Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? (Strona 3 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 09-01-2002 18:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No ale po co wymyślać neologizmy, kiedy w języku mamy już ładne i zgrabne określenia?
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 18:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
No ale po co wymyślać neologizmy, kiedy w języku mamy już ładne i zgrabne określenia?

Dziś jestem Ruginwaldus Czepialski, więc wybacz;) To nie jest neologizm, a nowa, poprawniejsza logicznie forma gramatyczna-do zaakceptowanie lub nie. Ja przyjmuję.

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 18:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie poprawne i gramatyczne jest to, co za takowe uzna pan Miodek. Nie obraź się, Ruginwaldusie, ale chyba on jest w tej sprawie większym autorytetem.
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wysłany: 09-01-2002 18:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Dla mnie poprawne i gramatyczne jest to, co za takowe uzna pan Miodek. Nie obraź się, Ruginwaldusie, ale chyba on jest w tej sprawie większym autorytetem.

Słownik opiera się na standardzie, podejście tolkienistów (do których JM, że zaryzykuję, chyba się nie zalicza)-na szacunku do rasy.

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 18:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ależ ja właśnie szanuję tą rasę. Ale wciąż twierdzę, że forma "elfy" nie tylko jest poprawniejsza, ale i w ogóle ładniejsza i gładsza. No sam powiedz, co ładniej brzmi: gładkie, proste "elfy", czy dłuższe, naburmuszone "elfowie"?
Powrót do góry

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 09-01-2002 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

też jestem za "Elfy" - i ładniej brzmi, i ładniej wygląda, i w dodatku bardziej mi do niech pasuje Z przymrużeniem oka pozatem admin by chyba musiał ksywę zmieniać...
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wysłany: 09-01-2002 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
No sam powiedz, co ładniej brzmi

Ja ja wunderbar, ale gramatyka (w tym przypadku fleksja) nie operuje na kryteriach estetycznych, a na stałym zestawie końcówek i regułach ich stosowania. A dlaczego w słownikach figurują "elfy" już pisałem. Poza tym -owie jest powszechnie stosowane przy określaniu ludów (Wikingowie, a nie Wikindzy, Merowingowie a nie Merowindzy). Ale, jak wspominałem, obydwie formy są dopuszczalne; ja wolę "elfowie" ze względu na wszystkie przeze mnie w tym wątku przytoczone przesłanki. No i zgoda-"ładniej" też jest argumentem Język

Monisia

Wysłany: 09-01-2002 18:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trzeba w tym miejscy chyab wprowadzić pewne rozróżnienie. Język, którym piszę się opowiadanie, powieść itp. jest językiem innym i rządzi się innymi prawami, niż język, którym napisze się referat czy rozprawę naukową. Każda forma wypowiedzi ma swoją własną specyfikę, a opowiadania czy powieści to już w ogóle w ramach się nie mieszczą. To najbardziej wolna z form wypowiedzi, jako że zasady gramatyczne, fleksyjne, stylistyczne, czy jakie jeszcze wolicie, ulegają tu degradacji. Słowa, zwroty, związki frazeologiczne i środki stylistyczne, których użyjecie w opowiadaniu często nie mają racji bytu w charakterystyce, referacie, eseju czy rozprawce. Ale do czego zmierzam? W opowiadaniach i powieściach wielokrotnie, nie mówię, że zawsze, większą wagę ma estetyka wypowiedzi i jej zawartość, niż poprawność gramatyczna. To samo z poezją. Od czego są neologizmy? Krasnoludy, elfy, krzaty (ledwo mi to przez palce przeszlo) to są takie właśnie neologizmy. Poczytajcie na przykład Leśmiana, tam takich neologizmów znajdziecie potąd i jeszcze trochę.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? (Strona 3 z 5)

Skocz do: