Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Najpiękniejsze imię w twórczości Tolkiena (Strona 6 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 18-01-2007 21:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdecydowanie Nimrodel (za urzekające brzmienie; nasuwa bardzo miłe skojarzenia z krainami elfów), z męskich: Feanor (za znaczenie; "duch ognisty" Diabelski uśmiech to bardzo w moim guście Uśmiech oraz za prostotę), Maeglin, Maedhros, Mormegil. Imiona krasnoludów i orków - przypominają mi niemiecki. Jednak, moim zdaniem, trochę dziwne te wyliczanki, bo na to, czy podoba nam się dane imię ma wpływ także to, czy lubimy noszącego je bohatera, czy nas on fascynuje. Jeżeli będziemy kimś gardzić, jego imię stanie się dla nas okropne (albo jeśli nam obrzydzi je jakiś życzliwy znawca Tolkiena [czytaj: taki, który pogląd o twórczości profesora wyrobił sobie na podstawie obejrzanego przez siebie pięciominutowego zwiastunu filmu PJ]). Najgorsze imiona/nazwiska: Bagosz, Łazik, Gorzaleń. Jestem rozwalony I ARWENA! Fuj! smutna rezygnacja Acha, bardzo ładne są także imona królów Numenoru (poprzedzone szlachetnym przedrostkiem "Ar").

Ostatnio zmieniony przez Seregon dnia 07-04-2007 18:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 19-01-2007 19:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Seregon napisał(a) (zobacz wpis):

przypominają mi niemiecki. D

... a nie raczej coś w klimatach skandynawskich?? Uśmiech
Cytat:

bo na to, czy podoba nam się dane imię ma wpływ także to, czy lubimy noszącego je bohatera, czy nas on fascynuje. Jeżeli będziemy kimś gardzić, jego imię stanie się dla nas okropne

Nie do końca się z tym zgadzam, bo weżmy np. takiego Sarumana. To imię podoba się chyba każdemu z moich znajomych, którzy czytali choćby władka. Wg. mnie bije od niego jakaś tajemnica, moc oraz dostojeństwo, a jakim dwulicowym zdrajcą był chyba pisać nie muszę.... Z przymrużeniem oka
Cytat:

Najgorsze imiona/nazwiska: Bagosz, Łazik, Gorzaleń.

Heh..........cały Łozina Z przymrużeniem oka ........
Cytat:

Acha, bardzo ładne są także imona królów Numenoru (poprzedzone szlachetnym przedrostkiem "Ar").

Czy ja wiem????? Weżmy naprzykład takiego Ar-Gimilzora, czy Ar-Gimilkhada... . Jeżeli mi powiesz, że te imiona są piękne to i tak nie uwierzę, choc o gustach się nie dyskutuje Z przymrużeniem oka
Zdecydowanie wolę te z qenya, np. Tar-Kalion Z przymrużeniem oka ....
Cytat:

I ARWENA! Fuj!

A tutaj to już nie zgodzę się w 100%. Arwena Undomiel Love ....ech ten Aragorn to miał dobrze.......... .

Seregon

Wpisy: 502

Wysłany: 19-01-2007 19:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ar-Farazon napisał(a) (zobacz wpis):

Nie do końca się z tym zgadzam, bo weżmy np. takiego Sarumana. To imię podoba się chyba każdemu z moich znajomych, którzy czytali choćby władka. Wg. mnie bije od niego jakaś tajemnica, moc oraz dostojeństwo, a jakim dwulicowym zdrajcą był chyba pisać nie muszę.... Z przymrużeniem oka

Ale jednak ta postać trochę Cię fascynuje, prawda?
Ar-Farazon napisał(a) (zobacz wpis):

Weżmy naprzykład takiego Ar-Gimilzora, czy Ar-Gimilkhada...

Przecież "Gimilzor" jest urocze! Można nadać psu! Uśmiech Saurona ;D Szczególnie takiemu, który się ślini (np. bokser), i zdrabniać jako "Lizorek"! raz, dwa, raz, dwa, tempo!

W poprzednim wpisie nie wspomniałam o imieniu "Haletha"! Jest bardzo dobre! chwała wam, chylę czoła, dzięki

Ankalime
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 49

Wysłany: 22-08-2007 09:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Acha, bardzo ładne są także imona królów Numenoru (poprzedzone szlachetnym przedrostkiem "Ar").

Ja zdecydowanie wolę te z Tar-, jak Tar-Ancalime Spox

A moje ulubione to chyba Meliana - Melyanna, dar miłości (darząca miłościa?)
W dodatku o ile własciwie wszystkie tolkienowskie imiona żeńskie wole w formie orginalnej, bez -a (Arwen, Eowyn, Galadriel), to... jednak Meliana
Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 24-06-2008 11:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odkopałam temat sprzed roku prawie mam pomysł!!!
Mnie najbardziej urzekają imiona synów Feanora: Maedhros - szorstkie, ale łądne, Maglor - głębokie i melodyjne, Celegorm - kojarzy się z dźwiękiem myśliwskiego rogu, a jednocześnie z taką... jakby, opiekuńczością Z przymrużeniem oka , Caranthir - przywodzi mi na myśl "harpun", nie wiem czemu Język Curufin - tajemnicze, skupione, z jakąś ukrytą siłą, ale i precyzją. I Amrod z Amrasem, nie do rozdzielenia.
Ogólnie, imiona zaczynające się od "M", z "g" w środku, maja jakiś taki... Magnetyzm.

Poza tym imiona smoków mają ciekawe brzmienie: Glaurung, Ankalagon...

EDIT: Pominęłam jeszcze jedno imię żeńskie, moim zdaniem najpiękniejsze: Miriel Love Tak melodyjnie brzmi, kojarzy mi się z perłą.

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3

Ostatnio zmieniony przez Niuchaczaus dnia 23-04-2011 15:37, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Elbereth

Wpisy: 330

Wysłany: 24-06-2008 11:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobiście lubię dźwięczne imiona i jakoś najwięcej takich, jakie przychodzą mi do głowy jest na "a" - Arwena, Ariena (to spolszczenie jest celowe - lubię, kiedy "a" jest na końcu Z przymrużeniem oka )

A męskich Aragorn, Elrond, Theoden (nie na a, ale ładnie brzmią Śmiech )

Pewnie jakbym sięgnęła po Sila, znalazłoby się jeszcze bardzo wiele.

The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Powrót do góry

Nemeria
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9
Nieobecny(a): na feriach u babci (bez netu)

Wysłany: 16-01-2009 16:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I ARWENA! Fuj! smutna rezygnacja.

Całkowicie się z tobą zgadzam. Może imię nie jest aż takie złe (szczególnie jak dodać przydomek Undomiel), jednak... Uważam, że ładne imię powinno iść w parze ze świetną osobą. A Arwena jest beznadziejna!

Imieniem, które najbardziej mi się podoba jest Eowina Mimo, że nie jest to imię elfickie to brzmi pięęknie! Inne ładne imiona to: Luthien, Galadriela i Elbereth.

Distant sigh from a lonely heart
I'll be with you soon, my Shalafi
Grey Havens my destiny"
Powrót do góry

Alqualaure

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 16-01-2009 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawy temat odkopany...
Moje ulubione (nie ze względu na bohaterów, tylko brzmienie) Russandol, Maitimo, Erestor (nie wiem nawet, kim był Pserwa )Findekano, Aikanáro - to nie tylko z brzmienia, oznacza Upadły Płomień (jakże rrrrrrrrrrrrrhomantycznie Jestem rozwalony )...
Nie przepadam niestety za imieniem Finwë (które niestety znaczy Włosiasta Osoba Jestem rozwalony )
Fingolfin brzmi nieźle, mimo powtarzającej się cząstki (= FinweNoloFinwë Pserwa )
Nie lubią za bardzo imion w sindarinie, choć Ecthelion nie jest złe. Maedhros, Maeglin - trudno mi wymówić aj przed zbitką dwóch spółgłasek (Tak, Moi Drodzy, ae czyta się aj Złośliwy uśmiech ). Wolę quenyę m. in. dlatego, że słowa są bardziej dźwięczne i właśnie nie tak bardzo językołomne (te wszystkie zasady, że nie może by zbitki większej niż 2 spółgłoski w środku wyrazu, najwyżej jedna na początku czy końcu...)

Z żeńskich podoba mi się Nerdanel i Varda. Undómiel i Tinúviel - całkiem całkiem. Irisse też jest ciekawe (Aredhela, znaczy "w pożądaniu" - komentarz Niuch: "a Eol, hipokryta, twierdził, że brzydzi się quenyą" Super śmiech )

(się rozpisałam)

Aha, jeszcze uwaga: <Czepiak Etatowy mode on> ciekawi mnie wielce, czy wiecie, jak wymawiać i akcentować Wasze ulubione imiona... Słyszałam już tyle różnych wersji niektórych imion, że uszy bolą<czepiak mode off>

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Najpiękniejsze imię w twórczości Tolkiena (Strona 6 z 9)

Skocz do: