Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: WP .VS.Wiedzmin! (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 01-05-2002 20:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Mistrz założył, że, pomimo konfliktów, elfy z ludźmi będą dobrze żyły. Sapek podszedł do tego bardziej życiowo: elfy, dyskryminowane i zwalczane przez ludzi, patrzące, jak ludzie plemię panoszy się w ich pięknych krainach, zabiera im ziemię i niszczy to, co one tak kochają, buntują się przeciwko temu. Mówię, proza Sapkowskiego jest znacznie bardziej realna, życiowa.

rozumiem glowne zalozenie Sapkowskiego... tylko, ze dla mnie jego elfy praktycznie niczym nie roznia sie od ludzi Skrzywienie tak poza tym nie mam wiecej zastrzezen do pana Andrzeja Język

Gilthoniel, A! Elbereth!
Wciąż pamiętamy - w cieniu drzew,
W kraju dalekim pędząc swe dnie -
Światło twych gwiazd wśród Zachodnich Mórz.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 02-05-2002 06:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Magda pisze
Cytat:
rozumiem glowne zalozenie Sapkowskiego... tylko, ze dla mnie jego elfy praktycznie niczym nie roznia sie od ludzi
A zabki bez klow i uszka? Elfik U obu pisarzy elfy to starsi bracia ludzi, dlatego bez zadnych problemow moga sie ze soba krzyzowac (hmmm... Adiemus to tez polelf, mam nadzieje, ze udany ze mnie mulat Złośliwy uśmiech ). Fakt, Tolkien zroznicowal sprawe bardziej wyraziscie (kilka klas elfow, kilka klas ludzi), co ma ostateczny wplyw na calosc.
Musimy tez pamietac o roznicach w odbiorze ASa, jezeli chodzi o plec odbiorcy: rubaszny humor (np. kiedy jakis potworek *.* Geraltowi na buty, aby go sprowokowac do uzycia przemocy przed wizyta u Wiedzacego elfa) inaczej przyjmowany jest przez facetow Jestem rozwalony a inaczej przez plec piekna Widziały gały co brały (i te roznice wygladaja z poprzednich postow. Moim zdaniem to dobrze, piekne Panie Jestem za , ze nie zrazacie sie takimi drobiazgami jak "w rzyci" Język )
I jeszcze jedna rzecz, ktorej zdaje sie nie poruszylismy, jezeli chodzi o temat glowny: czy przeklad Sapka na angielski jest na tyle dobry, zeby tamtejsi czytelnicy w pelni zrozumieli nasz slowianski rodzaj humoru? Czy ktos z Was mial juz to w reku (ja jeszcze nie)

Powrót do góry

Silmarin
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 03-05-2002 19:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Andrzej Sapkowski przedstawił elfy jako rasę doskonałą fizycznie i bardzo ubogą duchowo, żyjącą we własnym, płytkim świecie. Co innego elfy Tolkiena, na nacja żyje i czuje. Świat w którym żyją elfy odejdzie wraz z nimi. U Sapkowskiego miasta elfów są jak one same - puste.
Po za tym dla Pana Andrzeja piątka z pusem
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: WP .VS.Wiedzmin! (Strona 4 z 4)

Skocz do: