Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Jakiego koloru był Gollum? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 02-03-2003 17:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zabawne... zawsze byłam święcie przekonana, że Gollum był szary... zgniłoszary dokładniej, o ile taki kolor w ogóle istnieje. Być może jestem zasugerowana ilustracją do takiej starej gry planszowej "Wojna o Pierścień". Ale jak pokazuje film, nie tylko ja...

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 03-03-2003 12:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
był cały czarny jak noc

Jeśli się nie mylę, w oryginale to słowo brzmi "dark" - czyli niekoniecznie "czarny", a "ciemny" (zresztą kwestia słowa "dark" była już w jakiejś dyskusji rozstrząsana - zdaje się w temacie o ulubionym kolorze Saurona Śmiech ). To zdanie IMHO mogłoby równie dobrze brzmieć "był cały ciemny jak noc" - i nie stałoby to w sprzeczności z ewentualnym szarym kolorem jego skóry.
Patrząc na ciemnoszarego Golluma w ciemnej jaskini - na pewno można o nim powiedzieć "dark". To samo o "czarnej wodzie". Na pewno nie była ona fizycznie czarna - była ciemna, bo nie docierało do niej światło.

Misiek_h
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 03-03-2003 16:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gollum był kiedyś hobbitem, a hobbici to podgatunek ludzi (oczywiste, ale konieczne dla wywodu Język). Co się dzieje ze skórą człowieka gdy nie ma dostępu do słońca? Robi się blada. Więc skóra hobbita pewnie też robiła się blada. Przez te kilkaset lat Gollum mógł stać się nie tylko blady, ale właśnie szary.

Ja przynajmniej zawsze wyobrażałem go sobie szarego Śmiech

Ithil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 11-03-2003 23:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W II części WP kiedy żołnierze Gondoru opisywali Farmirowi Golluma opisywali go jako ,, czarną wiewiórkę bez ogona''
ja zawsze sobie wyobrażałam Golluma ze skórą zszarzałą i pomarszczoną .Zgadzam się z Miśkiem ,że był on tak blady,że aż szary .
Skłaniam się ku takiemu odcieniowi jaki był pokazany w filmie:
ciemnoszary wręcz zgniły.
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 12-03-2003 14:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Misiek_h napisał(a):
Więc skóra hobbita pewnie też robiła się blada.
Ithil napisał(a):
ciemnoszary wręcz zgniły.

A moze na dodatek byl po prostu brudny. Jestem rozwalony Wtedy - zaleznie od okolicznosci Super śmiech mogl byc we wszystkich barwach teczy. Język

A tak powaznie: co do czarnej wiewiorki, to przeciez oni go widzieli w nocy. Poza tym znowu to moglo brzmiec "dark" (nie mam oryginalu akurat, wiec nie jestem pewna). Pod "dark" podpada przeciez duzo kolorow: od szarego, przez wszystkie "zgnilosci" itd, po czarny.

Atanvarne
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 12-03-2003 16:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
A moze na dodatek byl po prostu brudny. Wtedy - zaleznie od okolicznosci mogl byc we wszystkich barwach teczy.

Tez się zgadzam że mół być brudny. Kiedy niby miałby się myć Śmiech ? Chociaż w sumie mial dostęp do wody. Ale co masz na myśli mówiac o różnych okolicznościach Język ?
Powrót do góry

Eruwaedh
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 12-03-2003 16:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mimo wolnie zawsze wyobrazalam sobie Golluma szarego. Siedzial on sobie bardzo dlugo w ciemnosci a wtedy skora blednie. Gollum mogl byc szary a cytat dotyczacy "czarny jak noc" mogl wywodzic sie z tego iz Gollum siedzial wlasnie w tej jaskini a jak wiadomo tam bylo ciemno.
Rowniez popieram teorie z pobrudzeniem sie Uśmiech

A han noston ne gwilith...
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 13-03-2003 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Atanvarne napisał(a):
Ale co masz na myśli mówiac o różnych okolicznościach ?

Miałam na myśli to, że mógł przybierać kolor brudu - zależnie więc, do czego wpadł / w czym się wytarzał / kto i czym go opluł Jestem rozwalony albo obrzucił / co się na niego wylało, wysypało itd., itp. Język - mógł być bardzo barwny Złośliwy uśmiech Super śmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Jakiego koloru był Gollum? (Strona 1 z 2)

Skocz do: