utracil zdolnośc do transformacji. Stał sie stale wcielony Aiurem, co potwierdza Ósanwe-kenta.

Brakuje tez mi odwołań do Of Dwarves and Men, gdzie jest mowa o samodzielnych wladztwach Orków z przelomu I i II Ery, co oznacza, ze przynajmniej częśc z nich było Incarnates.

Zasadniczym problemem tego ciekawego tekstu, jest jednak zbytnie przywiązanie autora do koncepcji zawartych w publikowanym Silmarillionie, ktore wcale nie musza być uznane za kanoniczne.

Niezaleznie do moich uwag, tekast Randira, to na prawdę pouczajaca i interewsująca lektura. Godan polecenia i stanowiąca ważne uzupełnienie tekstu Neratina. Śmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Pochodzenie Orków (Strona 2 z 9)

Skocz do: