Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: WP .VS.Wiedzmin! (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zaja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34

Wysłany: 09-01-2002 20:32    Temat wpisu: WP .VS.Wiedzmin! Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

prawdziwy start tematu: 21.12.2001 (data z 2002 r. spowodowana konwersją starych wpisów do nowego engine forum) - elfy
---------------------------------------------------------
He he co powiecie na taki pojedynek?
Czy saga saga o wiedzminie maiła by jakąś szanse?
Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 09-01-2002 20:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie sądzę, żeby takie porównywanie miało jakiś sens... obie książki to co innego, czytając każdą z nich doznaje się innych wrażeń, to są dwie odmienne cywilizacje. Heh... ale gdyby nie WP, to podejrzewam, że nie byłoby też "Wiedźmina" Nie Nie
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 09-01-2002 20:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
To tak jakby porównywać na przykład różę z futrem z norek.

Cytat:
Rozumiem że WP jest futrem któr jest o wiele bardziej długowieczne niż ulotna róża
No ale dość tych pierduł Śmiech
Wiedzminn jest zupełnie inny i bardziej przyziemny!Jest w nim hamstwo seks itp:)

1. Nie, "WP" nie jest futrem z norek trwalszym niż ulotna róża. To był zupełnie przypadkowy przykład porównania dwóch całkiem różnych, nieporównywalnych rzeczy.
2. "Saga" o wiedźminie wcale nie jest przyziemna. Jeżeli tak twierdzisz, świadczy to tylko o tym, że nie czytalaś wiedźmina w ogóle, lub czytałaś go zbyt pobieżnie. Bo pięcioksiąg ma wiele warstw. I właśnie to "chamstwo" i "seks" sprawiają, że ta książka jest tak wspaniała i wcale nie przyziemna. Ponieważ opowiada o bohaterach, takich jak my. Każdy tam może znaleźć kogoś dla siebie. Co nie jest możliwe na przykład w "WP", gdzie wszyscy bohaterowie są albo krystalicznie dobrzy, albo krystalicznie źli (no może poza pewnymi wyjątkami). A nie ma na świecie (tym, w którym żyjemy) człowieka krystalicznie dobrego albo krystalicznie złego. Każdy ma dwie warstwy. I o to chodziło Tolkienowi. Pokazać świat prosty, bez niepotrzenej komplikacji. Pokazać bohaterów białych i czarnych. Zupełnie inne założenie przyjął Sapkowski. On pokazał świat takim, jaki jest w rzeczywistości. Ze wszystkimi jego odcieniami. Każdy z tych światów ma swoje zalety. I właśnie dlatego nie ma sensu ich porównanie.
Powrót do góry

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja w ogóle sądzę, że wszelkie porównywania nie mają sensu. Uważam, że "Wiedźmin" to książka równie dobra jak "Władca Pierścieni" tylko z innych względów. Te dwie powieści uważam za najlepsze powieści, jakie czytałam, bo wszystko to, co w sobie zawierają, a nawet to, czego w nich brakuje, dodaje im uroku i blasku. W jednej książce zaltą jest jakiś element, a w drugiej ową zaletą jest jego brak. To są dwie książki niemal sobie przeciwne i dlatego stawiam je na równi. Porównywać tego nie można.
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 09-01-2002 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sapek bardzo ciekawie się posługuje tą "przyziemnością" czy "codziennością". On je czasem uwzniaśla. Dwa przykłady - bitwa widziana z punktu widzenia wojskowego lazaretu, niesamowite... Gdy jeszcze wpada tam ten oddział soia`tael...
Drugi przykład: śmierć Geralta. Wzniosłość zmieszana z rynsztokiem...

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Faral
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 09-01-2002 20:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A może jednak nie?
To mój pierwszy post na tym forum, wobec czego najpierw może: Witam wszystkich!
A teraz dlaczego może jednak nie... Ja jestem fanem zarówno Tolkiena jak i Sapkowskiego. Też uważam że ciężko prozę tych dwu panów porównywać. Należałoby sprecyzować pod jakim względem podoba mi się baedziej ten czy tamten. I tu prośba: the_Aragorn - napisałeś że jesteś antyfanem ASa. Jeśli tak to jesteś pierwszym wiedźmińskim antyfanem jakieg spotkałem. W związku z tym, chętnie poznałbym jakieś antywiedźmińskie argumenty. Po prostu ciekawi mnie co ci się aż tak nie podoba.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 14-01-2002 23:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Faral napisał(a):

I tu prośba: the_Aragorn - napisałeś że jesteś antyfanem ASa. Jeśli tak to jesteś pierwszym wiedźmińskim antyfanem jakieg spotkałem. W związku z tym, chętnie poznałbym jakieś antywiedźmińskie argumenty. Po prostu ciekawi mnie co ci się aż tak nie podoba.

W takim razie za chwilę spotkasz kolejnego antyfana w mojej osobie. Z książek Sapka przeczytałem "Krew Elfów" i za przeproszeniem, odechciało mi się dalszego czytania kolejnych książek cyklu (no nie wiem może kiedyś się przemogę i coś jeszcze przeczytam). Pozwolę sobie, w moim imieniu, odpowiedziec na pytanie postawione przez ciebie the_Aragornowi. Nie podoba mi się przede wszystkim styl Sapkowskiego.
W ogóle porównywanie Tolkiena i Sapkowskiego to jak porównywanie Artysty i nieudolnego rzemieślnika ( w dodatku korzystajacego z cudzych pomysłów). Ostatecznie to Tolkien stworzył świat zamieszkały przez Elfów i Krasnoludów, pojmowanych nie jako jakieś tam duszki leśne, lecz jako istoty równe, a nawet przewyrzszające ludzi. Sapek wykorzystał to w swoich książkach, przerabiając to na swoją modłę. Smutek

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Monisia

Wysłany: 15-01-2002 13:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
W ogóle porównywanie Tolkiena i Sapkowskiego to jak porównywanie Artysty i nieudolnego rzemieślnika ( w dodatku korzystajacego z cudzych pomysłów). Ostatecznie to Tolkien stworzył świat zamieszkały przez Elfów i Krasnoludów, pojmowanych nie jako jakieś tam duszki leśne, lecz jako istoty równe, a nawet przewyrzszające ludzi. Sapek wykorzystał to w swoich książkach, przerabiając to na swoją modłę

Twoja wypowiedź ma dwa mankamenty. Po pierwsze, nie uważam tego porównywania za porównanie Artysty i rzemieślnika. Uważam Sapkowskiego za wielkiego pisarza, co wcale nie umniejsza artyzmu i wielkości Mistrza. Wręcz przeciwnie.
Poza tym, to Tolkien także elfów nie wymyślił. Zaczerpnął je z legend i "przerobił na swoją modłę", tak jak to, według Ciebie, robi AS. Tym bardziej, że, kiedy mówimy o Tolkienie, jako o Ojcu Fantasy, to wiadomym jest, że dzieci wzrozują się na swych rodzicach.
No i dalej idąc, każdy ma jakiś tam swój wzór. Ja w swoich opowiadaniach wzoruję się częściowo na Sapkowskim, częściowo na Mistrzu. Ale czy to w jakiś sposób umniejsza moje umiejętności pisarskie? Myślę, że nie. Niestety żyjemy w czasach, w których bardzo ciężko jest wymyślić coś NAPRAWDĘ nowego, coś o czym nikt jeszcze nikt nie pisał. Sądzę, że moge nazwać to nawet niemożliwością.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: WP .VS.Wiedzmin! (Strona 1 z 4)

Skocz do: