Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Jak wyglądał Eru?? (Strona 7 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 17-12-2002 16:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iluvatar napisał(a):
jakby zreasumowac wszystkie dotychczasowe wpisy, o wygladzie Eru nie wiemy nic.

Nie wiemy nic pewnego.
Cytat:
wszystkie argumenty sa odrzucane.

Bo nie ma takich argumentów. Iluvatar jest bogiem transcendentnym wzorwanym na Bogu z tradycji judeo-chrześcijańskiej.
Cytat:
mowisz M.L. ze popelnione zostaly bledy przy tlumaczneiu Ainuindale, ale kto wie, moze wcale nie. moze wlasnie taki tekst pozostawil po sobie Rumil, trwajacy w niezmienionej postaci do dzis? jesli kontaktowal sie z Vala, jak przypuszczasz wraz ze mna a wersja przez wieki sie nie zmienila to Iluvatar wlasnie "wstawal, podnosil reke, siadal".

Nawet jeżeliby nie popelniono to pozostaje to o czym piszą Watcher i Galadhorn, czyli antropomorfizacja. Valarowie przekazując Rumilowi swoją wiedzę musieli to czynić, tak by był w stanie to pojąć. Musieli to robic za pomocą metafor i analogii z rzeczywistością zrozumiałą dla Rumila.
Cytat:
jesli jednak wersja sie zmienila, to czy ILUvatar nigdy nie przybierał postaci bytnej, a tylko pozostawal duchem?

No cóż w AFaA jest zapowiedziane, że kiedyś Eru zstapi na ziemię, jako Czlowiek.

Cytat:
czy wlasciwie ktorys z rysownikow tolkienowskich podjal sie narysowania przestrzeni sprzed Ea? ja sam mam Silmarillionu wydanie ilustrowane, ale pierwszym szkicem sa morza a nie 'poczatek'.

Równie dobrze możesz uznać fresk Michala Anioła, za rzeczywisty i prawdziwy wizerunek Boga.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Iluvatar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 17-12-2002 21:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

a mnie podoba sie wlasnie to imie! nie zamierzam go zmieniać. skoro juz przy nim pozostane, pragne tylko dostosowac do niego swoj emblemat, chocy mial byc antropomorficzny, tak samo komentarz. dlatego chce uzyskac jakies wyobrazenie, mimo ze jest to trudne. jesli jednak ktos zna link do jakiegos jpg-a z Eru, prosze aby mi go przeslal.

ps. nie moge (bo jestem tylko czlowiekiem) wyobrazic sobie wygladu Stworcy, ale ja bylbym za antropomorfizmem fizycznym, oczywiscie nie psychicznym, tu zgadzam sie z wami, bo jak juz ktos wczesniej napisal, watpie zeby Iluvatar wygladal jak Szeloba

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 17-12-2002 21:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iluvatar napisał(a):
dlatego chce uzyskac jakies wyobrazenie, mimo ze jest to trudne. jesli jednak ktos zna link do jakiegos jpg-a z Eru, prosze aby mi go przeslal.

naprawdę,naprawdę chciałem ci tego oszczędzić ale dobra, jak już tak mocno chcesz to proszę zamieszczam ci rysunek w skali 1:1000000 tryliardów Ble Ble ;D Pserwa Eru. Możesz go sobie wstawić jako emblemat antropomorficznego fizycznie Iluvatara Jestem rozwalony Pserwa
a do wszystkich innych: nie klikajcie bo Eru wcale nie jest przystojny!!! Z przymrużeniem oka Pserwa aaaaa ratunku!! Jestem rozwalony Pserwa Super śmiech Super śmiech Super śmiech

M.L.

Wysłany: 17-12-2002 21:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iluvatar napisał(a):
a mnie podoba sie wlasnie to imie! nie zamierzam go zmieniać.

Jeżeli nie rozumiesz niestosowności tego co czynisz twoja sprawa, a nasza sprawa uznawać to za co najmniej aroganckie, a twój upór, ... to już wiesz sam za jaki.

Cytat:
jesli jednak ktos zna link do jakiegos jpg-a z Eru, prosze aby mi go przeslal.

Weź sobie wizerunek Boga-Ojca z fresku Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej.

Cytat:
ps. nie moge (bo jestem tylko czlowiekiem) wyobrazic sobie wygladu Stworcy, ale ja bylbym za antropomorfizmem fizycznym, oczywiscie nie psychicznym, tu zgadzam sie z wami, bo jak juz ktos wczesniej napisal, watpie zeby Iluvatar wygladal jak Szeloba

Nie bo nie miał żadnej zrozumialej dla nas postaci. A jak ci malo poczytaj Stary Testament i tam zobaczysz takie antropomorficzne wyobrażenia: jak np.: gorejący krzak.

Goku składam Ci wielki hołd chwała wam, chylę czoła, dzięki , za twoje poczucie humoru. Miłość, Zakochanie

For the home of the holy
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 17-12-2002 22:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iluvatar napisał(a):
a mnie podoba sie wlasnie to imie! nie zamierzam go zmieniać. skoro juz przy nim pozostane, pragne tylko dostosowac do niego swoj emblemat, chocy mial byc antropomorficzny, tak samo komentarz. dlatego chce uzyskac jakies wyobrazenie, mimo ze jest to trudne. jesli jednak ktos zna link do jakiegos jpg-a z Eru, prosze aby mi go przeslal.

Twój wybór. Ja w każdym razie Ci nie pomogę, "Ojcze Wszechrzeczy" albo "Wszechojcze" (quen. ilúve 'wszystko' + atar) Elfik Nie będę wspierać Cię w nierozsądnym uporze, o "Boże". Dla mnie będziesz raczej Ilúvatarincë (coś jak 'bożek'), albo (oby!) Ilúvatardur 'Oddany Ilúvatarowi'. Nic ponad to. Sorry. Jestem przeciw

W pewnym sensie takie imię może być obraźliwe Diabelski uśmiech dla innych Elendili i Erunduri, ale to pozostawiam na Twojej głowie. W każdym bądź razie jako lingwista tolkienowski służę pomocą przy wyborze nowego imienia... Namárie! To mój ostatni wpis na ten temat. Moje stanowisko zostało tu zaprezentowane w całej pełni.
Powrót do góry

Nienor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 22-07-2003 20:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

uroczy wątek. Charakterystyczne, że Nifrodel nie zniżyła się do wyrażenia swojej opinii Ble Ble ;D Niby rozsądnie byłoby zrobić to samo, ale coś kusi, żeby dodać jeszcze, że bzdurą jest stwierdzenie, że "o wyglądzie Eru nie wiemy nic pewnego". Kolego, czy do ciebie jeszcze nie dotarło, że ten wygląd po prostu nie istnieje??? Dla katolików oblicze Boga posiadał Chrystus - Bóg-Człowiek, ale (wg Tolkiena, Neratin) historie opisane przez Profesora rzgrywają się w czasach przed wcieleniem.

Co do kreacjonizmu, to wiara w niego nie jest niczym złym ani nierozsądnym, bo teoria ewolucji nie jest udowodniona. Sama nie jestem pewna, którą koncepcję popieram (przy swoim ortodoksyjnym katolicyzmie). Rozmawiałam ostatnio z nie mniej ortodoksyjnym księdzem (niektórzy z was aż by się przerazili jego ortodoksją Super śmiech - ale to moja orientacja Śmiech), który chyba pisze właśnie książkę ujmującą teorię ewolucji + dogmat o monogenizmie (pochodzeniu ludzi od jednej pary rodziców). Bardzo to było ciekawe. Tak więc ewolucjonizm, drogi Ilu, nie jest w katolicyzmie zakazany, nakazanym poglądem (dogmatem) jest tylko monogenizm.

A twoim imieniem, faktycznie, czuję się trochę obrażona. Dziwny ten twój katolicyzm.

Feanor, książę Noldorów
Powrót do góry

Aredhela Pani Gondolinu
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 15-01-2016 22:14    Temat wpisu: Jak wyglądał Eru Iluvatar? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien nie opisuje wyglądu Iluvatara. Ale wy możecie napisać jak go sobie wyobrażacie. Pozdrawiam

M.L.

Wysłany: 15-01-2016 23:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A powiedz mi, jak opisać byt funkcjonujący poza czasem i przestrzenią. Wyobraźnia, przynajmniej moja zawodzi. Uśmiech
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Jak wyglądał Eru?? (Strona 7 z 8)

Skocz do: