Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Najciekawsze (dlaczego?) wg Was postacie ze Śródziemia (Strona 3 z 12)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilwarin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 09-01-2002 21:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm... Jeżeli koniecznie miałbym wybierać to byłby to Gandalf.

Vilwarin
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 09-01-2002 21:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Był Istari, Czarodziejem. A ja lubię magię. Jest taka odmienna od naszych praw fizyki (nawiasem mówiąc fizykę też lubię - dziwne, prawda?). Zdziwienie

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 21:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
(nawiasem mówiąc fizykę też lubię - dziwne, prawda?). Zdziwienie

Nie tak bardzo-ktoś kiedyś sformułował tezę, że współczesna technologia w swym zaawansowaniu poszła tak daleko, że dla laika może być tożsama z magią (ciekawostka-gdy psuł się telewizor, moi staruszkowie zawsze stwierdzali "No, trzeba zawołać magika"Uśmiech)

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 09-01-2002 21:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje ulubione postacie są dwie- Legolas i Aragorn. Legolas jest elfem leśnym tak jak ja więc jest to po prostu sympatia rodzinna Uśmiech. Aragorn za to jest bardziej heroiczny i ile razy czytam Władcę odkrywam inny jego wymiar...Myślę, że Aragorn jest dojrzałą postacią, zaprawioną i przygotowaną do roli, której musi sprostać. Szkoda tylko, że postacie i wątki kobiet (oprócz Eowyny i Galadrieli) są tak mało rozwinięte...ale pewnie nie byłaby już ta powieść.
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 09-01-2002 21:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vilwarin
Cytat:
Był Istari, Czarodziejem. A ja lubię magię. Jest taka odmienna od naszych praw fizyki (nawiasem mówiąc fizykę też lubię - dziwne, prawda?)

to może wiesz czemu magia przeczy prawom fizyki Śmiech

Pozdrawiam

Vilwarin
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 09-01-2002 21:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku:

Cytat:
to może wiesz czemu magia przeczy prawom fizyki

Rzekłbym raczej, że nie przeczy, tylko jest przejawem nauki będacej na "wyższym poziomie", dla nas jeszcze niedostępnym. Wykorzystuje prawa, których jeszcze nie odkryliśmy. Przykładem na to są teorie grawitacji Newtona i ogólna teoria względności Einsteina. Jedna drugiej nie przeczy - teoria Newtona jest szczególnym przypadkiem teorii Einsteina (zastosowaną do małych prędkości).Tak sobie myślę, że podobnie może być z magią - kiedy odkryjemy prawa rządzące światem najmniejszych składników materii, odkryjemy najmiejsze składniki materii (teoria superstrun jako żywo kojarzy mi się z Muzyką Ainurów!) połączymy teorie kwantową z ogólną teorią względności, kiedy uda się ujednolicić cztery podstawowe oddziaływania (oddziaływania silne, oddziaływania słabe, oddziaływania elektomagnetyczne, oddziaływania grawitacyjne) w jedno (teoria wielkiej unifikacji) to odkryjemy Magię! Zwróć uwagę, że zawsze to co dla nas jest rzeczą normalną, dla ludzi z przed powiedzmy 500 lat też byłoby magią np. komputery, telewizja, telefony komórkowe itp. Teoria kwantowa, z osiągnięć której przecież korzystamy codziennie (chociażby siedząc w internecie na tym Forum) też wykazuje się cechami przeczącymi zdrowemu rozsądkowi (np. istnieje skończone prawdopodobieństwo że za chwilę atomy mojego krzesła przenikną przez atomy podłogi i spadnę sobie piętro niżej), można by powiedzieć, że jest "magiczna"! Dlatego też myślę, że Gandalf, inni Istari, Majarowie, Valarowie korzystali na codzień ze "zwykłych" dla nich praw natury, a nam wydaje się to Magią. Czyż Galadriela nie powiedziała tego samego Samowi, kiedy ten miał zajrzeć do jej zwierciadła? Oczywiście nie umniejsza to mojego zachwytu nad magicznością świata JRRT.

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 21:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Konkludując, fizyka to wytłumaczona, udowodniona magia. I im więcej pracy fizyków, odkryć, tym bardziej kurczy się stan posiadania magii na rzecz fizyki

Vilwarin
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 09-01-2002 21:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Można to i tak ująć. Oczywiście nie ujmuje to nic z radości którą może dawać, czy też z piękna któremu może służyć - to że wiem jak działa komputer (no... mniej więcej) nie przszkadza mi lubieć go używać (np. do odwiedzania Forum), to że wiem jak działa pędzel i farby nie umniejsza zachwytu nad pięknym obrazem.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Następna

Temat: Najciekawsze (dlaczego?) wg Was postacie ze Śródziemia (Strona 3 z 12)

Skocz do: