Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Jak wyglądał Eru?? (Strona 1 z 8)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iluvatar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 02-11-2002 22:37    Temat wpisu: Jak wyglądał Eru?? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jak według was wyglądał Eru?? skoro Mistrz Tolkien wzorował swoją mitologię na ogólnych zasadach Chrześcijaństwa, to Eru powinien wyglądać tak jak istoty , które stworzył ( Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo). Elfy były pierworodnymi, więc powinny być stworzone na obraz Iluvatara. Właśnie dlatego wybrałem jako emblemat fotke Celeborna, bo teoretycznie powinien być podobny do Iluvatara. Może macie jakiś cytat do poparcia mojej tezy??

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 02-11-2002 23:03    Temat wpisu: Re: Jak wyglądał Eru?? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iluvatar napisał(a):
jak według was wyglądał Eru?? skoro Mistrz Tolkien wzorował swoją mitologię na ogólnych zasadach Chrześcijaństwa, to Eru powinien wyglądać tak jak istoty , które stworzył ( Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo). Elfy były pierworodnymi, więc powinny być stworzone na obraz Iluvatara. Właśnie dlatego wybrałem jako emblemat fotke Celeborna, bo teoretycznie powinien być podobny do Iluvatara. Może macie jakiś cytat do poparcia mojej tezy??

Sorry, ale to dość płytki wniosek. Czy uważasz, że Bóg Stwórca jest podobny do nas pod względem fizycznym? Bóg jest najdoskonalszym bytem i do tego duchem - nasze do Niego podobieństwo wyraża się w wolnej woli, potrzebie miłości, możliwościach stwórczych itd. Przyjście Chrystusa nadało prawdzie o podobieństwie nowego sensu, bo On jako Druga Osoba Trójcy Świętej stał się podobny do nas w swoim najgłębszym cierpieniu, ale w Śródziemiu czasów "Silmarillionu" nie miało miejsca Wcielenie, więc Dzieci Eru nie mogły mówić o jakimś widocznym podobieństwie do swego Ojca.

Myślę, że Eru na pewno nie był podobny do biednego Celeborna. Szok
Powrót do góry

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 02-11-2002 23:30    Temat wpisu: Re: Jak wyglądał Eru?? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iluvatar napisał(a):
( Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo). Elfy były pierworodnymi, więc powinny być stworzone na obraz Iluvatara. ??

Hm...to jest cytat z Bibli nie z czego kolwiek autoerstwa Tolkiena.
Nie wiem czemu sie do tego odwołujesz
Iluvatar nie stworzyl elfow na swoje podobienstwo jak dla mnie Śmiech
Ide szukac cytatów Uśmiech

Iluvatar
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 03-11-2002 00:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

tak, wiem że z Biblii, ale w pewnym artykule w sieci czytałem wypowiedź potwierdzającą, jako że Silmarillion jest powieścią zgodną z założeniami Chrześcijaństwa. Dobitne Uśmiech argumenty ukazujące podobieństwa Mitologii Tolkiena do Biblii:
np.
Cytat:
Co do Boga, to przecież Bóg istnieje we Władcy Pierścieni, tylko pod innym imieniem.

1.Eru - (ten, który był jako pierwszy, Jedyny, ) porównanie do Boga, po prostu zmiana imienia
Cytat:
Valarowie są jedynie jego wysłannikami i nie należy ich traktować jako bogów a raczej jako odpowiednik znanych z Biblii aniołów czy innych istot obdarzonych przez Eru wielką mocą.
.
2.Valarowie(w założeniu Tokiena nie byli oni bóstwami typowymi dla religii politeistycznej jak np. grecka, rzymska, ale ważnymi aniołami, których Eru zesłał na Ardę, aby ja ukształtowali)

Cytat:
Tak więc Tolkien w swej twórczości pozostaje wierny swym przekonaniom religijnym i nie wprowadza kolizji pomiędzy chrześcijańskimi przekonaniami, a wierzeniami istot mieszkających w Śródziemiu.

3.potwierdziłem podobieństwo??

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 03-11-2002 08:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bóg nie może być przedstawiony wizualnie w sztuce. W chrześcijaństwie dopiero przyjście Syna, Drugiej Osoby Trójcy Przenajświętszej, pozwoliło artystom rozwinąć w sztuce sakralnej wątek chrystusowy. Ani judaizm, ani islam - religie monoteistyczne - nie próbują nawet przedstawiać Boga. Twój Celeborn jest tak marny, że aż wstyd, że ma on reprezentować Boga.

A tak swoją drogą, to spora buta nazwać się Ojcem Wszystkiego, Ilúvatarem. Skąd ten pomysł? Jeżeli chcesz, mogę pomóc Ci znaleźć bardziej odpowiednie imię Diabelski uśmiech
Powrót do góry

ANDUIN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 03-11-2002 10:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gal, czy ja widze arogancje? Moze bez przesady.... "plytki", "marny"??? Nie moge na to patrzec...
Powrót do góry

Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 03-11-2002 13:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celeborn napisał(a):
jak według was wyglądał Eru?? skoro Mistrz Tolkien wzorował swoją mitologię na ogólnych zasadach Chrześcijaństwa,

Zawsze mnie smieszyla ta teza, a ostatnio slysze ja wcale czesto. Gdzie wzorowal swoja mitologie na ogolnych zasadach Chrzescijanstwa?

Cytat:
to Eru powinien wyglądać tak jak istoty , które stworzył ( Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo).

Juz pominmy fakt, ze nie wiemy jak wyglada chrzescijanski Bog... ale najpierw musisz pokazac stosowalnosc tej analogii.

Cytat:

Elfy były pierworodnymi, więc powinny być stworzone na obraz Iluvatara. Właśnie dlatego wybrałem jako emblemat fotke Celeborna, bo teoretycznie powinien być podobny do Iluvatara. Może macie jakiś cytat do poparcia mojej tezy??

Zadnych. Wrecz przeciwnie.

Cytat:

tak, wiem że z Biblii, ale w pewnym artykule w sieci czytałem wypowiedź potwierdzającą, jako że Silmarillion jest powieścią zgodną z założeniami Chrześcijaństwa.

Nie wiem o ktory 'Silmarillion' ci chodzi. Zadna ze znanych mi wersji nie jest powiescia. Zadna ze znanych mi wersji nie jest zgodna z zalozeniami Chrzescijanstwa.

Cytat:

Dobitne argumenty ukazujące podobieństwa Mitologii Tolkiena do Biblii:
np.
Cytat:
Co do Boga, to przecież Bóg istnieje we Władcy Pierścieni, tylko pod innym imieniem.

1.Eru - (ten, który był jako pierwszy, Jedyny, ) porównanie do Boga, po prostu zmiana imienia

Zmiana jakiego imienia? Allah? Jahwe?

Cytat:
Cytat:
Valarowie są jedynie jego wysłannikami i nie należy ich traktować jako bogów a raczej jako odpowiednik znanych z Biblii aniołów czy innych istot obdarzonych przez Eru wielką mocą.
.
2.Valarowie(w założeniu Tokiena nie byli oni bóstwami typowymi dla religii politeistycznej jak np. grecka, rzymska, ale ważnymi aniołami, których Eru zesłał na Ardę, aby ja ukształtowali)

Nie znam sie na chrzescijanstwie, ale chyba mowimy o katolicyzmie? W ktorym nie ma demiurgow.
Co do 'zalozen Tolkiena'... do lat piecdziesiatych Valarowie byli wlasnie bostwami typowymi dla religii politeistycznych.

Cytat:

Cytat:
Tak więc Tolkien w swej twórczości pozostaje wierny swym przekonaniom religijnym i nie wprowadza kolizji pomiędzy chrześcijańskimi przekonaniami, a wierzeniami istot mieszkających w Śródziemiu.

Nie bardzo, w kazdym razie nie w WP czy QS.

Cytat:

3.potwierdziłem podobieństwo??

Ogolne podobienstwo - byc moze. Jak i podobienstwo do judaizmu, islamu, i wielu innych religii. To nie jest zadnym dowodem na wzorowaniu przez Tolkiena Srodziemia na 'ogolnych zasadach chrzescijanstwa'. Ktore to chrzescijanstwo generalnie buduje sie na dogmacie Zmartwychwstania.

Btw, chcialbym zapoznac sie z 'wypowiedzia', z ktorej cytujesz. Mozesz podac link?

Galadhorn napisał(a):

A tak swoją drogą, to spora buta nazwać się Ojcem Wszystkiego, Ilúvatarem. Skąd ten pomysł? Jeżeli chcesz, mogę pomóc Ci znaleźć bardziej odpowiednie imię

Nie widzisz Galadhorn, ze to Iluvatar, nie Ilúvatar? ;-P
'Let them sá-sí, if they can speak no better...'
Powrót do góry

Iluvatar
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 03-11-2002 14:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

cytuje tu fragment o wiele bardziej wnikliwy w Tolkiena, niż ty, drogi Neratinie, fragment pochodzący z New York Timesa. Niestety nie mogę podać linku bo po prostu go nie pamiętam ale wkleje całą wypowiedź o sprawach religijnych z tego artykułu
Cytat:
Co do Boga, to przecież Bóg istnieje we Władcy Pierścieni, tylko pod innym imieniem. Valarowie są jedynie jego wysłannikami i nie należy ich traktować jako bogów a raczej jako odpowiednik znanych z Biblii aniołów czy innych istot obdarzonych przez Eru wielką mocą. Tak więc Tolkien w swej twórczości pozostaje wierny swym przekonaniom religijnym i nie wprowadza kolizji pomiędzy chrześcijańskimi przekonaniami, a wierzeniami istot mieszkających w Śródziemiu.

skoro jednak nie zgadzasz się z moim przekonaniem może znajdziesz w końcu Swój własny cytat w którym jest mowa, jakoby Tolkien nie korzystał z Katolicyzmu.
co do reinkarnacji, zmartwychwstania, wcale nie powiedziałem że wszystkie zasady sie zgadzają.
pytasz, gdzie Tolkien wzoruje się na Chrześcijaństwie? Ano, właśnie w Silmarillionie, którego początek to właściwie początek Księgi Rodzaju

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Jak wyglądał Eru?? (Strona 1 z 8)

Skocz do: