Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Miłość..Nienawiść..Zachwyt..Pogarda..To daje nam Wyobraźnia (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 06-06-2002 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyobraznia daje nam jeszcze jedna istotna mozliwosc oprocz wymienionych w temacie. Jest to zdolnosc zastanowienia sie nad rzeczami powszechnymi czy codziennymi (w rozumieniu ludzi tzw. szarych) i spowodowanie, ze -po pewnych "ulepszeniach" stana sie fascynujace i niezwykle. Nie szukajac daleko: przed Tolkienem Elfy dla wiekszosci ludzi byly psotnymi chochlikami ze skrzydelkami o slodkich buzkach, obdarzonymi pewnymi magicznymi zdolnosciami. JRR uczynil z nich poteznych wojownikow-poetow.

Wyobrazacie sobie Srodziemie z latajacymi chochlikami-elfami? Elfik

P.S. Odgrzalem ten temat, bo uwazam, ze jest tego wart.

Powrót do góry

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 07-06-2002 12:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo podoba mi się wizerunek Alfów z ostatniej płyty "Theriona". W "Ljusalfheim" alfy ukazane są jako nieskończenie piękne ale i bardzo kapryśne istoty.

Cytat:
Flee from their light
They maybe drag you down
Or make you fly
(So deep in the dark)...

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 07-06-2002 12:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a):

Wyobraznia daje nam jeszcze jedna istotna mozliwosc oprocz wymienionych w temacie. Jest to zdolnosc zastanowienia sie nad rzeczami powszechnymi czy codziennymi (w rozumieniu ludzi tzw. szarych) i spowodowanie, ze -po pewnych "ulepszeniach" stana sie fascynujace i niezwykle. Nie szukajac daleko: przed Tolkienem Elfy dla wiekszosci ludzi byly psotnymi chochlikami ze skrzydelkami o slodkich buzkach, obdarzonymi pewnymi magicznymi zdolnosciami.

I takie pozostaly dla wiekszosci ludzi?
To dopiero Jackson zmienil swiadomosc tzw ogolu ;-P

Cytat:

JRR uczynil z nich poteznych wojownikow-poetow.

Nie wiem, iirc odgrzal tylko te koncepcje - jak zreszta wiekszosc jego pomyslow.

Cytat:

Wyobrazacie sobie Srodziemie z latajacymi chochlikami-elfami? Elfik

Czemu nie? Latajace elfy bylyby skuteczniejsze przeciwko smokom;
Powrót do góry

Feawen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 05-05-2005 19:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyobrażnia. To coś wspaniałego. Dzięki niej tak naprawde żyję. Żyje przez wielkie "Ż". Bo przecież w tym świecie niby mi niczego nie brakuje. Ale bez wyobraźni jakże byłby ten swiat pusty. Wolę nie wiedziec. Dla mnie najlepsza odskocznią jest muzyka. Kocham muzykę i dlatego słucham różnej. Tak naprawde to w każdej muzyce jestem wstanie wyszukać takich dżwięków, które mnie porwą... daleko... daleko... Może kiedyś nie wrócę? hmmmm...

Darowanemu koniowi nie zaglada się w zęby. SPYTAJ TROJAN!!!
Powrót do góry

Avalonne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 153
Nieobecny(a): Niech łaska Valarów cię prowadzi!

Wysłany: 30-03-2007 21:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyobraźnia pozwala nam marzyć i pragnąć lepszego świata Uśmiech , świata, który jest ukryty głęboko w naszych sercach, o którym śnimy. To świat rodem z baśni, tych najpiękniejszych, które w dzieciństwie otworzyły nam dusze na pragnienia, a i teraz wprowadzają nas w świat magii... Uśmiech Wybraźnia daje nam więc pragnienia i marzenia...., uczy nas, że wciąż możemy śnić i przenosić się w świat fantazji, w którym zawsze będziemy dziećmi Uśmiech
cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Powrót do góry

Annael

Wpisy: 426

Wysłany: 05-04-2007 13:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uśmiech W temacie jest:
Cytat:
Miłość..Nienawiść..Zachwyt..Pogarda..To daje nam Wyobraźnia

hmmmm... Ale przecież i człowiek o słabej wyobraźni jest w stanie kochać, nienawidzieć, zachwycać się i pogardzać - ponieważ są to sprawy "na zewnątrz", wyobraźnia pozwala natomiast sprowadzić świat odczuwania, świat zewnętrzny - do wewnątrz. Miłość a marzenia to zupełnie różne sprawy. Język
Wyobraźnia jest pewnym bogactwem, nie wszyscy jednakowo są obdarzeni, zdaje się, że sama wyobraźnia u różnych ludzi ma inny nieco "odcień" np wyobraźnia plastyczna lub logiczna lub jeszcze wiele innych... Dlatego bardzo dziękuję, że Ten co uczynił człowieka uczynił go takim różnym i niepowtarzalnym. Love Cieszę się, że na przykład mogę czytać książki, oglądać obrazy, słuchać muzyki różnych autorów. Mogę czytać wypowiedzi tu na Forum - wzbogacam się o inne odczuwanie piękna lub jego braku.... Jak ślepiec prowadzony za rękę czuje wibracje dłoni tego, który widzi - i uczę się kochać, nienawidzieć, zachwycać się - chwała wam, chylę czoła, dzięki lecz pogarda nie jest dobrym uczuciem.
Więc wyobraźnia jest pewnego rodzaju darem i talentem, który należy jak wszystkie talenty rozwijać i pomnażać - mozna świat czynić piękniejszym i lepszym - a mozna też zapełniać ten świat potworami. Bo jest też ona jak urodzjne pole, któe wydaje plon stokrotny, zależnie od tego co sie tam posieje. Uśmiech
Wyobraźnia moja lub cudza, gdy np czytam może sprawić, że świat, który jest właściwie tak beznadziejnie płaski - jak liche fotografie - staje się wielowymiarwy i dlatego bardziej zrozumiały chwała wam, chylę czoła, dzięki
Powrót do góry

Seregon

Wpisy: 502

Wysłany: 09-07-2007 15:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja widzę głównie wady wyobraźni, bo zawsze, gdy na coś czekam, np. na nową książkę, wyobrażam sobie to tak wspaniale i cudownie, że rzeczona książka wydaje mi się potem zwykłą szmirą. Nic nowego A gdy się zakocham, nie mogę spać po nocach. Wiele mam pożytku z tej wyobraźni. Skrzywienie Myślę, że życie bez niej byłoby... spokojniejsze, a jak mawiają w Shire - co za tym idzie, i lepsze... Skrzywienie
Eru, nie wiem, jak zdołałam wysmażyć tak obrzydliwy post! Młotkiem go! KOCHAJMY WYOBRAŹNIĘ! Miłość robienie pieknych oczek wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Bez niej nie byłoby książek, także tych tak wspaniale oddziałujących na wyobraźnię - autorstwa Tolkiena i Lewisa. Nie byłoby samobójstw (a po nieudanych tylko możemy docenić sens życia Jestem za ), nie byłoby odwagi i honoru. Co prawda, nie zburzono by Troi i by uniknięto wielu wojen, ale w końcu coś za coś... hmmmm...

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 20-07-2007 11:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyobraźnia jak wszystko inne ma swoje wady i zalety co można zauważyć, choćby czytając wasze posty. Ale wydaje mi się, że nie powinniśmy się tu skupiać nad jej naturą, gdyż nigdy jej nie odkryjemy, każdy z nas ,,żyje inaczej" w każdym rozumieniu tego słowa. Natura nie lubi luk, przerw między słowami, pustki, może nam sie wydawać, że znaleźliśmy się w miejscu pozbawionym czegokolwiek, ale to tylko pozór. Wszystko zależy od punktu widzenia.
Człowiek ma naturę bardzo burzliwa i przewrotną i by móc zapełnić te ludzkie pauzy i luki ktoś mądre dał nam wyobraźnie. To dzięki niej żyjemy 24 godziny na dobę. Czasem jest wybawieniem, czasem katem, ale dzięki temu pozwala nam odkryć siebie i świat w którym żyjemy, umożliwia nam doświadczenie całej gamy uczuć która w nas drzemie. Czy to śniąc, czy czytając książki, słuchając muzyki i robiąc miliony innych rzeczy za każdym razem stwarzamy sie na nowo i to dzięki wyobraźnie. Wydaje mi się, że to ona jest istotą człowieczeństwa i wiele od niej w naszym życiu zależy, dlatego nie zabijajmy jej szarą codziennością, pozwólmy jej kwitnąć a w tedy będziemy mogli się zrealizować.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Miłość..Nienawiść..Zachwyt..Pogarda..To daje nam Wyobraźnia (Strona 3 z 4)

Skocz do: