Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: coś więcej o Easterlingach (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rhiannon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 28-10-2002 14:28    Temat wpisu: coś więcej o Easterlingach Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pytanie skierowane głównie do osób, które miały okazję zetknąć się z "Niedokończonymi opowieściami" itp pozycjami - czy komuś udało się dowiedzieć z nich o Easterlingach więcej, niż podaje Tolkien w "Silmarillionie"? Jeśli tak, byłabym wdzięczna, gdyby osoby te zechciały podzielić się ze mną swoją wiedzą Spox gdyż z pewnych nieco skomplikowanych powodów temat ten ostatnio bardzo mnie interesuje.

Nicolas de Lenfent
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 28-10-2002 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A co Cie konkretnie interesuje?
W Niedokonczonych Opowiesciach wiele wiecej o nich nie ma -zawsze wystepuja jako wrogowie Gondoru i Rohirrimow, napadajac na nich z poduszczenia Saurona (w czasie, kiedy nie posiadal Pierscienia, czyli w III Erze).
Kiedy sprecyzujesz zapytanie, postaram sie podac wiecej Z przymrużeniem oka -mysle ze i inni sie przyloza, bo takiego tematu jeszcze nie mielismy Uśmiech Saurona ;D

Powrót do góry

Rhiannon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 29-10-2002 19:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Interesuje mnie dosłownie wszystko. Piszę książkę, której akcja rozgrywa się w świecie Tolkiena, mniej więcej po wydarzeniach opisanych we "Władcy Pierścieni". Easterlingowie odgrywają w mojej historii dość ważną rolę, toteż chciałabym wiedzieć o nich jak najwięcej, zwłaszcza że zawsze interesowały mnie postacie z "marginesów" wielkich opowieści. Czy Tolkien wspomina ich jeszcze gdzieś indziej. Jak ich sobie wyobrażacie. Co o nich sądzicie. I tak dalej Nie Nie

Nicolas de Lenfent
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5824

Wysłany: 29-10-2002 20:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dużo możnaby pisać, choć wiekszośc to byłyby spekulacje. Informacje u Tolkiena są, ale mocno rozproszone. Na prawdę łatwiej byłoby poruszać konkretne kwestie niż pisać tak o wszystkim. Jeżeli znasz angielski, proponuję zajrzyj na stronę http://people.wiesbaden.netsurf.de/~lalaith/tolkien

Tam między innymi znajdziesz całkiem dobry tekst pana Andreasa Moehna
"The History of the Men of Darkness in Rhun and Harad", jak też inne. Sprobuj tez dotrzeć do ksiązki Michaela Martineza, Parma Endorion, (wydana tylko w internecie, dostępna za darmo, wystarczy na Google, czy Yahoo wrzucić Parma Endorion) Pozycja jest taka sobie, ale myslę, że znajdziesz tam trochę ciekawych informacji.
Powrót do góry

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 03-11-2002 20:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oto co znalazłam o Easterlingach w "Niedokończonych opowieściach" tomI 1995 wydawnictwo Amber:
Cytat:
Jak opisane to zostało gdzie indziej, Morgoth złamał wówczas słowo dane służącym mu Easterlingom i odmówił im praw do żyznego i upragnionego Beleriandu. Miast tego skierował ów złem przesiąknięty lud do Hithlumu i tam nakazał im zamieszkać. Chociaż Easterlingowie nie kochali już Morgotha, to jednak służyli mu wciąż ze strachu, nienawiścią darząc przy tym cały ród elfów. Mając w pogardzie pozostałych z rodu Hadora (...), dokuczali im bez skrupułów, siłą biorąc ich kobiety za żony, przywłaszczając sobie ziemie i dobra, czyniąc z dzieci niewolników.

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~

Ostatnio zmieniony przez Avari dnia 29-11-2002 11:05, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5824

Wysłany: 05-11-2002 12:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, czy w podanych przeze mnie linkach będzie ta informacja, więc ją podaję:
Z The Grey Annals, w: The War of the Jewels, s.61 (przypis)
Cytat:
It was after thought that the people of Ulfang were already secretly in the service of Morgoth ere they came to Beleriand. Not so the people of Bór, who were worthy folk and tillers of the earth. Of them, it is said, came the most ancient of the Men that dwelt in the north of Eriador in the Second Age and after-days.
Powrót do góry

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 08-06-2005 14:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rhiannon zajrzyj tu http://www.innyswiat.pl/?sekcja,5,105 jest tam naprawdę świetny artykuł o Easterlingach, autorstwa M.L. Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 09-06-2005 17:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Sprobuj tez dotrzeć do ksiązki Michaela Martineza, Parma Endorion, (wydana tylko w internecie, dostępna za darmo, wystarczy na Google, czy Yahoo wrzucić Parma Endorion) Pozycja jest taka sobie, ale myslę, że znajdziesz tam trochę ciekawych informacji.
Ściągnąłem właśnie stąd: http://www.free-ebooks.net/index.html (to sznurek dla leniwych lub tych, którzy nie mają zainstalowanych Googli Jestem rozwalony Jestem rozwalony Jestem rozwalony w Internet Eksplorerze Super śmiech Super śmiech Super śmiech ) -może założymy krytycznoopisowy topik o tej pozycji w dziale "tolkienistyka"? Jak poczytam, to coś dodam od siebie Język
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: coś więcej o Easterlingach (Strona 1 z 2)

Skocz do: