Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Tolkieniści w byłym ZSRR (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cichociemna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 25-11-2002 21:02    Temat wpisu: Tolkieniści w byłym ZSRR Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio sobie znalazłam taki oto artykuł:

Cytat:
Rosja, kraina elfów...

Zakończony na początku października rosyjski spis ludności przyniósł spore niespodzianki. Okazało się, że Rosję zamieszkują elfy, hobbici, a także starożytni Scytowie! W spisie pojawiło się bowiem pytanie o narodowość, na które obywatele mieli sami deklarować odpowiedź w zależności od tego, jakiego narodu czują się częścią. Jako elfy i hobbici, fikcyjne postacie z powieści fantasy J.R.R. Tolkiena, zadeklarowali się uczniowie z Permu na Uralu. O ile jednak miłośnicy Tolkiena przyznali, że ich odpowiedzi na pytanie rachmistrza były żartem, niektórzy mieszkańcy Rostowa nad Donem całkiem serio uważają się za Scytów – starożytny lud, który do III wieku n.e. miał swoje państwo na Krymie. Historia Scytów pełna jest nie jasności i niewyjaśnionych tajemnic, czyżby więc ich spadkobiercy mieli odnaleźć się po wiekach nad Donem? Nic nie jest wykluczone, jeśli pewien człowiek z Nabiereżnych Czełn upierał się, aby zapisać go jako Papuasa.

„WRÓŻKA" nr 12/2002”

I co wy o tym myślicie, moi bracia i siostry w Tolkienie związani? Uśmiech

Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 25-11-2002 21:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż cichociemna, Polska nie jest tak demokratycznym krajem jak Rosja Złośliwy uśmiech Z przymrużeniem oka , żeby pozwalać wpisywać obywatelom narodowość hobbit, czy elf. Pamiętacie ile problemów było w spisie powszechnym z narodowością śląską, a co tu mówić o hobitach. Język
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 26-11-2002 13:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
No cóż cichociemna, Polska nie jest tak demokratycznym krajem jak Rosja Złośliwy uśmiech Z przymrużeniem oka

Ja sie na polityce nie znam ale Rosja i Demokracja malo mnie sie ze soba kojarza...
A co do tego artykulu, to fajny jest Jestem za
powiem wiecej, ze w Rosji i na Ukrainie Tolkienowstwo jest rospowszechnione i to bardzo. W Kijowie np sa bunty tolkienowskie na glownych placach. Olbrzymie spotkania prawie codziennie, bitwy lesne itd.
I wswzystko to jest robione bardzo "aktywnie" tak bardzo ze bierze sie za to policja...
Pozdrawiam

Adan

Wysłany: 26-11-2002 14:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nairael to był sarkazm z tą demokracją w Rosji. Uśmiech
Co do tolkienomani w Rosji wcale się nie dziwię, uwzględniając że stosunkowo nie dawno tak naprawdę otworzyli się na Zachód (a nawet obecnie i tak niecałkowicie Język)
Co jak co ale Komuna w Polsce pozwalała na więcej, niż w Rosji, znaczy w CCCP.

Night of fears.
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 26-11-2002 18:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Nairael to był sarkazm z tą demokracją w Rosji. Uśmiech

No widzisz trzeba bylo w nawiasie napisac ze to sarkazm Złośliwy uśmiech
Adan napisał(a):
Co do tolkienomani w Rosji wcale się nie dziwię, uwzględniając że stosunkowo nie dawno tak naprawdę otworzyli się na Zachód (a nawet obecnie i tak niecałkowicie Język)

Niom powiem wiecej ze jak mi ojciec czytal tolkiena to malo kto go wtedy znal (co prawda doslownie za rok juz byly wieksze zjazdy tolkienowskie). Slyszalam nawet ze jakos probowano wydac dziela JRRT ale nic z tego Smutek ...
Adan napisał(a):
Co jak co ale Komuna w Polsce pozwalała na więcej, niż w Rosji, znaczy w CCCP.

I to slabo powiedziane... Ale "dusza russkaja" bardzo wielka i w pewnym sensie porywcza wiec jak juz wolnosc to wolnosc (zapominajac ze wolna wola zniewala).
Dodam tylko ze przekraca to juz pewne "granicy dobrego smaku", poniewaz czesto osoby bardzo inteligentne madre i pracowite rzucaja wszystko "w imie Tolkiena", czyli przestaja sie uczyc pracowac i zyja tylko spotkaniami z tolkienistami...

Adan

Wysłany: 26-11-2002 19:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nairael napisał(a):
No widzisz trzeba bylo w nawiasie napisac ze to sarkazm Złośliwy uśmiech

Nie napisałem, ale wstawiłem emotikony Złośliwy uśmiech Z przymrużeniem oka
Cytat:
I to slabo powiedziane... Ale "dusza russkaja" bardzo wielka i w pewnym sensie porywcza wiec jak juz wolnosc to wolnosc (zapominajac ze wolna wola zniewala).

Nairael wolność, ale taka żeby nie wchodzić w drogę władzy (czytaj Putinowi) Złośliwy uśmiech. A niech jakieś tam wariaty bawią się w elfy i hobbity, byleby nie mieszali się do polityki.
Cytat:

Dodam tylko ze przekraca to juz pewne "granicy dobrego smaku", poniewaz czesto osoby bardzo inteligentne madre i pracowite rzucaja wszystko "w imie Tolkiena", czyli przestaja sie uczyc pracowac i zyja tylko spotkaniami z tolkienistami...

Nie wiem może się mylę, ale to działa jak sekta. Może to objaw próby zapełnienia pustki "ideologicznej" jaka nastąpiła po upadku ZSRR?
BTW może orientujesz się Nairael czy wzrost zainteresowania Tolkienem w Rosjii i innych pańskwach post ZSSR-owskich nastąpił w największym stopniu po filmie LOTR, czy jeszcze przed?
Cytat:
wolnosc to wolnosc (zapominajac ze wolna wola zniewala)

W jaki sposób wolna wola może zniewalać? Nie bardzo rozumiem o co chodzi. O to że wolna wola jednej osoby zniewala drugą? Zdziwienie

Night of fears.
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 27-11-2002 15:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Nie wiem może się mylę, ale to działa jak sekta.

Mnie to wlasnie co raz bardziej sekte orzypomina...
Adan napisał(a):
Może to objaw próby zapełnienia pustki "ideologicznej" jaka nastąpiła po upadku ZSRR?

Niestety w wiekszosci przypadkow tak. Wiele dyskusji juz bylo na ten temat, podstawa problemu jest realnosc swiata JRRT.
Adan napisał(a):
BTW może orientujesz się Nairael czy wzrost zainteresowania Tolkienem w Rosjii i innych pańskwach post ZSSR-owskich nastąpił w największym stopniu po filmie LOTR, czy jeszcze przed?

O wiele wczesniej Adan. Ja sie o filmie dowiedzialam prawie jak tylko JP sie podjal dego czyli cos okolo 3 lat temu. Przed tym lecz odbywalo sie duzo zjazdow i wiele bylo tolkienowcow. Premiera filmu lecz jeszcze bardziej rozpowszechnila Dziela Tolkiena. Co raz wiecej mlodziezy zaczyna na TO CHOROWAC (bo inaczej tego sie nie da okreslic...)
Obawiam sie za tych ludzi, nie jestem zbyt w to wszystko wtajemniczona ale rozne rzeczy pozytywne i negatywne slyszalam na ten temat.

Adan napisał(a):

Nairael napisał(a):
jak wolnosc to wolnosc (zapominajac ze wolna wola zniewala)

Adan napisał(a):
W jaki sposób wolna wola może zniewalać? Nie bardzo rozumiem o co chodzi. O to że wolna wola jednej osoby zniewala drugą?

Nie. Chodzi o to: "Jestesmy sami ograniczeni swoja wolnoscia".
Chcemy byc wolni, buntujemy sie i wpadamy do innej niewoli (np. z niewoli regolkowej do niewoli antyregolkowej). Jest ot bardzo skomplikowane zagadnienie. Ale pierwszym krokiem jest proba odpowiedzi na proste pytanie"Czy byles,-as kiedys 100% wolny,-a", jak tak to co nastapilo po tym jak to przeminelo?..

Pozdrawiam

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 14-09-2005 22:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oblicza tolkienistyki bywają różne. Akurat na takie różne oblicza mam przykład do tego tematu.
Dwa linki z tej samej witryny (po angielsku, bez komentarza):

Elves and Hobbits in Russian Woods
Russian Tolkien Fan in Court After Killing Role-Play Opponent

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Tolkieniści w byłym ZSRR (Strona 1 z 2)

Skocz do: