Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Najpiękniejsze imię w twórczości Tolkiena (Strona 1 z 9)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 25-10-2002 20:36    Temat wpisu: Najpiękniejsze imię w twórczości Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To truizm, że Tolkien rozkoszował się pięknem języka i że widać to w każdej, najmniejszej części jego twórczości - każde imię czy nazwa jest małym arcydziełem.
Zastanawiam się natomiast jakie imię szczególnie się Wam spodobało i dlaczego?

Mi zawsze podobały się imiona Idril i Indis - bo są dość nietypowe dla Elfów, krótkie, wdzięczne i lekkie ale tez pelne jakiejś "mocy". A kiedy przeczytałam że imię Idril w quenejskim to Itarillë (od ril - blask i ita - skrzyć się ) to po prostu się rozpłynęłam... Ratujcie bo go pobiję Love Majstersztyk!!! Jestem za

Kolejnymi imionami które zrobiły na mnie wielkie wrażenie sa przydomki Vardy: Elentári, Tintallë, Gilthoniel, Elbereth - królewskie, dostojne, ale też piękne i "lekkie"

No i oczywiście nie może zabraknąc Lúthien Tinúviel - to imię to też arcydzieło, z powodów jak wyżej... Słowo Tinúviel - ono naprawdę nieodparcie kojarzy się ze słowikiem - zawsze będę Tolkiena podziwiać za umiejętność takiego operowania słowem Jestem za Jestem za Jestem za Love
Wg "The Encyklopedia of Arda" Lúthien znaczy "Enchantress", a Tinuviel dosłownie "dusk-singer"

I jeszcze ciekawostka: w wierszu Tolkiena pochodzącym z eseju "Tajony nałóg" występuje inna forma imienia Lúthien : "Luithien" - zapewne z wcześniejszych stadiów mitologii, albo jest to forma tego imienia używana w języku ludzi (wydaje mi się że był to wiersz własnie w tym języku)

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Dunadanka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 01-11-2002 17:38    Temat wpisu: Odpowiedniki w innych językach zaskakują Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak sama zauważyłaś, niektóre imiona brzmią inaczej w różnych językach, ale nie zmienia się w nim to coś: ten urok i piękno. I na tym właśnie polega ten cud! Rządzę
Moim zdaniem najładniejszym imieniem jest Luthien Tinuviel. Ładne jest jeszcze Glorfindel i Haldir Uśmiech
Na razie: pozdrawiam lingwistyków!
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 06-11-2002 18:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

kiedys sie przez ten forum zalamie!!!!
Napisalam odpowiedz na pol strony A-4 i jak dalam na podglad to mnie wyrzucilo!!!!!!!
A tyle madrych mysli tyam bylo... Spazmy Spazmy Spazmy
Pisalam glownie o tym ze od dziecinstwa kocham wymyslac swoje wlasne imiona. Pierwszym moim wymyslonym imieniem tolkienowskim (a przed tolkienem bylo mnostwo innych) bylo Argonda. Wtedy sie kochalam w taki stanowczych i wojowniczych typu Inga, Kinga, Wanda, Igor, Olga itd...
ale pisalam rowniez ze od tego czasu bardzo sie zmienily moje poglady zyciowe (co nie oznacza ze nie jestem juz taka "zwariowana" jakm kiedys) chodzi mi glownie o swiat wewnetrzny w ktorym obecnie najbardziej cenie milosc i pokoj i do tego jest dostosowany moj obecny pseudonim Nairael Silmawylien.
Kolejna moja slaboscia dotyczaca imion tolkienowskich jest grzebanie w indeksach jego ksiazek, albowiem tyle pieknych imion i nazw mozna tam znalezc...ah...
Nikiedy otwierajac sobie ktores z dziel Mistrza (oczywiscie chodzi o wydania w ktorych indeksy sa umieszczone) za 45min nie posuwam sie ani o jedna strone, bo grzebam w indeksie...
albo poprostu otwieram slownik quenyi i jest to samo...
Co dotyczy mojego ulubionego imienia to racze nie mam choczaz moge stwierdzic, ze lubie jak to okreslila Elenai nietypowe: Indis, Idril, illith, Erin,Osse,Olve, Olorin(to chyba jest ulubione meski)...
Lubie imie Morwen i Miriel, Varda, Yavanna, Niniel, Niyenor...
O jej tyle tego jest. Ale wielkim osiagniecim jest to ze w trakcie pisania przpomnialam sobie ze najukochnsze meskie to Olorin ()przynajmniej teraz mi sie tak wydaje oops, zawstydzenie
Jeszcze fajne jest Elladan, Finve
A jeaszcze przypomnialam sobie ze uwielbiam imiona na F (moze to F jest przyczyna tego za lubie Noldor strasznie duzo tam bylo imion na F... )
A jeszcze bardzo fajne jest Elenai (Diabelski uśmiech) chyba juz Elenaj o tym mowilam Z przymrużeniem oka

Nairael Silmawylien
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 06-11-2002 23:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze przypomnialam sobie , ze kocham imiona "proste" o ile mozna je tak nazwac:-)
np. Gimli, Thorin, Fili, Kili, Oin, Gloin etc...
A jeszcze jedno imie ktore ma dla mnie jedno z najwiekszych znaczen to oszywisacie FRODO. Jest zarazem proste, glebokie, cieple, spokojne, kochane i sie zaczyna na F Elfik

Nairael
Powrót do góry

Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 21-11-2002 21:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lalaith - imię siostry Turina Turambara. W tym imieniu naprawdę słychać śmiech, albo przynajmniej uśmiech. Dla mnie najpiękniejsze, pewnie gdybym był kobietą to byście mnie znali na tym Forum pod taką ksywą.

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-11-2002 23:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cirdan napisał(a):
Dla mnie najpiękniejsze, pewnie gdybym był kobietą to byście mnie znali na tym Forum pod taką ksywą.

A kto Ci powidzal ze to kobiece imie? Ja osobiscie nie jestem tego pewna.
Lalaith znaczy ogolnie smiech, wiec czemu nie? Zastanow sie Cirdan:
Cirdan Lalaith-pieknie brzmi Super śmiech

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 02-12-2002 10:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
uwielbiam imiona na F (moze to F jest przyczyna tego za lubie Noldor strasznie duzo tam bylo imion na F... )

Ja tak samo. Litera f ma w sobie coś... poetyckiego, przywodzi na myśl wiatr i otwarte przestrzenie (to moje zdanie Love)
Kocham też imiona z sylabami o większej ilości samogłosek (dyftongami {chyba?}) - Luthien Tinuviel, Niniel..
To dlatego zresztą nazywam się Firiel (to z przygód Toma B.)
Uśmiech
I ogólnie bardziej podobają mi się imiona z sindarinu niż z quenyi.
Pa Z przymrużeniem oka

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 14-01-2003 19:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie się podobają imiona: Aragorn, Thorin. Brzmią tak poważnie. Podoba mi się też imię Galadriel, choć jest nieco "landrynkowe". Nie wiem dlaczego, ale tak mi nie kojarzy.
Jeszcze imię Faramir. Mnie się kojarzy ze słowem angielskim "fair", choć jak czytałam tłumaczenie jest nie jasne, ale może znaczyć: "sufficient jewel", a to blisko, bo to jedno ze znaczeń "fair".

Tak na marginesie: to chyba lubię literę "r" (występuje we wszystkich podanych imionach, a i moje prawdziwe imię też ją zawiera).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Najpiękniejsze imię w twórczości Tolkiena (Strona 1 z 9)

Skocz do: