Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
luck
nieznajomy

Wysłany: 09-01-2002 17:46    Temat wpisu: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

prawdziwy start tematu: 23.11.2001 (data z 2002 r. spowodowana konwersją starych wpisów do nowego engine forum) - elfy
---------------------------------------------------------
Czytam właśnie WP, którego przełożyła Maria Skibiniewska. Tłumaczenie jest moim zdaniem dobre, ale mam pytanko:
Jak powinno być poprawnie elfy, czy elfowie. W tym tłumaczeniu wszędzie jest "elfowie"Uśmiech
Denerwuje mnie to. W innej literaturze gdzie się spotkałem z elfami było po prostu "elfy".
Jak jest w innych tłumaczeniach? Czy "elfowie" jest poprawnie?
Powrót do góry

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 09-01-2002 17:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czytam właśnie WP, którego przełożyła Maria Skibiniewska. Tłumaczenie jest moim zdaniem dobre, ale mam pytanko:
Jak powinno być poprawnie elfy, czy elfowie. W tym tłumaczeniu wszędzie jest "elfowie"Uśmiech (...) Czy "elfowie" jest poprawnie?

Czytasz pewnie któreś z poprawionych wydań Muzy lub PW-wspomniane przez Ciebie formy dopiero tam się pojawiły. Marek Gumkowski tak wyjaśnia te zmiany:
Cytat:
Wspomnieć także należy o modyfikacji innego rodzaju: rzeczownikowi "elf" w mianowniku i bierniku liczby mnogiej nadawana jest tu męskoosobowa forma "elfowie", nie figurująca w słownikach języka polskiego. Odważono się na takie odstępstwo od językowych prawideł zarówno dlatego, że w odniesieniu do postaci określanych tym mianem są tu zawsze stosowane formy gramatyczne przynależne istotom ludzkim (a więc "oni", nie "one"; "zrobili", nie "zrobiły"), jak i z chęci naśladowania w tej mierze decyzji autora, używającego nieprawidłowej w angielszczyźnie formy liczby mnogiej elves (zamiast elfs) i toczącego o to zażarte boje ze skrupulatną korektą. Tolkien chciał w ten sposób odświeżyć sens słowa, które-jak pisał-"z biegiem czasu skarlało i dziś kojarzy się raczej z fantastycznymi duszkami". W polskim przekładzie forma "elfy" została pozostawiona wyłącznie w kilku miejscach jako zbiorowe określenie ludu czy też szczepu (np. Elfy Szare, Elfy Leśne-ale już: Elfowie Wysokiego Rodu). Podobnie, choć w sposób nie tak konsekwentny, wprowadzone zostały, jako oboczne, formy "krasnoludy" i "krasnoludowie".

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 09-01-2002 17:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja sądzę że to z powodu męskiego szowinizmu wydawców, którzy nie chcieli, żeby używano rodzaju niemęskoosobowego, bo jak wiadomo, Elfy były najmądrzejszą z ras, a baby są głupiutkie
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 09-01-2002 17:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Heh. I tak może być. Po mojemu to prawidłowe są obydwie formy, jednakże uważam, iż "elfy" brzmią znacznie ładniej niż "elfowie".
A skoro już przy tym jesteśmy, to zadam inne pytanie tego typu:
Jak brzmi forma żeńska? Widziałam bowiem i "elfkę" i "elfinię". Więc jak?
Powrót do góry

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 09-01-2002 17:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

a może elfica? Diabelski uśmiech
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wysłany: 09-01-2002 17:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W żadnym polskim wydawnictwie słownikowym nie znajdzie się wzmianki na temat prawidłowej formy rodzaju żeńskiego od "elf", a to pewnie dlatego, ze w tego typu pozycjach definiuje się je jako duszki, istoty niematerialne, ergo-bezpłciowe. Gramatyka opisowa daje jednak wzorzec tworzenia nazw żeńskich i mówi, że powstają one dziś głównie za pomocą dodania formantów -ka (byłoby "elfka") i -ica (te jednak prymarnie stosują się do okraślania samic danego gatunku). Formant -ini (obocznie: -yni) stosuje się tylko do form męskich zakończonych na -ca (dozorca, przestępca itp.).

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 09-01-2002 17:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyli jednak "elfka"?
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wysłany: 09-01-2002 17:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czyli jednak "elfka"?

Moim zdaniem, "elfka" brzmi zdecydowanie zbyt lekko, za mało poważnie i nie oddaje potęgi takiej istoty jak np. Galadriela. Można by też przyjąć formę opisową "kobieta Elfów", tu jednak mogą odezwać się feministki;). Ja jednak idę "trzecią drogą" i o np. Arwenie mówię "Jest Elfem". Dlatego, iż uważam, że Eldarowie, z ich nieśmiertelnością, walorami ciała i umysłu stoją wyżej od każdego z gatunków Ardy, zaś ich seksualność jest na tyle słabo eksponowana, że z powodzeniem można zrezygnować z formy żeńskiej. Tym bardziej, że imiona w polskim przekładzie zachowują rodzime końcówki rodzajowe (kobiety zazwyczaj -a, mężczyźni spółgłoska).

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? (Strona 1 z 5)

Skocz do: