Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Drzewa genealogiczne - wszystkich rodzajów łączcie się ;) (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 01-12-2012 22:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O Eru, po tylu latach muszę odgrzebać co ja pisałem, a co gorsze przypomnieć sobie dlaczego. Daj mi chwile czasu to odtworzę co i dlaczego pisałem. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 02-12-2012 13:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już sobie przypomniałem. Doszedłem wtedy do takiego wniosku drogą eliminacji. Według informacji zawartych chociażby w tomie The Peoples of Middle-earth, w Niedokończonych opowieściach i "The Rivers and Beacon-hills of Gondor", pierwotna ludność ziem, na których powstał potem Gondor składała się z Gwathuirim, których najdalej na zachód wysuniętym odłamem byli Haladinowie (Lud Halethy). Tymczasem nie występowały wśród nich smagła skóra. Owszem mieli ciemne włosy, ale zazwyczaj byli bladzi. W takim razie pytanie skąd u ludzi z Lossarnach ciemna karnacja. Teoretycznie mogli być odłamem ludu Beora, u którego zdarzała się ciemniejsza karnacja, ale kluczem jest słowo "zdarzała się". Ponadto Lud Beora był nieliczny i nie wiemy nic więcej o jego odłamach.
Biorąc pod uwagę położenie Lossarnach bardziej prawdopodobna jest domieszka Południowców. Nie koniecznie od razu Haradrimow. Tak jak w Afryce ni żyją tylko murzyni, tak zapewne południowcami nie byli tylko Haradrimowie. Biorąc pod uwagę szerokość geograficzną możemy myśleć o ludziach w tak zwanym typie śródziemnomorskim.

For the home of the holy
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 02-12-2012 20:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję za odpowiedź Uśmiech.

Cytat:
Według informacji zawartych chociażby w tomie The Peoples of Middle-earth, w Niedokończonych opowieściach i "The Rivers and Beacon-hills of Gondor", pierwotna ludność ziem, na których powstał potem Gondor składała się z Gwathuirim, których najdalej na zachód wysuniętym odłamem byli Haladinowie (Lud Halethy). Tymczasem nie występowały wśród nich smagła skóra.

Moje pytanie wynika stąd, że jednak występowała, a przynajmniej tak czytamy w niektórych tekstach. Żeby nie być gołosłownym, oto one:

- O Dunlendingach, którzy wywodzą się z Gwathuirim, czytamy:

WP, Dodatek o językach napisał(a):
Of their language [tj. o języku Dunlendingów] nothing appears in this book, save the name Forgoil which they gave to the Rohirrim (meaning Strawheads, it is said). Dunland and Dunlending are the names that the Rohirrim gave to them, because they were swarthy and dark-haired; there is thus no connexion between the word dunn in these names and the Grey-elven word Dûn 'west'.

- Opowiadanie Tal-Elmar. Niektórzy zastanawiają się, czy mieszkańcy osady, w której urodził się główny bohater, nie byli Drúedainami, ale tę teorię łatwo jest obalić, albowiem Drúedainowie są wspominani w opowiadaniu jako lud kryjący się po lasach, wrogi mieszkańcom osady.

HoMe XII, Tal-Elmar napisał(a):
Or by what means did ye gain these lands that ye boast of? Are there not, as I hear men say, wild folk in the caves of the mountains, who once roamed here free, ere ye swart folk came hither and hunted them like wolves?

I od razu dostajemy informację o śniadej skórze tamtejszego ludu, którym mogą być tylko Gwathuirim.

Nie zdziwiłbym się, gdyby było tego więcej, ale dotarłem tylko do tego. Szczególnie wzmianka z dzieła opublikowanego, Władcy Pierścieni, jest godna wspomnienia.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 04-12-2012 12:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Problem polega na tym, że jeżeli podstawowym substratem ludności Gondoru byli Gwathuirim lub ludność im pokrewna, a kolejne grupy jedynie dopełniły mozaiki, to mamy dwa wyjścia.
1. Mieszkańcy Lossarnach sa smaglejsi niż reszta mieszkańców Gondoru, w tym ci wywodzący się od Gwathuirim, czyli zmieszali się z inna grupa napływową. Biorąc pod uwagę położenie Lossarnach i karnację, byli to raczej przybysze z południa, choć nie koniecznie Haradrimowie.
2. Mieszkańcy Lossarnach są smaglejsi niż reszta mieszkańców Gondoru co by znaczyło, że są czystym lub czystszym substratem Gwathuirim.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Drzewa genealogiczne - wszystkich rodzajów łączcie się ;) (Strona 3 z 3)

Skocz do: