Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Czym dla Was sa inne swiaty? (Strona 10 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kristof
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 279
Nieobecny(a): Zaglądam tylko w tematach TFowych

Wysłany: 04-03-2005 23:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Inne światy są dla mnie ucieczką do czasów, w których prawdziwe męstwo, odwaga, prawość i inne cnoty miały znaczenie (czytaj: do czasów, które nigdy tak naprawdę nie istniały). Potrzebuję czytać o epickich dokonaniach, bohaterskich czynach i poświęceniach, potrzebuję tego jak powietrza. Gdyby nie to, już dawno bym oszalał.

Śródziemie jest pełne tego wszystkiego, więc do tego świata wracam najczęściej. Tak naprawdę, można powiedzieć, że ja żyję na dwóch ścieżkach. Jestem tutaj, ale czuję, że cząstka mnie przebywa gdzieś indziej. Gdzieś, gdzie mój światopogląd jest uznawany za idealny, a nie za idiotyczny. Oba słowa na literkę "I", a taka różnica...

Na zachód wysyła!
Powrót do góry

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 05-03-2005 19:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Współczesny nam swiat jest pełen rozczarowań i fałszu. Pełen ludzi nie mających żadnych zasad. Dla mnie inne swiaty są miejscem, dzięki którym mozna zachować swoje czóowieczeństwo i nie oszaleć, miejscem, w które można się przenieść gdy jest nam źle lub które możemy częściowo wnieść do szarej rzeczywistości nadając jej tym samym nowych odcieni. To sposób na nie zgubienie swojego ja w labiryncie komercyjnej codzienności....

Nellelórë

Wpisy: 450

Wysłany: 20-04-2005 15:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W małym wywiadzie z polonistką i pisarką Krystyną Kłosińską znalazłam bardzo piękne słowa o istocie i urokach lektury, które bardzo pasują do tego, jak wielu czytelników odbiera Śródziemie Uśmiech :

Czytanie (...) jest dla mnie autentyczną rozkoszą. To nie jest spotkanie z martwym tekstem, tylko z drugim człowiekiem. Najbardziej intymne z możliwych spotkań. Wchodzę do książki jak do labiryntu, drobnymi kroczkami, nieśpiesznie, ale wiele razy. Są czytelnicy, którzy biegają po różnych labiryntach, a ja jak archeolog chciałabym przedrzeć się do tej ostatniej warstwy, chociaż to niemożliwe. Zatrzymuję się na detalach, marginesach, nawet na przypisach. Jestem za drobnowidztwem. (...) czuję zapach zieleni i widzę kolor liścia. Już przestaję siedzieć w fotelu, tylko znajduję się w halucynacyjnym świecie wyobraźni. (...)

Nie wstydzić się uczuć - zawsze walczę o to ze studentami. Oni najpierw oczekują technicznego preparowania tekstu, wzięcia go na sekcję zwłok - tu taka postawa narratora, a tu taka odmiana gatunkowa - ale na kolejnych zajęciach zaczynają się otwierać i rozumieć, że to, czego doświadczali, jest może ważniejsze. Pozwólmy sobie czytać zgodnie z naszym odczuciem, poczujmy, że coś wyzwala w nas dreszcz, coś poraża albo zadziwia. Zadziwmy się jak dziecko.

Bardzo podobają mi się słowa o wchodzeniu do książki wiele razy, jak do labiryntu, powolutku, przyglądając się wszelkim najmniejszym drobiazgom i detalom. Władca Pierścieni i reszta opowieści o Śródziemiu wybornie poddają się temu rodzajowi lektury. Elfik Pozwalają czytelnikom podążać raz tą, raz inną scieżką, zauważać wciąż nowe dróżki, kiedyś przeoczone, przyglądać się niespiesznie pojedynczym liściom z wielkiego Drzewa Opowieści. Uśmiech O Tolkienie wiele razy mówiono, że jak mało kto pisał tak, że jego ponowna lektura jest za każdym razem nowa i odkrywcza. Absolutnie trzeba się z tym zgodzić. Uśmiech
Powrót do góry

Mellorn

Wpisy: 590

Wysłany: 20-04-2005 17:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Fantasy jest jak obłok
dla każdego inny
Fantasy jest jak kosmos
dla każdego dziwny.

Elfik

NO sami powiedzcie jak tu nie kochac fantasy? Dal mni jest to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu, nie wiem co by było gdyby nie
fantasy. Dzieki fantasyuwalniam się od codzienego, monotonego życia i zagłebiam się w świat przygody. Uczestnicze we wspaniałych przygodach, podziwiam różne od naszego światy, ale wcale nie mniej złożone. To właśnie dzieki fantsy poznałem piękno poezji, zobaczyłem jakia piękna jest natura. Więc jak widać wiele zawdzięczam fantasy. Wiem jedno na pewno, fantasy jest jedną z najwspanialszych rzeczy jakie mnie spotkały, tego jeste pewien. Z przymrużeniem oka

-Albert Einstein

Ostatnio zmieniony przez Mellorn dnia 12-09-2007 15:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Feawen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 24-04-2005 18:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie świat jaki stworzył Tolkien (nie tylko on. Ale mówimy tutaj o Tolkienie) jest czymś więcej. Dzięki niemu mogę inaczej odbierać naszą szarą rzeczywistość. Gdy widzę las to widzę... być może Mroczną Puszczę? Mając świat Tolkiena "w kieszeni" nie czuję się nigdy samotna. Bywa dla mnie odskoczną. Dzięki niemu widzę więcej. Oczywiście czasem żal szczery mnie ogarnia, że nie mogę być teraz np. w Rivendell, ale co na to poradzimy? Dzięki mojej bogatej wyobraźni mogę się tam znaleźdz w każdej chwili. Nawet teraz... Czuję się bogatrza dzięki takim ludziom jak Tolkien. Mam swój Pierścień.
Mam dosyć czasów, gdzie człowieka traktuje się tak jak teraz. A przeciez ja jako ja nie powinnam narzekać. Myślę, że ten świat w którym żyjemy marnie wypada w porównaniu ze światem Tolkiena. Ale przecież nasz umysł pozwala nam tamten świat wprowadzić w życie. I jeśli będzie węcej osób, które dostrzegają wady tego świata to może uda się go nam jakoś naprawić.

Darowanemu koniowi nie zaglada się w zęby. SPYTAJ TROJAN!!!
Powrót do góry

Seregon

Wpisy: 502

Wysłany: 12-09-2007 12:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie światy stworzone przez Tolkiena są bardzo ważne, stanowią odskocznię od realnego, nudnego i często niesprawiedliwego życia, dają mi siłę i chęć do działania, uspokajają mnie wewnętrznie, stanowią pożywkę dla wyobraźni, uczą dobra. victory

Oprócz światów Tolkienowskich, bardzo sobie cenię świat stworzony przez Ewę Białołęcką (Kroniki Drugiego Kręgu) i światy stworzone przez Dorotę Terakowską.

Esse
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 12-09-2007 13:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Będe baaardzo nieorginalna.

Dzięki Tolkienowi świat wydaje się być ciekawszy, każdy dzień to nowa przygoda, każdy trakt to nowa tajemnica. Zycie jest wspaniałe , spotykam elfów przecudnych - niektórzy mądrzy i tajemniczy są niczym Istari, wesołych hobbitów, mężnych ludzii, orków też niestety -_-' . Przyrządzam sobie w domu jedzonko na poprawę humoru i czuję się jak niziołek. Na co dzień walczę niczym wojownik w trudzie wiedzy zdobywania ;p, przedzieram się przez różnorodne światy innych istot. Tańczę na łące, śmigam po górach i elfem czuję się Z przymrużeniem oka.

Ale nie mam schizofremii:)) człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce. To jest po prostu sposób patrzenia na świat. Ubierać się na zielono, chodzić w brązie, szarości; zielone trampki mieć; nucić ballady pod nosem WIDZIEĆ ŚWIAT INACZEJ Uśmiech. Nawet kiedy słucham muzyki innej niż celtic, instrumentalna itd. itp. to doszukuję się np. elfich brzeń.
Wy też tak macie Uśmiech.Chociaż raczej nigdy nie widziałam nikogo z Was (chyba, że o tym nie wiem- niestety nie mialam przyjemności ni razu bycia na TF;( ) to wiem, że łączy nas to samo Uśmiech

ach..... jakie wzruszające........

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 12-09-2007 15:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywistością. Innymi słowy, nie ma dla mnie "innych" światów, czy może raczej, każdy jest "inny" kiedy jestem w "innym". Dla mnie nie istnieje rozgraniczenie między tym, co nazywacie "waszym" światem, a "innymi". Śmiech Wszystkie światy są tak samo rzeczywiste.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Następna

Temat: Czym dla Was sa inne swiaty? (Strona 10 z 11)

Skocz do: