Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: The Summoning (Strona 7 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 25-02-2010 20:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na muzyce się nie znam, więc może nie powinnam się wypowiadać, ale... Z przymrużeniem oka

Kiedyś nienawidziłam, naprawdę nienawidziłam muzyki. Za głośna, za mało melodyjna, sama już nie wiem.

Aż gdzieś w okolicy Świąt o bardzo barbarzyńskiej porze pewna Feanorystka <zerka znacząco na Kaile> zaczęła mi to puszczać, najpierw Blind Guardiana, potem, jak miała już pewność, że nie zacznę dziobać wszystkiego wokoło (a tak kiedyś reagowałam nawet na koncerty lżejszej muzyki na żywo). Potem przyszła pora na Summoning...
No i zakochałam się w Farewell. Mogę tego słuchać w kółko (no dobra, na zmianę z paroma innymi utworami, jak choćby One-Winged Angel, Bard's Song, Conquest of Paradise, Lux AEterna... kolejność przypadkowa). Let the Mortal Heroes Sing You Farewell zdecydowanie podoba mi się najbardziej Uśmiech Stronghold też lubię, Minas Morgul może być, choć np. Ungoliant czy Through the Forest of Dol Guldur na playliście zawsze omijam.
Przyznaję, że ponieważ mam chyba pięć płytek zgranych na jedną playlistę, trochę mi się to zlewa i mogę mylić tytuły Uśmiech

Aha, jeszcze co do głosu. Słowa mi się podobają, i owszem, ale... dla mnie te głosy w ogóle nie pasują do tekstów Tolkiena wypowiadanych przez postacie takie jak Sam czy elfowie i może dlatego raczej nie wsłuchuję się w słowa. W Farewell mi to pasuje, bo trudno mi domyślić się, kto to wypowiada, ale obstawiałabym Nazgula któregoś. Ogólnie bardziej podoba mi się melodia, niż głos wokalisty.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 25-02-2010 22:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):

Aha, jeszcze co do głosu. Słowa mi się podobają, i owszem, ale... dla mnie te głosy w ogóle nie pasują do tekstów Tolkiena wypowiadanych przez postacie takie jak Sam czy elfowie i może dlatego raczej nie wsłuchuję się w słowa.

No tak... Sam raczej na pewno nie miał kobiecego wokalu Jestem rozwalony Ten wiersz akurat śpiewa wokalistka Tania (mam nadzieję, że pisownia prawidłowa) z innego zespołu, współpracującego z Summoning, ale na Morgotha, nazwy nie pamiętam Język

Jeśli idzie o growlingowy wokal panów z Summoninga, to kiedyś dawno, jak się po raz pierwszy zetknęłam z ich muzyką, trochę mi on nie pasował. Ale im dłużej słuchałam, tym bardziej składało mi się wszystko w całość. I teraz owszem, wiem, że np. większość utworów z albumu "Oath Bound" jest poświęcona Noldorom, ale nie traktuję tych utworów jako "śpiewanych przez elfów", ale jako aranżacje z muzyczną głębią i na swój sposób symboliczne.

Z drugiej strony summoningowy growling jest na dobrym poziomie, wokaliści nie gubią linii melodycznej i mają zupełnie niezła dykcję Z przymrużeniem oka

Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):
W Farewell mi to pasuje, bo trudno mi domyślić się, kto to wypowiada

Słowa na samym końcu to cytat słów Czarnoksiężnika, jakie wypowiada do Gandalfa po zburzeniu Bramy Minas Tirith: "This is my hour. Do you not know death when you see it?" (cytuję z pamięci, więc jeśli się jakaś nieścisłość wkradła, to przepraszam Z przymrużeniem oka)

Aczkolwiek cała reszta słów z utworu "Farewell" jest tak wieloznaczna, że pozostaje dla mnie zagadką, kto je wypowiada - do niektórych fragmentów pasuje mi Sauron...

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 25-02-2010 22:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja to tez traktuje symbolicznie, choc glos w Bauglir mi do Morgotha jak najbardziej pasuje. Mirdautas vras tez swietne - bardzo orkowe Jestem rozwalony . A jak pisalam, do oddania temperamentu Noldorow sie takie ostrze brzmienia tez nadaja. Mi sie jakos elfowie, zwlaszcza Noldorowie z spiewem operowym nie kojarza Nie Nie a glosy odpowiadaja mi te u BG, glownie w curse of feanor i thorn. Ale to nie na temat Język zas w across streaming tide to 'they drove the ships from ancient strands' brzmi tak mocno, ze przestaje zwracac uwage na wokal Uśmiech

Co do tekstow, zagadka dla mnie pozostaje 'The glory disappears' i "snow white marble eyes' po czesci tez. Kojarzy mi sie z Helcaraxe i Fingonem, ale nie zdziwilabym sie, gdyby to bylo zupelnie cos innego

A tak, w "where hope", wlasnie kobiecy glos sprawil ze myslalam ze to Arwena Śmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

wacho
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 28-05-2013 09:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

już niebawem po kilkuletniej przerwie będziemy mogli cieszyć się nowym albumem Summoning - Old Mornings Dawn. W poniższym linku znajdziecie m.in teksty do najnowszego albumu - jak dla mnie znowu zapowiada się smakowicie!
http://www.summoning.info/

Finnsech
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 28-05-2013 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nowa płyta Summoning? O, jak miło. Na YT nawet mały przedsmak mamy:

Link

Rozmawiałam o tym zespole z moim muzycznym znajomym. Bo mnie np. troszkę boli, że używają sampli zamiast realnych instrumentów, zastanawiając się, czemu nie nagrają chociaż kilku kawałków z orkiestrą (bo kasę na to na pewno mają). Okazuje się, że po prostu musieliby długo poszukiwać muzyków, którzy mieliby odpowiednia barwę instrumentów. Przerabiając to komputerowo mają większą swobodę i mogą wierniej oddać to, co IM siedzi w głowach. Ciekawe podejście, nie powiem. Mogą tworzyć dokładnie tak, jak zaplanowali. Ich kompozycje są proste, ale polifoniczne i bardzo ciekawe, co w metalu jest rzadkością (co w ogóle jest rzadkością). Mam ciągle wielką ochotę zagrać temat piccolo z "The Land of the Death", niestety brak w mojej kolekcji tego małego cuda.
Skoro lubicie Summoning polubicie też Die Verbannten Kinder Evas, mimo, że ten zespół już nie nawiązuje do Śródziemia, ale jest bardziej przystępny dla tych, którzy niekoniecznie lubią metal i growl.
Orzeł
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wysłany: 28-09-2013 00:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wlasnie sciagnelam sobie nowy album Summoning. Na razie mam mieszane uczucia, troche rozni sie od poprzednich Uśmiech Zastanawial sie ktos, czego/kogo dotycza teksty? Poza tymi oczywistymi, jak "Caradhras". To czasem wieksza zagadka niz NHKS Uśmiech

Earthshine - ? Feanor ? Chyba nie Nie Nie
The wandering Fire - ?
Of pale white Morns and Dawns - ?
Evernight (w quenyi Zdziwienie ) - ?
Flammifer - ?
Old Mornings Dawn - ?
With Fire and Sword - tu chodzi chyba o Morgotha (tekst podobny do opisu z HoME)
Far in the north neath hills of stone
in caverns black there was a throne,
by flame encircled there the smoke

Pomozcie rozszyfrowac o co chodzi Uśmiech Teksty sa dostepne na www.summoning.info

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 28-09-2013 10:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Flammifer kojarzy mi się z Eärendilem, bo afair Bilbo tak go określił hmmmm... Ten szmaragd nasuwa mi na myśl Thranduila, ale tekst do niego nie pasuje Nie Nie Chyba że to niedosłownie (albo ktoś jeszcze takowy nosił).

Edit No przecież, zielony kamień elfów, ten co go Elessar później dostał mam pomysł!!!

Pierwszy wers też w sumie pasuje do Eärendila.
I to: "black and roaring waves that ran" - Morza Cienia? wszystko mi się pomieszało

Evernight za pierwszym razem skojarzyło mi się z Arwen:

"and there will be an end and the fading,
when all is counted"

A The wandering fire hmmmm... "The land forgotten ... of long forgotten name:
No man may ever may ever anchor near" - Aman? nie mam zielonego pojęcia, naprawdę nie wiem, mnie się nie pytaj Albo znów o Eärendilu i jego kamieniu Uśmiech

With fire and sword też mi się z Morgothem jakoś tak kojarzy.

A to Earthshine :

"The mother weeps ... she weeps her beloved son,
Who was her hope her joy her pride
He was the one ... the widows only one
For him she surely would have died "

"Her pilgrimage is nearly past"

Hmm... Morwen i Túrin? hmmmm...

Old Mornings Dawn:

"i am not the light you see,
but only that which is falling on me."

"I am the blood! "

To mi pasuje do silmarila, który na potrzeby utworu uległ personifikacji Uśmiech Saurona ;D

EDIT

No i większość źle zinterpretowałam Z przymrużeniem oka Znalazłam jakiś wywiad, w którym wszystko jest wyjaśnione:

http://www.grande-rock.com/interviews/summoning

Cytat:
Can you give us a hint on a song by song countdown?

S: “Evernight”: Evernight is a shadowy region of the sea of southern Aman, that Eärendil passed on his journey into the west.

“Flammifer”: Another word for flame bearer, this is of course Eärendil: half man, half Eldar, ancestor of the kings of Numenor, with the Silmaril on his forehead he became an immortal star.

“Old Mornings Dawn”: This term comes from the poem “city of present sorrow”. As I said this was a very old poem from Tolkien which originally was representing Oxford during the time of the First World War.

“The White Tower”: The white tower is from the poem “the happy marinas” it’s again from the tale of Eärendil and it means the tower of pearl in the twilight islands.

“Caradhras”: Also called Redhorn, the highest peak of the misty mountains over the mines of Moria known from the Lord of the Rings.

“Of Pale White Morns and Darkened Eves”: From the poem town of dreams, taken from the book of last tales. Also a very old poem which introduced a person called Eriol, and Anglosaxen, who visited the elves and acted like a kind of source or narrator of the later mythology. As we all know Tolkien gave up the idea later and so this figure is just known in the early concepts.

“The Wandering Fire”: is taken from the poem “The Song of Aelfwine”….

“Earthshine”: Transitoriness and death on one side, birth and formation on the other: the circle of life. Taken from an unknown poem written in the 18th century.

What about the two bonus tracks “The Darkening of Valinor” & “With Fire and Sword”.

S: I think “The Darkening of Valinor” is clear: Feanor swore an oath of revenge against Morgoth after he had stolen the Silmaril. “With Fire and Sword” tells about Morgoth’s stronghold far in the North.

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wysłany: 21-11-2013 01:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W The White Tower jest tekst w (neo)sindarinie, ktory jest tlumaczeniem wiersza Lament for Evenstar
Cytat:
http://www.istad.org/tolkien/poetry.html

Ir in-elenath gwennin
I' il thinna,i amar u-dartha
Am man darthon, a linnon
Nu galad hen fireb?

(When the starry host has departed
The star fades,the world does not wait
Why do i linger and sing
Under this fading mortal light?)

Reszta tekstu rzeczywiscie pochodzi z The Happy Mariners: http://www.councilofelrond.com/poem/the-happy-mariners/

Earthshine to wiersz The Soldier's Funeral Anne S. Bushby:
http://www.blackcatpoems.com/b/the_soldiers_funeral.html
- tylko tyle znalazlam

Flammifer light-bearer to Earendil, a tekst jest z Song of Earendil, przy okazji mamy opis uzbrojenia Earendila, dla wszelkich tffurcow Uśmiech

With Fire and Sword:
Lay of Leithian recommenced 95-98, HoME III, s.333 napisał(a):
Far in the Northern hills of stone
in caverns black there was a throne
by flame encircled; there the smoke
in coiling columns rose to choke

Lay of Leithian recommenced 133-136, HoME III, s.334 napisał(a):
Slowly his shadow like a cloud
rode from the north and on the proud
that would not yield his vengance fell;
to death or thraldom under hell

Lay of Leithian 123-126, HoME III napisał(a):
With fire and sword his ruin red
on all that would not bow the head
like lightning fell. The Northern land 125
lay groaning neath his ghastly hand.

Bohaterem jest oczywiscie Morgoth Uśmiech

Only the weak believe, that what they do in battle, is who the are as men
> to jest tekst z filmu Ironclad, jakie ma inne zrodlo, nie wiem Uśmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: The Summoning (Strona 7 z 8)

Skocz do: