Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Czy po przeczytaniu WP macie wrażenie niedosytu? (Strona 1 z 9)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Durandir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 09-01-2002 18:15    Temat wpisu: Czy po przeczytaniu WP macie wrażenie niedosytu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tak.

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 09-01-2002 18:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja nie odniosłem i nie odnoszę uczucia niedosytu.

Od pierwszego przeczytania historia opowiedziana przez Mistrza wydawała mi się kompletna, taka jaka miała być.

nie wyobrażam sobie by było lepsze zakończenie od "Ano, wróciłem!".

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 18:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tak jak Goku widzę WP jako doskonałą, zamkniętą całość. I Boże nas ustrzeż od "dalszych ciągów" Uśmiech

Niedosytu na pewno nie czuję, bo wszystko jest skończone, zamknięte, ale zawsze po zakończeniu lektury jest mi bardzo smutno, że na jakiś czas muszę, chociażby dla nabrania "świeżości spojrzenia", odejść od "Władcy" (poza tym, że samo zakończenie jest niesłychanie nostalgiczne). Zawsze jednak jest "Hobbit", Silmarillion", no i teraz Wy, ludzie z forum, dzięki którym utrzymuje się ciągłość obcowania z Dziełem JRRT. Jestem za

MenTh0l
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 09-01-2002 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedosyt? Nie, raczej nie... raczej pustka. Bo mimo wszystko nastepne czytanie LOTRa nie jest tak ekscytujace jak 'ten pierwszy raz'Uśmiech Sam Tolkien powiedzial ze ksiazka jest za krotka. Ja mysle tak samo. Marzylaby mi sie ksiazka 'nieskonczona' w ktorej akcja rozwijalaby sie stale, tworzac nowe watki. Chociaz w sumie moze to i dobrze, bo co za duzo to niezdrowo, i w koncu zrobilaby sie jakas telenowela (odcinek 891- 'Choroba Grecii Kolmenarez i zdrada Juana Konczeto Martineza'Uśmiech) maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa Ale LOTR sam w sobie wydaje mi sie dosc kompletny, szczegolnie biorac pod uwage Sil'a...

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 09-01-2002 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Marzylaby mi sie ksiazka 'nieskonczona' w ktorej akcja rozwijalaby sie stale, tworzac nowe watki.

ideał - gdyby WP nigdy się nie kończyło a ciągle miało do zaoferowania coś nowego, niepowtarzalnego i wzruszającego....

chyba nierealne - coś się musi skończyć by zacząć mogło się coś Z przymrużeniem oka

WP prędzej czy później (nawet gdyby nie chciano)i tak musiałby się zakończyć ze śmiercią autora.... (bez profanacji o kontynuatorach proszę Jestem przeciw )

Pozdrawiam

Drizz
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 09-01-2002 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znaczy wiecie.Gdyby byl dluzszy bylo by fajnie ale kontynuacja WP przez innych autorow niema szans powodzenia.IOBecne ksiazki fantasy maja jedna przewaga nad dzielami mistrza.ICh autorzy moga napisac dalszy ciag a dalszego ciagu przygod ze srodziemia juz niebedzie...

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 18:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
IOBecne ksiazki fantasy maja jedna przewaga nad dzielami mistrza.ICh autorzy moga napisac dalszy ciag a dalszego ciagu przygod ze srodziemia juz niebedzie...

...i nawet nie dlatego, że JRRT odszedł, ale z powodu Jego szacunku do dzieła swego życia (określenie "człowiek z zasadami", "człowiek starej daty" świetnie tu pasuje). Tworzenie Śródziemia nie było dla Niego sposobem na zarobienie pieniędzy-to była Wizja, pasja, coś, co powstałoby niezależnie od okoliczności; można powiedzieć, że nie zostało napisane, a "wypłynęło" z Profesora, jak coś, co istniało od dawna i tylko czekało na swego Kronikarza.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 09-01-2002 18:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

U mnie też książki J.R.R. Tolkiena wywierają wrażenie niedosytu, ale z innych powodów. Smutne jest to, że człowiek z tak bogatą wyobraźnią i o mistrzowskim kunszcie snucia opowieści nie napisał jeszcze więcej....nie rozwinął tylu opowieści-tu w szczególności Silmarillion.Natomiast trzeba zwróćić uwaę, że zainspirował wielu ludzi do stworzenia własnych wizji świata. Otwarcie do inspiracji Tolkienem przyznają się Sapkowski i Ursula Le Guinn...więc może jakiś nieodkryty geniusz zakochany w świecie Śródziemia wypełni godnie wolne miejsca w opowieściach????
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Czy po przeczytaniu WP macie wrażenie niedosytu? (Strona 1 z 9)

Skocz do: