Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Gandalf i jego różdżka (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gothmog
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 52

Wysłany: 15-01-2004 20:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pamiętajcie, że rozmawiamy tu o filmie, a film trudniej nakręcić napisać książkę Jestem rozwalony Jaksonowi po prostu "uciekł" ten wątek, bo nie miał na to całego życia, jak Tolkien. W temacie "Jak się ma moc Istarich do ich różdzek" dyskutowało się kiedyś o "ograniczaniu" mocy Istarich przez różdzki. Doszliśmy wtedy do wniosku, że Istari nie mógł czrowć inaczej niż przez ródżdzkę. Ale Gandaf miał jeszcze Pierścień! Nie strzelał on jednak błyskawicami, lecz "dodawał odwagi i otuchy". Na Wichrowym Czubie Gandalf musiał mieć wtedy różdżke! Bo jakże inaczej by wtedy czarował, to jest walczył z Nazgulami? "Normalnie to by chyba nie wygrał Nie Nie

Eldarion Telkontar
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 16-01-2004 18:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Być może jednak Gandalf w ogóle nie stracił swojej róźdźki? Fani Raistlina Majere ze śwaiata Dragon Lance zapewne wiedzą o co mi chodzi, reszcie jednak powiem: Laska Magiusa była potężnym artefaktem, a jedną z jej zdolności było to, że zawsze "podążała" za swoim właścicielem.

Gandalf, przy rozprawie Sarumana, zgodził się wybzczyć zdrajcy, o ile ten odda mu klucze do Orthanku i swoją różdżkę... Można z tego wywnioskować, że raz dobrowolnie oddana, różdżka zmienia właściciela.

Uważam, że teoria jest ciekawa i warta rozpatrzenia.

Z kolei rodzą się pytania zaprzeczające w.w. teorii... Co się stało z różdżką Gandalfa podczas walki z Balrogiem? Najprawdopodobniej zgubił ją lub została zniszczona. Odpowiedzią może być, jak już wyżej ktoś wspomniał, otrzymanie nowej różczki od Galadrieli...

No, ale... Czemu wobec tego Gandalf nie walczył dalej z Sarumanem w Orthanku, o ile, według pow. teorii, wciąż miał różdżke.

Snuć domysły można w nieskończoność. Jak jednak pprzeć je faktami?

Szagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 07-07-2004 18:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Heh, faktycznie z tą różdżką niemały problem...
Osobiście uważam ,że Gandalf potrzebował jej jak każdy Istari w Śródziemiu i bez niej tracił może niecałą ale na pewno znaczną część mocy...
Przedstawienie wydarzeń w książce i filmie nie jest takie samo, w książce nie ma mowy o tym żeby Saruman zabrał różdżkę Gandalfowi...
Tak by się stało gdyby Gandalfa pokonano, jednak Saurman uwięził go na szczycie Orthanku i tam zostawił...
Film przedstawia walkę między nimi dwoma i przedstawia Orthank jako szczupłą wieżę bez jakich kolwiek schodów...

Cytat:
„Tak- odparł.- Nie spodziewałem się byś wybrał rozumnie, nawet we własnym interesie. Dałem ci mimo to możliwość przyjścia mi z pomocą dobrowolnie, bo w ten sposób oszczędziłbyś sobie dużo cierpień i kłopotów. Trzecia droga? Zostaniesz tutaj aż do końca”.

Cytat:
„Zawlekli mnie na szczyt wieży i zostawili samego na miejscu, z którego Saruman zazwyczaj śledzi gwiazdy. Nie ma stąd innego zejścia jak wąskimi schodami o tysiącu szczebli, a dolina wydaje się z góry bardzo odległa.”

Nie ma więc mowy o zabraniu różdżki Gandafowi, pozbawienie Istariego różdżki jest równoznaczne z usunięciem go z bractwa i stratą mocy.
Najlepszy przykład mamy na Sarumanie który po stracie różdżki pozbawiony jest swojej mocy...
Gandalf walcząc na Amon Sul jak i przez cały czas miał przy sobie różdżkę.
Stracił ją dopiero wtedy gdy spadł z Balrogiem.
A co do nowych różdżek to takową mógł otrzymać Istari tylko w Amanie od Valarów, różdżka jako rzecz dająca moc Istariemu nie mogła być robiona przez Elfów bo było by to wkroczenie przez nie w wiedze Ainurów.

Eldarion Telkontar
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 07-07-2004 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szagrat napisał(a) (zobacz wpis):
A co do nowych różdżek to takową mógł otrzymać Istari tylko w Amanie od Valarów, różdżka jako rzecz dająca moc Istariemu nie mogła być robiona przez Elfów bo było by to wkroczenie przez nie w wiedze Ainurów.

Wobec tego skąd wzieła się u Gandalfa nowa różdżka?

Cytat:
"Nagi zostałem przywrócony światu..."

Te słowa wyraźnie ukazują, że gdy Mithrandir powrócił do świata nic przy sobie nie miał.

Gandalfa ze szczytu Zirak-zigil zabrał Gwaihir, którego z kolei przysłała Galadriela. Gandalf był na tyle osłabiony, że ledwo mówił, nie wyobrażam sobie więc by niesiony przez orła miał na tyle siły by trzymać w ręce jakąś różdżkę.

Następnie Czarodziej przebywał jakiś czas w Lothlorien, by później ruszyć odszukać członków Drużyny.

W którym wobec tego momencie Gandalf miałby udać się do Amanu po nową różdżkę?

Pozdrawiam Z przymrużeniem oka

Szagrat
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 23-12-2004 09:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eldarion Telkontar napisał(a) (zobacz wpis):

Wobec tego skąd wzieła się u Gandalfa nowa różdżka?

Cytat:
"Nagi zostałem przywrócony światu..."

Te słowa wyraźnie ukazują, że gdy Mithrandir powrócił do świata nic przy sobie nie miał.

Gandalfa ze szczytu Zirak-zigil zabrał Gwaihir, którego z kolei przysłała Galadriela. Gandalf był na tyle osłabiony, że ledwo mówił, nie wyobrażam sobie więc by niesiony przez orła miał na tyle siły by trzymać w ręce jakąś różdżkę.

Następnie Czarodziej przebywał jakiś czas w Lothlorien, by później ruszyć odszukać członków Drużyny.

W którym wobec tego momencie Gandalf miałby udać się do Amanu po nową różdżkę?

A może Gandalf w Lorien poslał Gwaihira by ten przybył z nową różdżką...
Elfik
Elfy nie mogły jej zrobić, to jasne....
Szczerze mówiąc nic mi się tu nie zgadza, nielogiczność Tolkiena i tyle...

Achika
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 446

Wysłany: 23-12-2004 09:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może po prostu Gandalf sam zrobił sobie nową różdżkę, jak Luke nowy miecz świetlny po stracie poprzedniego wraz z odciętą ręką? Mnie się to wydaje sensowne.

W filmie wyraźnie widać, że nowa różdżka Gandalfa jest inna (inaczej rzeźbione zakończenie z kryształem), więc nie mogła stara "sama za nim podążyć", jakkolwiek ładnie i czarodziejsko by to nie brzmiało.
Powrót do góry

Szagrat
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 23-12-2004 10:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Achika napisał(a) (zobacz wpis):

Może po prostu Gandalf sam zrobił sobie nową różdżkę, jak Luke nowy miecz świetlny po stracie poprzedniego wraz z odciętą ręką? Mnie się to wydaje sensowne.

W filmie wyraźnie widać, że nowa różdżka Gandalfa jest inna (inaczej rzeźbione zakończenie z kryształem), więc nie mogła stara "sama za nim podążyć", jakkolwiek ładnie i czarodziejsko by to nie brzmiało.

To mi się wydaje prawdopodobne,
Gandalf jako Gandalf Biały miał na tyle wielką wiedzę, że mógł dzięki składnikom z Lorien samemu zrobić różdżkę....
Tyle, że... w takim kolejna nie ścisłość, Saruman stracił różdżkę i został wykluczony z kręgu Istarich, dlaczego więc nie mógł zrobić sobie nowej różdżki?
Wydaje mi się, że potrzeba było na to mieć jakieś błogosławieństwo Valarów....
Ale tego się nigdy nie dowiemy Jestem rozwalony
pozdrawiam

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 23-12-2004 10:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tyle, że... w takim kolejna nie ścisłość, Saruman stracił różdżkę i został wykluczony z kręgu Istarich, dlaczego więc nie mógł zrobić sobie nowej różdżki?

Złamanie różdżki Sarumana to raczej symbol wykluczenia go z Istarich i utraty mocy. Nie bierzmy tego dosłownie Uśmiech Nawet gdyby zrobił sobie nową różdżkę, nie przywróciłoby go to do bractwa czarodziejów, ani nie oddało mu jego dawnej potęgi.

Tak więc nie widzę przeszkód, by Gandalf sam zrobił sobie drugą różdżkę. Może z mallornowego drewna z Lórien?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Gandalf i jego różdżka (Strona 2 z 3)

Skocz do: