Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tak często bywa z uczynkami, które poruszają trybami świata: małe dłonie czynią je ponieważ muszą." , Władca Pierścieni

Temat: Arwen a Luthien - podobieństwo? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 06-11-2002 09:58    Temat wpisu: Arwen a Luthien - podobieństwo? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

temat wydzielony z dyskusji: Aragorn-męski szowinista? [mod]

cichociemna napisał(a):
A może poprostu chciała, żeby jej życie i śmierć były osnute tajemnicą?

Za to co zaraz napiszę chyba mnie ... Młotkiem go!
Działania i wypowiedzi Arweny zbyt mi się kojarzą z Luthien. Mam wrażenie że poświęciła się dla Aragorna bo podobnie zrobiła Luthien. Złośliwy uśmiech
Odejście do Lorien, wyrzeczenie się nieśmiertelności itp.- może zbyt często je ze sobą porównywano?

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 06-11-2002 15:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

BelegC napisał(a):
Za to co zaraz napiszę chyba mnie ... Młotkiem go!
Działania i wypowiedzi Arweny zbyt mi się kojarzą z Luthien.

Masz racje. Faktycznie Arwena jest bardzo podobna do Luthien. Moznaby rzec, ze Mistrz popelnil tu "autoplagiat" Z przymrużeniem oka . Jat tez różnica: Luthien poswięca swą niesmiertelność aby Beren mógl wrócic do swiata zywych. Tak wiec jej poswiecenie mialo konkretny cel. Zysk dla Berena byl oczywisty. W przypadku Arweny jej poswiecenie nie wydaje sie tak potrzebne Aragornowi. gdyby ozenil sie ze smiertelniczka tez zylby tak samo dlugo itd. Slowem Luthen byla Berenowi niezbedna a Arwena
Aragornowi niekoniecznie (teraz to mnie z kolei Młotkiem go! ). A inna elfka - Idril - wogóle nie musiala sie poswiecać. To jej mąz podzielil los elfów...

Co do kwestii na ile Arwena byla przygotowana na odejscie Aragorna to mogę tylko oprzec sie na tym, że (cytuję z pamieci): "nie czula się jeszcze syta zycia". Czyli w tym momencie nie byla przygotowana. Nie wazne, ze wiedziala jaki los ja czeka, ale w tym momencie przygotowana nie byla. Czy za 50 lat bylaby przygotowana? - nie wiem, ale to nie ma specjalnego znaczenia. Jesli juz mówimy o Luthien to ona zmarla w sposób w miarę naturalny (podobno z powodu blasku Silmarilla) i ani ona ani Beren nie musieli wybierac momentu smierci.
Powrót do góry

An-Nah
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 07-11-2002 14:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To będzie prywatna opinia, więc to ja pewnie zostanę Młotkiem go! zwłaszcza, że nowa jestem...

Czy poświęcenei Arweny miało sens? W strefie "oglnej" nie - nic nie wniosło do historii śródziemia. A w strefie prywatnej? Jeśl w dodatku jest napisane że Arwena po śmierci Aragorna miała oczy "jak bezgwiezdne niebo w zimową noc" (cytat moze być nieścisły...) to znaczy, że na pewno tak. To był jej wybór. Jeśli miłość była sensem jej zycia, to nie dziwię się, że wybrała śmierć. Przyznajmy się, większość z nas na pewno marzy o miłości, bez której życie nie ma sensu. Komus, kto ją znalazł możemy tylko zazdrościć. Spazmy <= to było wzrudszenie.

A Luthien? Sądzę, że gdyby nie musiała oddawać swojego zycia, żeby Beren wrócił, też dokonałaby takiego wyboru... Z tego samego powodu... Spazmy

Tolkien popełnił ten "autoplagiat" zupełnie świadomie.

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 07-11-2002 15:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

An-Nah napisał(a):
To będzie prywatna opinia, więc to ja pewnie zostanę Młotkiem go! zwłaszcza, że nowa jestem...
E tam, zeby zaraz nowych bic? Szczegolnie, kiedy madrze pisza? Nieeee Jestem rozwalony
Cytat:

Czy poświęcenei Arweny miało sens? W strefie "oglnej" nie - nic nie wniosło do historii śródziemia.
Ale tu sie nie do konca zgodze: ktos musial urodzic Aragornowi syna Oczko
Powrót do góry

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 07-11-2002 17:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kobiety sa bardzo tajemniczymi istotami, targaja nimi rozne uczucia ale milosc jest najsilniejsza. To co zrobily Arvena i Luthien bylo poswieceniem nie tylko dla milosci ale i dla zycia bo ile istnien by nie powstalo gdyby nie one. Podobienstwo miedzy nimi lezy tylko w tym ze obie kochaly i obie sie dla tej milosci poswiecily. I to chyba na tyle Pserwa

Ostatnio zmieniony przez Ariena dnia 21-11-2002 14:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 08-11-2002 08:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ariena napisał(a):
Kobiety sa bardzo tajemniczymi istotami,....

Zgadzam się Śmiech . Nie znam mężczyzny który mógłby powiedzieć że zna kobiety.
Nie przypuszczam jednak, że Arwena wyszła za Aragorna po to by dać mu potomka. Zrobiła to bo go kochała.
Jedynie o co posądzam Arwenę, to o to że była zbyt młoda i niedojrzała emocjonalnie. Naczytała się o Luthien, a wkoło wszyscy je porównywali, więc zakochałaby się w pierwszym lepszym człowieku którego by spotkała.
(Chyba trochę przesadziłem Język , ale kopmy dalej)
Całe szczęście że trafiła na Aragorna, bo Elronda mogłoby ponieść i nie wiadomo co by się stało z okolicznymi osadami ludzkimi. Pamiętacie że zbyt szczęśliwy to on nie był Nie Nie . Jedyna córka... Nie Nie
Miłość Luthien wydaje mi się bardziej dojrzalsza od zauroczenia Arweny.
Powiedziałem Jestem rozwalony .

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74

Wysłany: 08-11-2002 11:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zgadzam sie co do tej dojrzalości… z pewnością nie zakochała sie w pierwszym lepszym (przez te parę tysiecy lat spotkała pewnie jeszcze wiecej tysięcy ludzi). A jak już to,potrafiła sie poświęcić dla tej miłości i nie załamała się przy pierwszej trudności Uśmiech Zdecydowała się na rozstanie z najbliższymi i wytrzymała w swoim postanowieniu do końca. Rządzę
Far beyond the battle blood shall fall like a hard rain.
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 08-11-2002 15:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale jest jedna ogromna różnica pomiędzy Luthien i Arweną - Arwena fakt, zrezygnowała dla ukochanego z nieśmiertelności, ale nie narażała dla niego życia Jestem przeciw Niby tak go kochała, niby tak się martwiła, ale siedziała w Rivendell - tam, gdzie bezpiecznie, przy tatusiu i tylko wysyłała wiadomości Jestem rozwalony
Luthien została uwięziona, żeby nie pojechać za Berenem, a i to jej nie powstrzymało Jestem za Rządzę Narażała życie wbrew woli ojca i samego Berena. Nic nie było w stanie jej od niego oddzielić, nawet śmierć Jestem za I tu rozumiem decyzję Język
Arwena zaś na mnie wywarła wrażenie takiego "zakochanego polityka" Jestem rozwalony Myślę, że potrafiła wytrzymać bez niego, a ta cała zabawa z nieśmiertelnością to był tylko wpływ opowiadań o Luthien - tak jakby sama na sobie wymuszała tą postawę Nie Nie

Może trochę za bardzo oceniam Arwenę, ale wydaje mi się ona trochę sztuczna i oziębła Nie Nie Właśnie tak jakby ta decyzja została podjęta przez bardzo niedojrzałą osobę Nie Nie Biedny Elrond Język

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Arwen a Luthien - podobieństwo? (Strona 1 z 4)

Skocz do: