Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: WP .VS.Wiedzmin! (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 08-03-2002 21:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):

Źródeł pisanych opisujących mitologię polskiej słowiańszczyzny też właściwie brak, możemy się jedynie posiłkować tekstami o Arkonie czy innej Radogoszczy, też skąpych zresztą.

Jak sie czlowiek tym bardziej zainteresuje to musze powiedziec ze na
ten temat znajdziesz niejedna ksiazke ! Chcialem Wam polecic nawet
polska strone,z ktorej mozna sie troche dowiedziec na temat slowianskich
potworow ale zostala niestety zlikwidowana przez to ze byla na koncie Hogi.
W pewnym stopniu na ten temat mozecie przeczytac na witrynie http://www.slowian.hg.pl/

Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 643

Wysłany: 08-03-2002 21:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Helevorn napisał(a):

Watcher napisał(a):

Źródeł pisanych opisujących mitologię polskiej słowiańszczyzny też właściwie brak, możemy się jedynie posiłkować tekstami o Arkonie czy innej Radogoszczy, też skąpych zresztą.

Jak sie czlowiek tym bardziej zainteresuje to musze powiedziec ze na
ten temat znajdziesz niejedna ksiazke ! Chcialem Wam polecic nawet
polska strone,z ktorej mozna sie troche dowiedziec na temat slowianskich
potworow ale zostala niestety zlikwidowana przez to ze byla na koncie Hogi.
W pewnym stopniu na ten temat mozecie przeczytac na witrynie http://www.slowian.hg.pl/

Nie zrozumiałeś mnie. Wiem że znajdziesz niejedna książkę (polecam choćby Gieysztora), ale mi chodziło o źródła historyczne - a tych brak. Przynajmniej tych współczesnych. Wszystko niemal co wiemy o mitologii plemion prapolskich - to rekonstrukcja... Trochę więcej wiemy jedynie o federacji wieleckiej czy słowianach południowych... Smutek

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 08-03-2002 21:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Wiem że znajdziesz niejedna książkę (polecam choćby Gieysztora),

czytałam, ale to nie jest dla początkujących - z całej lektury został mi tylko mętlik w głowie - autor podaje tyle faktów i tye wersji, że nie sposób się w tym połapać, jesli nie miało się przedtem zbytniej styczności... dopiero buszując po necie troche się dowiediząłm, zeby móc przeczytac i wiedzieć o co chodzi Jestem rozwalony

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 09-03-2002 01:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nameless napisał(a):

Cytat:
Wiem że znajdziesz niejedna książkę (polecam choćby Gieysztora),

czytałam, ale to nie jest dla początkujących - z całej lektury został mi tylko mętlik w głowie

Jest jeszcze nieco przystępniejsza "Mitologia słowiańska i polska" Brucknera.

Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 09-03-2002 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ruginwaldus napisał(a):

Jest jeszcze nieco przystępniejsza "Mitologia słowiańska i polska" Brucknera.

No coz o tej ksiazce to tylko slyszalem ze jest jeszcze mniej przystepna.
A Gieysztora praca wcale nie jest taka trudno przystepna (no chyba ze
ktos nie jest zaintersowany tego typu tematami..) ale jesli chcecie
jeszcze inna ksiazke to polecam "Sanktuaria Slowianskie" tylko niestety
zapomnialem autora Smutek (a jednak w koncu mam jego nazwisko - Bogusław
Gierlach)

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 30-04-2002 14:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sprobujmy wrocic do tematu, bo dyskusja wydaje sie zjezdzac w ciekawe, ale jednak maliny...
Dla mnie najistotniejszym jest to, co napisala Monisia
Cytat:
Te dwie powieści uważam za najlepsze powieści, jakie czytałam, bo wszystko to, co w sobie zawierają, a nawet to, czego w nich brakuje, dodaje im uroku i blasku. W jednej książce zaltą jest jakiś element, a w drugiej ową zaletą jest jego brak.
oraz
Cytat:
"Saga" o wiedźminie (...) opowiada o bohaterach, takich jak my. Każdy tam może znaleźć kogoś dla siebie. Co nie jest możliwe na przykład w "WP", gdzie wszyscy bohaterowie są albo krystalicznie dobrzy, albo krystalicznie źli (no może poza pewnymi wyjątkami). A nie ma na świecie (tym, w którym żyjemy) człowieka krystalicznie dobrego albo krystalicznie złego. Każdy ma dwie warstwy. I o to chodziło Tolkienowi. Pokazać świat prosty, bez niepotrzenej komplikacji. Pokazać bohaterów białych i czarnych. Zupełnie inne założenie przyjął Sapkowski. On pokazał świat takim, jaki jest w rzeczywistości. Ze wszystkimi jego odcieniami. Każdy z tych światów ma swoje zalety.

i podpisuje sie pod tym obiema rekami. Sapkowski ma szanse zajac zaszczytne miejsce obok Tolkiena w swiatowej Fantasy -dla mnie jest bardziej orybinalny niz saga Andre Nortona czy powiedzmy tworczosc Harry Kuttnera (jezeli czytaliscie "Elak z Atlantydy", to chyba przyznacie mi racje). Wszystko zalezy oczywiscie od tego, czy ksiazki ASa beda mialy na Zachodzie dostateczna promocje (o takiej, jaka ma "Harry Potter" nawet nie ma co snic). Jako fan przygod Geralta cieszylbym sie, gdyby zyskal popularnosc podobna do Conana.
Natomiast nie zgadzam sie z wypowiedzia Goku
Cytat:
Z palcem w nosie można wymyślić coś nowego Spox i co chwila nowi pisarze to udowadniają...
Gdyby tak bylo, co roku mielibysmy na polkach 5-6 arcydziel typu LOTR, "Solaris", czy "Lewa reka ciemnosci" (zeby poza fantastyke i fantasy nie wychodzic), bo truizmem jest stwierdzenie, ze arcydziela wyrozniaja sie wlasnie oryginalnym podejsciem do tematu.
A tak na boku: nie wiecie przypadkiem, czy jest gdzies dostepne archiwum tej dyskusji? Wyglada, jakby zaczynala sie w polowie... a ten temat mnie osobiscie bardzo interesuje.

Powrót do góry

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 01-05-2002 18:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sapka czytalam przed Tolkienem. Wtedy uwazalam tworczosc ASa za cos wspanialego! ale pozniej przeczytalam Wladce i dopiero zrozumialam co to znaczy "cos wspanialego" Elfik
opowiadania uwazam za naprawde fajne. z saga jest juz troche gorzej. z kazda kolejna czescia coraz bardziej sie zniechecalam. "chrzest ognia", przynajmniej dla mnie' byl poprostu nudny Nic nowego
ale i tak nie porownuje JRR do Sapka, bo to nie mozliwe. Tolkiena nie mozna porownac do zadnego innego pisarza Rządzę jest najlepszy i koniec Pserwa a wracajac do sagi: wulgaryzm uwazam za duzy atut tej ksiazki. przez to wydaje sie taka bliska i realna Język ale elfy by AS zupelnie mi nie odpowiadaj. juz chyba wole je jako male duszki... w sadze sa poprostu zalosne :/
pzdr

Gilthoniel, A! Elbereth!
Wciąż pamiętamy - w cieniu drzew,
W kraju dalekim pędząc swe dnie -
Światło twych gwiazd wśród Zachodnich Mórz.
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 01-05-2002 20:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
wulgaryzm uwazam za duzy atut tej ksiazki. przez to wydaje sie taka bliska i realna

Yhm. Tu się zgadzam. Bo nie wyobrażam sobie na przykład wiejskiego chłopa mówiącego literackim językiem Uśmiech.

Cytat:
ale elfy by AS zupelnie mi nie odpowiadaja

Cóż, AS przyjął zupełnie inną konewncję niż Tolkien. Mistrz założył, że, pomimo konfliktów, elfy z ludźmi będą dobrze żyły. Sapek podszedł do tego bardziej życiowo: elfy, dyskryminowane i zwalczane przez ludzi, patrzące, jak ludzie plemię panoszy się w ich pięknych krainach, zabiera im ziemię i niszczy to, co one tak kochają, buntują się przeciwko temu. Mówię, proza Sapkowskiego jest znacznie bardziej realna, życiowa. W przeciwieństwie do twórczości Mistrza, której celem było dokładnie coś odwrotnego: oderwanie nas od tej rzeczywistości i sprawienie, że pobujamy sobie trochę w obłokach.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: WP .VS.Wiedzmin! (Strona 3 z 4)

Skocz do: