Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Jak się ma moc Istarich do ich różdżek? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Troll
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73
Skąd: Mała przytulna jaskinia, w okolicach wrzosowisk Etten

Wysłany: 28-09-2002 20:03    Temat wpisu: Jak się ma moc Istarich do ich różdżek? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wydzielony z tematu - "O mocy balrogów i innych istot w Śródziemiu"
elfy
--------------

Cytat:
Tu zapewne masz dużo racji. Ale pamiętaj, że w końcu Morgoth też stracił zdolność przeistaczania, co nie zmienia faktu, iż dysponował mocą i to wielką.

Cytat:
przybrał znów postać, w jakiej się ukazywał panując w Utomno: czarnego, ogromnego i straszliwego Władcy. I takim już pozostał na zawsze.

Nie mógł, czy nie chciał? Nie ma na ten temat żadnej wzmianki. Jeśli ktoś ma jakiś cytacik, to proszę mnie oświecić.

Co do reszty to rozumiem. W porządku. Ale zastanawia mnie bardzo jedna rzecz. Jak wielką rolę u Istarich pełniły różdżki. Gandalf wali błyskawicami, właśnie z pomocą różdżki. Dzięki niej również oświetla sobie drogę. Saruman, po złamaniu jego różdżki traci wielką część swojej mocy. Po wypuszczeniu na wolność nadaje się już tylko na zebraka i szefa zbirów.

Cytat:
Tu nie można zniszczyć ducha bo pochodzi wprost od Eru. Można ducha skorumpować, zniewolić, ale nie da się go zniszczyć.

Ale można za to ducha z całą pewnością osłabić i pozbawić go przynajmniej części jego przyrodzonej mocy. Najlepszym przykładem jest tu sam Sauron, który po zniszczeniu pierścienia... sami wiecie. Z tego co się orientuję Sauron mógł się odradzać i rosnąć tak długo jak istniał Pierścień. W podobny sposób moim zdaniem skończył Balrog. Wraz ze śmiercią jego ciała, stracił swą moc. Saruman... No i właśnie. Czemu Saruman umarł. Czy to ma związek ze złamamniem jego różdżki?

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73
Skąd: Mała przytulna jaskinia, w okolicach wrzosowisk Etten

Wysłany: 01-10-2002 14:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No, fajnie, fajnie. Uśmiech Jednakże postawiony przeze mnie pytanie brzmiało: Jak się ma moc Istarich do ich różdżek? Na przykłady walnąłem Gandalfa i jego różdżkowe dzieła, jak również Sarumana, który po rozwaleniu różdżki, stracił jakby chęć do życia. Czy ktoś podejmie się wyjaśnienie mi tego zagadnienia?

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-10-2002 14:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przyszla mi do glowy nastepujaca hipoteza:
Wysylanym do Sródziemia Majarom (Istarim) ograniczono moc, zeby nie mogli jej naduzywac. Mysle, ze czesc tej mocy zostala "wlana" w posiadane przez nich rózdzki (analogicznie do mocy Saurona przeniesionej w Pierscien). Niewyrazne potwierdzenie powyzszego mozna znalezc w ponizszym cytacie z "Dwóch Wiez" (Skibniewska)
Cytat:
Pozwolę ci odejść, dokąd chcesz, choćby do Mordoru, jeżeli taka jest twoja wola, Sarumanie. Przedtem oddasz mi tylko klucz Orthanku i swoją różdżkę. Zatrzymam je jako zastaw i zwrócę później, jeżeli swoim zachowaniem na to zasłużysz.
Sarumanowi twarz posiniała i wykrzywiła się ze złości, w oczach mu rozbłysły czerwone światełka. Zaśmiał się dziko.
- Później! – zawołał podnosząc głos do krzyku. – Później! Pewnie wtedy, kiedy zdobędziesz również klucze do Barad-Duru, a może także korony siedmiu królów i różdżki pięciu czarodziejów (....)
- Wracaj, Sarumanie! – rzekł Gandalf tonem rozkazu. Ku zdumieniu świadków Saruman ukazał się znów na balkonie, lecz tak wolno podchodził do żelaznej kraty i tak ciężko dyszał opierając się o nią, jakby jakaś obca siła przywlokła go tutaj wbrew jego woli. Twarz miał ściągniętą i pooraną zmarszczkami. Palce jak szpony wpijał w masywną czarną laske.
- Nie pozwoliłem ci oddalić się – surowo rzekł Gandalf. – Nie skończyłem jeszcze. (....) Słuchaj, Sarumanie! – krzyknął głosem potężnym i władczym. – Nie jestem już Gandalfem Szarym, którego zdradziłeś. Stoi przed tobą Gandalf Biały, który powrócił z krainy śmierci. Ty nie masz już teraz własnej barwy, toteż wykluczam cię z bractwa i Rady! – Podniósł rękę i z wolna jasnym, chłodnym głosem powiedział: - Sarumanie, twoja różdżka jest złamana! – Rozległ się trzask i różdżka pękła w ręku Sarumana, a główka jej upadła do stóp Gandalfowi.

Powrót do góry

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74

Wysłany: 27-10-2002 14:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Teraz z kolei ja nic nie rozumiem, nawet jeśli faktycznie część mocy Istarich bylo w ich różdżkach, to jak Gandalf zdołał zniszczyć różdżkę Sarumana, przecież Saruman mógł mu w tym jakoś przeszkodzić (wtedy miałjeszcze swoją różdżkę), był przecież potężnym czarodziejem i tak po prostu dał sobie złamać różdżkę wiedząc jakie będą tego konsekwencje? Smutek Istari mogliby sobie nawzajem rozwalać różdżki ( Gandalf Sarumanowi, Saruman sie mści i Gandalfowi, Radagast nagle stanąl po stronie Gandalfa i reszta Istari chcąc ich rozsądzić złamała mu różdżkę na co tamci nie stali bezczynnie…). A co gdyby różdżka rozwaliła się np spadając z mostu Khazad-dum, musiały byc chyba bardzo wytrzymałe? Widziały gały co brały
Far beyond the battle blood shall fall like a hard rain.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 28-10-2002 08:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sprobuje rozwiac watpliwosci Serie, na ile mi sie to uda Z przymrużeniem oka
Saruman byl juz mocno oslabiony i na pewno zalamany widzac upadek swoich planow i swoja armie doszczetnie pokonana. Gandalf natomiast wzrastal w sile -po powrocie (jako Bialy) jest IMHO potezniejszy, niz przed walka z Balrogiem, znacznie potezniejszy od Sarumana (co widac dokladnie w scenie przywolania go z powrotem "na dywanik" (cytat wyzej), kiedy wola Mithrandira wlecze go przez balkon).
Na pewno calej mocy nie stracil (Gandalf ostrzega tych, ktorzy ida z nim na schody Orthanku), ale jest juz tylko cieniem dawnego, poteznego Istari. I prawdopodobnie nie jest w stanie siegnac po sily ukryte w rozdzce (pozostala juz mu w zasadzie tylko moc glosu i wplywania na mysli innych -ale nie do konca; widzimy to w calej scenie rozmowy na schodach). Tak czy inaczej, Gandalf rozdzke mu niszczy (pewnie na wypadek, gdyby Saruman wypoczal i probowal znow jej uzyc -profilaktyka wszak zawsze jest prostsza niz leczenie Uśmiech Saurona ;D )

Powrót do góry

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 28-10-2002 15:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie bardzo ci sie udało ( albo jaa jestem taka tępa) Spazmy
Nie rozumiem jak Gandalf wzrastal w silę kiedy stał sie Biały. Szok
Zmiana koloru chyba nie ma tu nic do rzeczy więc (szukam przyczyn jakby sie ktoś nie zorientował) raczej fakt walki z Balrogiem, no aleteraz pytanie czy on (Gandalf) czerpał jakąś siłę z Balroga kiedy wygrał, czy moxe wygrane pojedynki wzmacniały Istarich? Czy moxe po prostu Gandalf po walce dostatecznie dlugo odpoczywał i relaksowal się myślą że pokonal Balroga, a Saruman tak bardzo byłpodenerwowany przekraną Isengardu że różnica między nimi stala się bardzo widoczna. Czyli wychodzilo by z tego że stan mocy Istari zalexy od jego psychiocznego samopoczucia (jeśli można tak to ująć) Jestem rozwalony

Powrót do góry

Findulias
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 28-10-2002 15:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Różdżka sama w sobie NIE MIAŁA mocy. Ona tylko PRZEWODZIŁA moc, którą nadawali jej Istari. Dodatkowo umieszczano (najczęściej) na końcu kryształ, który koncentrował tą moc w sobie i... "wysyłał" w postaci promienia, bądź promieni, bądź łuny itd., itp.

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 28-10-2002 20:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

NO DOBRA! Widziały gały co brały NO to co z mocą Sarumana?
Po co Gandalf mu łamał tę różdżkę?
To już zupełnie nie tłumaczy spadku mocy SArumana wściekły nie mówiąc o nagłym wzrośnięciu w siłe Gandalfa. Spazmy RATUUUNKU!!!!

A skąd ty to wiesz taya??? Zdziwienie

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Jak się ma moc Istarich do ich różdżek? (Strona 1 z 3)

Skocz do: