Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Czy po przeczytaniu WP macie wrażenie niedosytu? (Strona 8 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 04-12-2012 19:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nindë napisał(a) (zobacz wpis):
Nadia napisał(a) (zobacz wpis):
Ale przecież, gdyby zostali w Śródziemiu, historia potoczyłaby się na tej samej zasadzie, tyle że w innym miejscu. Śmiech

A można po ludzku? Śmiech

Niech będzie. Elfik
Chodzi mi o to, że, gdyby wszyscy hobbici zostali w Śródziemiu, to po prostu dożyliby resztę swojego życia w spokoju, spotykali się z przyjaciółmi, po prostu żyli, byli szczęśliwi. A stało się przecież to samo, tyle że w Amanie. Więc tylko miejsce tego szczęścia się różni. Śmiech

Ashke Verasca napisał(a) (zobacz wpis):
Ale, gdyby Frodo założył rodzinę, byłaby to dość dobra nagroda za ciężkie czasy, które przeżył.

A to dlaczego? Może wcale tego nie pragnął? I przecież tak właśnie było. Wybrał odpłynięcie na Zachód, bo widocznie to dawało mu większe szczęście. Założenie rodziny wybrał na przykład Sam, ale Frodo był przecież inny. Nie każdy musi być taki sam.
Nie można mierzyć wszystkich tą samą miarą i do każdej osoby przypisywać takiej samej definicji szczęścia, bo każdy jest indywidualnością.
Powrót do góry

Nutriasobolowa

Wpisy: 254

Wysłany: 04-12-2012 21:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do Froda, to myślę, że jego nieożenienie się leżało po trochu w naturze, a w dodatku został wychowany przez swojego nieco zdziwaczałego wujka Z przymrużeniem oka . Gdyby nie pierścień i rana zadana przez nazgula, to może jeszcze założyłby rodzinę, bo w wieku w którym wyruszył na wyprawę był jeszcze według miary hobbickiej całkiem młody.
Ale ze względu na to co go spotkało musiał odpłynąć, chociaż to oznaczało rozstanie z Samem. Ja ze happy end uznalabym raczej odpłynięcie wszystkich (ewentualnie kursowanie między jednym lądem a drugim Język ).

Natomiast takie zakończenie jak jest - czyli wieczne rozstanie, nie tylko członków drużyny ze sobą, ale też i elfów ze Śródziemiem, a Arweny z ojcem za happy end absolutnie nie uważam. Ale mnie strasznie denerwują szczęśliwe zakończenia, więc to akurat jest plus dla WP Jestem za .

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Ashke Verasca
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 05-12-2012 07:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No dobrze, Frodo nie był typem rodzinnym. I może nawet definicja szczęścia wyznawana przez Froda była inna niż innych hobbitów.

Ale gdyby został z Samem, miałby pełne prawo do szczęścia. I z Merrym I Pipem. Może ten "szok" popierścieniowy by minął i Frodo by nauczył cieszyć się spokojnym życiem w Shire...

Nie, żebym na siłę wciskała Froda w ramy do których on nie pasuje. Po prostu można to nazwać tym "niedosytem", który wbrew moim zapewnieniom w tym temacie jednak czułam. Bo zakończenie - muszę przyznać - było piękne. Ale nie każde piękno musi mi pasować Z przymrużeniem oka

Nindë
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 183

Wysłany: 05-12-2012 12:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chodzi mi o to, że, gdyby wszyscy hobbici zostali w Śródziemiu, to po prostu dożyliby resztę swojego życia w spokoju, spotykali się z przyjaciółmi, po prostu żyli, byli szczęśliwi. A stało się przecież to samo, tyle że w Amanie. Więc tylko miejsce tego szczęścia się różni. Śmiech

Ależ Nadia, przecie nie wszyscy hobbici popłynęli do Amanu. Zdziwienie A tak wynika z twojego posta. Super śmiech

Ellena - oki, to ja się źle wyraziłam. Miałam na myśli to:

O Eru. Szok To zakończenia muszą być mega tragiczne, żeby były wiarygodne? Skrzywienie

Ale z tego co widzę, już mi na to pytanie odpowiedziałaś, więc zapomnijmy o tym. Chociaż jeszcze mała uwaga:

Ellena napisał(a) (zobacz wpis):
To trochę tak jak z Bombadilem. Wielu z nas wolałoby/chciało/wierzy, że jest Majarem. I może nam się nie podobać zamysł Tolkiena. Ale czy przez to, że nie możemy uwierzyć, że nim nie jest (mówię o zwolennikach koncepcji) od razu stwierdzimy, że jest niewiarygodny? Mniej - owszem, ale zupełnie? I czy przypadek Toma i nasze wierzę/nie mogę uwierzyć w zamysł Tolkiena sprawia, że cała jego historia bądź też ogólnie historia zawarta w WP nie jest już dla nas wiarygodna?

Po pierwsze - nie uważam Toma za mniej wiarygodnego, i nigdy nie uważałam.
Po drugie - mogę uwierzyć, że nie jest Majarem. Ale ta koncepcja wydaje mi się najbardziej prawdopodobna.
Powrót do góry

Nadia

Wysłany: 05-12-2012 16:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nindë napisał(a) (zobacz wpis):

Ależ Nadia, przecie nie wszyscy hobbici popłynęli do Amanu. Zdziwienie A tak wynika z twojego posta. Super śmiech

?! Widziały gały co brały
Ależ nie rozumiem. Śmiech Dlaczego wynika?
"Gdyby wszyscy zostali": czyli wynika z tego ułamka zdania, że nie wszyscy zostali. A skoro nie wszyscy zostali, to część odpłynęła (ale tylko część).

Co do happy endów, to faktycznie przesłodzone nie są zbyt wiarygodne. Zwłaszcza w kontekście Śródziemia, gdzie przecież, zanim nastąpi Dagor Dagorath, nie będzie pełnego szczęścia.
Powrót do góry

Nindë
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-12-2012 18:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam na myśli to:

Frodo w Amanie nie bardzo miał jak spotykać się z przyjaciółmi.
Powrót do góry

Nadia

Wysłany: 05-12-2012 19:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A tooo, no ale przecież mogli mieć innych przyjaciół! Śmiech
Nie chodziło mi w tym zdaniu o to, że spotykali się ze sobą, tylko o to, że po prostu żyli, osiągnęli to szczęście, które im się należało.
A przyjaciół, sądzę, że za Morzem mieli całkiem sporo, tak jak i ci, którzy pozostali w Śródziemiu (i ci również nie mieli ich tylko w Shire przecież).

EDIT: Nareszcie...!
Powrót do góry

Nindë
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-12-2012 19:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale spójrz na to, co napisałaś:

Pierwsza połowa posta - gdyby hobbici zostali w Śródziemiu, żyliby szczęśliwie. Wszyscy, czterej hobbici.

Druga połowa posta - stało się to samo, tylko w Amanie. Czyli innymi słowy - hobbici żyją szczęśliwie w Amanie.

Tak z tego wynika. wszystko mi się pomieszało

Gratuluję!!!
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Czy po przeczytaniu WP macie wrażenie niedosytu? (Strona 8 z 9)

Skocz do: