Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Czy technologia Złem w ME? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 26-11-2002 11:39    Temat wpisu: Czy technologia Złem w ME? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielony z tematu "Podział czytelników Tolkiena" 16 grudnia 2002 - Adan
............................................................

Ja mam inne pytanie: kto wybrał pierwszą opcję?
Niech się przyzna.
I od razu pewna niekonsekwencja - skoro jest takim fanatykiem, to dlaczego korzysta z takich orkowych machin jak komputer?

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 13-12-2002 13:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cirdan napisał(a):
Ja mam inne pytanie: kto wybrał pierwszą opcję?
Niech się przyzna.
I od razu pewna niekonsekwencja - skoro jest takim fanatykiem, to dlaczego korzysta z takich orkowych machin jak komputer?

Ja się przyznam. Śmiech
Może 1 opcja wypadła zbyt skrajnie, a ja ledwo się w niej mieszczę, ale to jest mój cel. Rządzę
Jestem bezpiecznym dla otoczenia wariatem, Zakręcony który przez jakiś czas próbował się leczyć. Płacz do roboty
Całe szczęście leczenie nie odniosło skutku i powoli wracam do normy Zakręcony
(kto powiedział że norma to większość? Elfik )
A teraz pytanie do Cirdana: dlaczego komputer to orkowa maszyna?
Orkowie z reguły działali destruktywnie, a poza tym diodę wymyślił człowiek. mam pomysł!!!
Twierdziłbym nawet, że Olorin szeptał mu dobre rady podczas snu.

Jedyne co żałuję to, że do Bielawy mam około 300km.
Ale pracuję nad tym. wal głową w ścianę

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 13-12-2002 17:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien utożsamiał postęp techniczny i wszelkiego rodzaju machiny bardziej skomplikowane od cepa i koła młyńskiego za wynalazki Zła.
Orkowie się nimi posługiwali.
Mi się to jeszcze kojarzy tak, przez okładkę płyty BG "Nightfall in Middle Earth" - w tle są tryby maszyn itp.

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 16-12-2002 09:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Każda siła i wiedza może być wykorzystana zarówno w dobrych jak i w złych celach. W Śródziemiu mamy dobrą i złą magię, tak jak i technologię. Albo raczej to osoby wykorzystujące swe umiejętności są dobre lub złe. Poza tym w temacie:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=1188&highlight=
niektórzy wspominali o pobieraniu technologii przez elfy od ludzi.
Osobiście się z tym nie zgadzam ale nie mam argumentów więc milczę.
Wynika z tego że to złe elfy były. Uśmiech
W Śródziemiu była wysoko rozwinięta metalurgia, szkutnictwo, budownictwo itp. Nie raz się zastanawiałem dlaczego tak stare cywilizacje nie rozwinęły się dalej. W RW przesiadka z konia na prom kosmiczny zajęła około 100 lat. Odpowiem sobie sam: Uśmiech bo starciłoby swój urok i niepowtarzalny czar.
Co do złej technologii orków:
Cytat:
Otóż gobliny są okrutne, przewrotne i złe do gruntu. Nie wyrabiają pięknych przedmiotów, ale na innej robocie znają się dość dobrze. Umieją, jeśli im się chce, budować tunele i szyby kopalni nie gorzej niż krasnoludy, chociaż z natury są niedbałe i brudne.
Szczególnie udają im się młoty, siekiery, miecze, sztylety, kilofy, kleszcze, a także wszelkie narzędzia tortur; umieją robić je sami, ale jeszcze chętniej zmuszają do pracy pod swoim kierunkiem więźniów i jeńców, trzymając ich pod ziemią, póki nieszczęśnicy nie wymrą z braku powietrza i światła. Niewykluczone, że to właśnie gobliny były wynalazcami pewnych maszyn, które z czasem stały się utrapieniem świata, a przede wszystkim przemyślnych urządzeń do zabijania mnóstwa istot za jednym zamachem; gobliny bowiem lubią koła i mechanizmy, a nade wszystko gwałtowne wybuchy; lubią też wyręczać się w robocie, o ile się da, cudzymi rękami. W owych jednak czasach i w dzikim kraju nie doszły jeszcze do tak wielkich (jak to się nazywa) osiągnięć

Teoretycznie więc masz rację, ale na koniec przypomnę, że Gandalf też robił i lubił "gwałtowne wybuchy" na urodzinach Bilba.

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 16-12-2002 11:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

BelegC napisał(a):
W Śródziemiu była wysoko rozwinięta metalurgia, szkutnictwo, budownictwo itp. Nie raz się zastanawiałem dlaczego tak stare cywilizacje nie rozwinęły się dalej.

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=866

Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 17-12-2002 21:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niewykluczone, że to właśnie gobliny były wynalazcami pewnych maszyn, które z czasem stały się utrapieniem świata, a przede wszystkim przemyślnych urządzeń do zabijania mnóstwa istot za jednym zamachem

Właśnie o ten cytat mi chodziło

A na wesoło:
http://flyingmoose.org/tolksarc/theories/metech.htm

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Czy technologia Złem w ME? (Strona 1 z 1)

Skocz do: