Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Czym dla Was sa inne swiaty? (Strona 1 z 11)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Etan
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 09-01-2002 21:42    Temat wpisu: Czym dla Was sa inne swiaty? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

prawdziwy start tematu: 03.12.2001 (data z 2002 r. spowodowana konwersją starych wpisów do nowego engine forum) - elfy
---------------------------------------------------------
Witam. Tak, tak to znowu ja. Chcialem zadac pytanie. Zreszta pytaniem owym jest sama nazwa tego tematu: czym dla Was sa te wszystkie inne swiaty? Ja rozumiem kochacie je, uwielbiacie o nich mowic, ale czym sa dla Was? Coz, niektorzy poczytaja sobie "Wladce Pierscieni", pograja w RPG, ale gdy skoncza sa juz normalnymi ludzmi - zalatwiaja wlasne sprawy, jedza kolejny obiadek i mysla o jutrzejszej klasowce lub uregulowaniu podatkow... Ja do takich nie naleze. Niestety (a może na szczescie, zalezy od punktu widzenia), te wszystkie wspanialosci jakie przygotowywali dla nas pisarze mocno na mnie działaja... W swoim cichym zyciu czuje sie troche szary a już na pewno nie jestem w pelni szczesliwy. To co zgotowali ci wielcy ludzie (nie mam na mysli tylko Tolkiena) jakos oddzialuje na mnie i to ciagle. Pewnie w ten sposob podswiadomie uciekam od tej paskudnej rzeczywistosci...
Ech, dosc wyjasnien i zalenia sie, tak wiec pytanie pozostaje:
Czym to wszystko jest dla Was?
Etan

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 09-01-2002 21:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie fantasy to ucieczka od pełnej półtonów i szarości rzeczywistości w barwny świat z jasnymi zasadami.
Jest także znakomitym balsamem na duszę zmęczoną nadużywaniem jej wrażliwości.
Jest mi niezbędna do życia w pełni.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Durandir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 09-01-2002 21:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czymś tak realnym jak krople deszczu i wiatr tak bliskim jak może być ukochany i tak wspaniałym jak cud życia , są wyzwoleniem i ucieczką od dzisiejszego szarego istnienia leżą równolegle i są bliskie każdemy sercy czującemy pragnienie .....
Uśmiech

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 21:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Dla mnie fantasy to ucieczka od pełnej półtonów i szarości rzeczywistości w barwny świat z jasnymi zasadami.
Jest także znakomitym balsamem na duszę zmęczoną nadużywaniem jej wrażliwości.
Jest mi niezbędna do życia w pełni.

Jak i drzewiej bywało, Nifrodel świetnie oddaje to, co mi w duszy gra:) Ja mogę tylko dodać, że czytanie JRRT i poznawanie Jego świata jest dla mnie czymś, co w moim mniemaniu nobilituje mnie w pewien sposób, jest drogą mojego życiowego rozwoju. Jeśli można powiedzieć, że "czymś żyję", to na pewno będzie to Tolkien i wszystko, co Go dotyczy.

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 09-01-2002 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

czytalam w swoim zyciu naprawde wiele ksiazek. zarowno tych lepszych jak i tych gorszych. kazda zas z nich ma swoj wlasny swiat, swoja wlasna rzeczywistosc, specyfike. i z kazdej takiej ksiazki, nawet najgorszej (jak don kichote czy stary czlowiek i morze), cos wynioslam. najwiecej jednak wynioslam z ksiazek fanasy. dlaczego? bo fantasy to najkreatywniejszy ze wszystkich mozliwych gatunkow. a kazda z ksiazek fanasy maluje przede mna nowy, nieznany dotad swiat, ktory, chce tego czy nie, automatycznie staje sie czescia mnie. i nigdy nie jest tak, ze zamykam sie wylacznie w ramach swiata realnego. ja caly czas marze, ja przez caly czas zyje w tych wszystkich swiatach, raz w jednym raz w drugim. ilez to razy lezac wieczorem w lozku, wyobrazalam sobie, ze jestem bohaterka ktorejs z ksiazek, lub ze zyje w swiecie w niej przedstawionym. ilez to razy w tych myslach zatracalam sie do tego stopnia, ze zupelnie tracilam konakt z rzeczywistoscia. bo ksiazka, nawet najslabsza, to jest cos znacznie wiecej niz literki lub ewentualne obrazki. to jest ogromny cud, na ktory ja nie potrafie, chocbym nie wiem, jak bardzo chciala, pozostac obojetna. to jest wielku cud tego swiata, a literatura, jest najwiekszym i najwspanialszym wynalazkiem ludzkosci. bo wlasnie literatura pozwala nam uwolnic swa wyobraznie z okuw szarego zycia. nie, ja nie jestem zywklym szarym czlowiekiem. nie, ja nie jestem zwykla dziewczyna, jakich tysiace. a wiecie, dlaczego? bo ja zyje w tych wszystkich swiatach. w kazdym z osobna i we wszystkich rownoczesnie. bo ja jestem czescia nich i one sa czescia mnie...
Powrót do góry

on-na
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 09-01-2002 21:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
ja wam sie jednak ludzie dziwie... etan wymyslil taki wspanialy i ciekawy temat, a odpowiedzialo nan zaledwie kilka osob.. przywoluje was do porzadku, forumowicze!

Nie dziw się! Obawiam się, że po wcześniejszych wypowiedziach trudno powiedzieć coś, co nie wyda się blade i mdłe.
Zresztą temat dotyczy rzeczy trudnych do nazwania. Zastanawiając się nad tym dochodzę do wniosku, że stworzony przez JRRT świat, fascynuje dlatego, bo jest odległy i bliski zarazem. Odległy, bo niepodobny do tego, w którym jesteśmy zawieszeni, bliski, bo odpowiada na niewytłumaczalną tęsknotę za tajemnicą i sensem. Tutaj przeczuwam i znajduję spełnienie, jakiego nie można znaleźć gdzie indziej.
Powrót do góry

Etan
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 09-01-2002 21:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak na moj skromny gust zadna notka nie bedzie tutaj mdla... Bo wedle mnie każdy odczuwa to w jakis inny sposob. Ostatnio doszedlem do wtakiego wniosku:
Prawdziwy i Słuszny Swiat (w skrócie JPSS) po prostu mnie niszczy... Powolutku lamie mi psychike, a ja dostaje szalu, gdy znowu wychodze przed dom i widze te zablocone ulice Belchatowa...
Heh, obawiam sie, że jak ktos przedtem powiedział "mozna przez to trafic do wariatkowa". Coz, za wszystko trzeba placic jak mawial moj znajomy elf (bylo to na MUD'zie Arkadia). Gdyby nie Tolkien to dalej skejałbym modele, a tak. Tak codziennie chce mi sie plakać, bo gruncie rzeczy chcialbym byc czlowiekiem wolnym, a nie jestem... Bo to co wymyslili pisarze jest tak piekne, zee az nierealne...
Etan, Włóćzniodzierżca

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 21:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Prawdziwy i Słuszny Swiat (w skrócie JPSS) po prostu mnie niszczy... Powolutku lamie mi psychike, a ja dostaje szalu, gdy znowu wychodze przed dom i widze te zablocone ulice Belchatowa...
Tak codziennie chce mi sie plakać, bo gruncie rzeczy chcialbym byc czlowiekiem wolnym, a nie jestem... Bo to co wymyslili pisarze jest tak piekne, zee az nierealne...

Etan, i wszyscy Tobie podobni-nie łamcie się, nie żyjecie w pustce. Tu, na tym forum, wśród ludzi tak Ci podobnych, jesteś w Prawdziwym Świecie, jakim go sobie tylko nie wyobrazisz. Tu jesteś wolny, tu możesz znaleźć całkiem nieoczekiwanie klejnot prawdziwej przyjaźni, nikt Cię nie spyta o wiek, wykształcenie, przekonania-tu liczy się tylko Śródziemie w sercach ludzi nawzajem sobie życzliwych. Jesteśmy z Tobą Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następna

Temat: Czym dla Was sa inne swiaty? (Strona 1 z 11)

Skocz do: