Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Linie półelfów. Małżeństwa Pierworodnych i Następców (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 16-01-2012 23:34    Temat wpisu: Re: Małżeństwa Pierworodnych i Następców Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

klemenko napisał(a) (zobacz wpis):

Mithrellas jako żywo Eldarem nie była.

Jak nie była, jak była Z przymrużeniem oka
Oromë nadał wszystkim znalezionym nad Cuivenen Quendim nazwę Lud Gwiazdy (Eldarowie), lecz później Eldarami nazywano tylko tych, którzy podążyli za Oromë na Zachód (Quendi and Eldar). Jako żywo, Nandorowie znad Anduiny, zwani też Tawarwaith Avarimi nie byli... Z przymrużeniem oka

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 17-01-2012 01:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli uznamy przytoczone wcześniej zdanie z Dodatku A, że były tylko trzy związki Eldarów i Ludzi (Eldarów w sensie ludu, który powędrował na Zachód, nie Ludu Gwiazd), to Mithrellas musi być Avari - pochodzić z tej gałęzi Leśnych Elfów, którą tworzą Avari, a nie Nandorowie. Natomiast jeśli się upieramy, że była Eldarem z Wielkiej Wędrówki, to Tolkien sam sobie przeczy - co też jest możliwe, w końcu nie pierwszy raz. Jednak by pogodzić za i przeciw Mithrellas jako Avari ma największy sens. Inaczej Legolas plecie bzdury sugerując się ludzkimi legendami i żadnej Mithrellas elfki nie było w rodzie Imrahila, bowiem zdanie opublikowane przez Tolkiena za jego życia jest wiążące - czyli Dodatek A do WP.

Przy okazji - jest ciekawy esej o Leśnych Elfach na stronie, którą podał Goku:
http://middle-earth.xenite.org/2012/01/12/do-wood-elves-hunt-animals/
Ba - sporo tam ciekawostek Jestem za
http://middle-earth.xenite.org/category/q-and-a/

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 17-01-2012 10:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A zamiast prawić sobie złośliwości, co jest zresztą urocze. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Warto zwrócić uwagę na drobny fakt i niczego nie rozstrzygając, zadać pytanie: Kim byli Elfowie Leśni? Wałkowaliśmy to pytanie jakiś czas temu tutaj: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=1769.
I właściwie mamy dwie możliwe odpowiedzi, albo Elfowie Leśni to Nandorowie, a wtedy Mithrellas jest Nandorem i zalicza się do Eldrów, co oznacza, że Tolkien popełnił błąd (na przykład przez zapomnienie), pisząc o trzech związkach Edainów i Eldarów.
AlboTolkien wiedział jednak co pisze (a nie zawsze mu się to zdarzało), i wtedy Elfowie Leśni (Tavarwaith) są rasą mieszaną składająca się Nandorów i Avarich, i Mithrellas należy wówczas zapewne do Avarich i wszystko się zgadza.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 17-01-2012 12:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakie złośliwości? Toż ja napisałam o drugim wariancie właśnie. Inaczej Tolkien wychodzi na gościa, który jednak nie wiedział, co pisze Z przymrużeniem oka Spox

Chociaż ja myślę, że wcale się nad tym nie zastanawiał w przypadku Mithrellas Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 17-01-2012 12:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Jakie złośliwości? Toż ja napisałam o drugim wariancie właśnie. Inaczej Tolkien wychodzi na gościa, który jednak nie wiedział, co pisze Z przymrużeniem oka Spox

Pisałem o uszczypliwościach między Annael i klemenko. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język A ja bym nie wykluczał błędu Tolkiena, choć podoba mi się koncepcja elfów leśnych jako społeczności heterogenicznej składającej się z szeregu grup, w tym Avarich. Przy takiej obfitości materiału, pominięcie czegoś nie jest dziwne. I trudno mieć to nawet za złe. Uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 17-01-2012 13:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, dziękuję za link do Elfów Leśnych. Ostatnio internet nam szwankuje i urywa w najbardziej nieoczekiwanym momencie Skrzywienie Ten temat chciałabym sobie przestudiować w związku z tym co Silmarillion rzecze:

Cytat:
Orome od razu pokochał Quendich i nadał im w ich własnej mowie imię Eldarów, czyli Gwiezdnego Ludu; później wszakże nazywano tak tylko te elfy, które poszły za Oromem na Zachód.

Otóż wszystkie Elfy należą do tego samego Gwiezdnego Ludu hmmmm... Dlaczego więc to rozróżnienie? Valarowie przyznają się do błędu, że zabrali Gwiezdny Lud do siebie, a potem ci co za nimi poszli są wyżsi od tych co zostali, wszak Ulmo wszystkie Elfy otaczał swoją opieką hmmmm...
Jakby dyskutować, czy Polak urodzony w Hameryce dalej jest Polakiem

Właściwie nie pamiętałam o tym rozróżnieniu na Eldarów i Avarich oops, zawstydzenie
Znakiem tego fundamentalizm też jest przydatny Jestem za wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 19-09-2015 22:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wracając do wątku to sam Tolkien jak się okazuje nakreślił drzewo genealogiczne linii Pół-Elfów.
Do listu nr 255 załączył "Kinship of the Half-elven"

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

oraz wyjaśnienie:
Cytat:
"The Half-elven (Pereldar) were thus all closely akin, being descended on the mortal side from the House of Hador, and the House of Bëor: the two chief houses of the Elf-friends (Dúnedain) from whom most of the Numenoreans came; and on the elvish side from the House of Finwe (the greatest of the Kings of the High-elves who went to the Blessed Realm) and from the House of Elwë (Elu-thingol) who remained in the west of Middle-earth. But since Melian, wife of Thingol and mother of Lúthien came of the people of the Valar a strain of the 'race divine' was also possessed by them."
― J.R.R. Tolkien, [Explanatory note]

Linie Pół-Elfów w bardziej przejrzystej formie w/g Lotr.wikia - patrz - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=137637#137637

Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 20-09-2015 11:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Linie półelfów. Małżeństwa Pierworodnych i Następców (Strona 4 z 4)

Skocz do: