Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Roznica miedzy fantasy a realiami (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 09-01-2002 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Dokładnie o te Alfy mi chodziło Ciemne alfy mogły być zresztą pierwowzorem orków

Nope, w mitologii skandnynawskiej istniały dwa rodzaje Alfów, zamieszkałych w dwóch odrębnych światach, czyli na dwóch przeciwnych sobie gałęziach Drzewa Ygddrasil:
- Ljusalfheim to świat (gałąź), ktory zamieszkiwały Alfy (względnie elfy) światła. Te były tajemnicze, piękne i wspaniałe, ale także niedokońca takie dobre i szlachetne, bo mogły cię zarówno skrzywdzić, jak i uczynić szczęśliwym.
- Schwarzalbenheim to świat zamieszkały przez krasnoludy i właśnie przez ALfy ciemne. Te Alfy ciemne nie mogły być pierwowzroami orków, bo były po prostu kowalami. Kuły, do spółki z krasnoludami, biżuterię, zbroje lub broń dla bogów z bodajże Nifelheim'u oraz Vanaheim'u do walki z gigantami z Jotunheim'u.
I to by było ba tyle, jeśli chodzi o miejsce Alfów w mitologii skandynawskiej.

Cytat:
Ale przypomnij sobie Berena i Luthien..

A Ty przypomnij sobię Larę Dorren aep Shiadal i tego.. jak mu tam... no, w każdym bądź razie, człowieka, który został jej mężem.
Powrót do góry

Faral
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 09-01-2002 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
A Ty przypomnij sobię Larę Dorren aep Shiadal i tego.. jak mu tam... no, w każdym bądź razie, człowieka, który został jej mężem.

...Cregennana. Pamiętam o nich Uśmiech Napisałem, że u Sapka jest to bardziej uwydatnione niż u Tolkiena. Chciałem tylko zaznaczyć, że jednak u Mistrza też występuje, wobec czego Twoja Monisiu teoria od której zaczął się wątek pasuje do obu światów. Choć zgoda - do jednego z nich bardziej...
Powrót do góry

zaja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34

Wysłany: 09-01-2002 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak to juz jest ze dla nie których elfy są małtmi pomocnikami św.Mikołaja ale tego nie zmieni już nic bo kolejne pokolenia wychowywane są na disneyowskich bajkach
(może chociarz film uświadomi społeczenstwo Uśmiech)
Powrót do góry

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do bajek Disney'a, to Tolkien ich nie znosił. Uśmiech
Ale, co mnie najbardziej wkurza, to to, że ludzie nawet nie chcą słuchać. Człowiek chce im opowiedzieć o pięknym świecie i jeszcze piękniejszych i wspanialszych istotach, a oni machają lekceważąco ręką mówiąc, że to "banialuki".
Raz pisałam opowiadanko (fantasy oczywiście), a mój papo looknął tylko na monitor, dojrzał te wszystkie "udziwnione" imiona i nazwy i już myślał, że to bzdury.
To smutne Smutek
Powrót do góry

zaja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34

Wysłany: 09-01-2002 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Heh...dla nie których jest to skomplikowane i odbiegające od normy.Poza tym nie których moze razić to ze elfy w rzeczywistości nie są małymi stworzonkami tylko stanowią własną odrembną kultórę bądącą lepszą niż nasza...
Powrót do góry

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 22:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ano ludzie żyją w ciągłej twordze, by ich pozycja nie została przypadkiem zagrożona. Chcą dominować, taka jest ich natura. I będą zwalczać wszelkie zagrożenie.
Powrót do góry

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 09-01-2002 22:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No tak spojrzcie na to forum. Tematy w stylu "Kim był Tom Bombadi ?"; "Kim były Smoki w sensie duchowym ?"; "Kransoludy i chi żony" - no rozumiecie mnie.
Jak dalej mnie nie rozumienie to teraz spójrzcie na to forum z otwartymi oczami Z przymrużeniem oka.
No już zakapowali - forum jest całkiem normale. Jestem za

A teraz spójrzcie na to forum oczmi (otwartymi) normalnego szrego ludka, i co widzicie ?
Bande debili rozmawiających na temat jakiejś nic nie wartej książki takiego samego oszołoma jak oni. Dla nich już jesteśmy nienormalni i inni, odlatujemy i staramy sie oddalać sie od rzeczywistości.
I chyba tak jest, od niepamiętnych czasow człowiek do tego dąży (ksiązki, magia, tajemne mikstury, podróże, gry komputerowe, sytemu cRPG) tylko że my nie boimy sie do tego przyznać (przynajmniej w tym gronie - co nie jest trudne bo wszycy jetseśmy tacy sami).

Teraz to wy spójrzcie na innych ludzi (pamiętajcie o oczach). Oni też kcą skończyć z szarą rzeczywistością tylko w inny normalny dla nich sposób - skakanie ze spadochronu, sky-surfing, oglądniecie jakiegoś filmu lub chociażby gra komputerowa - no i pomyśleć że to oni myślą że zajmujemy sie bzdurami Super śmiech

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 22:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Każdy ma jakąś swoją własną odskocznię. I, choćby nie wiem, jak "dziwna" była, to nie wolno się z tego śmiać lub szydzić. Bo każdy z nas jest na swój sposób "dziwny", a określenie "normalny" jest określeniem skrajnie względnym.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Roznica miedzy fantasy a realiami (Strona 3 z 4)

Skocz do: