Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 27-09-2002 19:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem, nikt lepiej nie zrecenzuje WP niż... sam Tolkien Z przymrużeniem oka
Dlatego polecam Ci bardzo jego esej "O baśni" (lub "O baśniach")
oraz poemat "Mythopoeia"

Nic lepiej nie wyjaśni istoty twórczości Tolkiena Uśmiech

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Samwise
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 161

Wysłany: 28-09-2002 10:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo wszystkim dziękuję, ale proszę o bardziej sprecyzowane odpowiedzi, naprawdę wasze podpowiedzi bardzo mi pomogą Uśmiech Dziękuję i pozdrawiam wszystkich, którzy pisali w tym temacie Uśmiech Uśmiech
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 28-09-2002 16:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):
Co ja bym zawarł w recenzji WP....

może walkę dobra i zła Uśmiech

Oj, dobra _i_ zła ? Na pewno ?
A nie dobra _ze_ złem ?
wiem, że to drobiazg ale znaczący.
poz
tal

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 28-09-2002 16:42    Temat wpisu: Re: Proszę o pomoc :( Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sam Niziołek-Ogrodnik napisał(a):
Proszę o pomoc w sprawie WP, do końca października mam zrecenzować dowolną książkę na J.Polski Uśmiech Wybrałem WP - bo żadna inna książka na to nie zasługuje Uśmiech

Święte słowa Sam, żadna nie zasługuje. Jestem za Super śmiech
No, ja bym powiedziała, ze wiele książek zasługuje po równo,
ale ta jedna zasługuje troche bardziej od reszty.
Możesz to zacytować Rządzę Elfik
Jest takie piękne zdanie Przemysława Mroczkowskiego,
(tytuł jego recenzji właśnie, niestety nie dotarłam do niej),
które IMO doskonale opisuje WP :
"Wielka baśń o prawdach".
Gdybym teraz, po jakimś czasie przebywania na forum miała napisać recenzje WP, napisałabym o tym forum. Napisałabym o czym się tu mówi, jakie są tematy, jakie problemy, jakie wnioski, jaki humor, jakie życie fandomowe wytworzyło się wokół książek Tolkiena. I o tym wszystkim czego się na tym forum dowiedziałam.
Napisałabym o konwentach, grach, fanfikach, plastyce, muzyce. O tym jaki, cały dział kultury -w dobrym znaczeniu- masowej się wytworzył.
O tym, jak kochamy Mistrza Rządzę Love
O tym, że sa ludzie, którzy potrafią całą noc jechać pociągiem
czy autobusem, w zimie, w mróz, aby porozmawiać z właściwie nieznanymi sobie ludzmi, przez 3, 4 godziny, po czym całą
noc wracać do domu.
O tym, że są ludzie, którzy przez lata chcieli odwiedzić grób nieznanego im człowieka po drugiej stronie kontynentu i w końcu im się to udało.
O tym, że pożyczenie, wysłanie najcenniejszych ksiązek w twoim zbiorze
człowiekowi którego na oczy nie widziałeś i mieszkającego 500 km
od ciebie, nie jest żadnym problemem.
Myśle, że poza najwazniejszymi rzeczami warto i o tym wspomnieć.
poz
tal

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 28-09-2002 23:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No więc Samie jeśli chcesz sprecyzować to proszę bardzo o kuszeniu mogę sprecyzować. Trochę tego było w topicu: Pierścień jako grzech ale tam strasznie namotałem Śmiech

Tak więc uważam, że WP jest o kuszeniu człowieka do złego (ale nie tylko).
Uważam, że istnieje analogia między oddziaływaniem Pierścienia a oddziaływaniem zła.
Podobieństwa:
Czyli w jednym i drugim wypadku najlepiej w ogóle taka pokusę odrzucić na samym początku, gdyż później to można już wpaść w sidła grzechu (być zniewolonym przez Pierścień). Im dłużej sie grzeszy czy posiada Pierścień tym jest się bardziej uzależnionym (od Pierścienia czy grzechu) i tym trudniej jest się z tego wydostać.
Im bardziej się ulega pokusie tym szybciej się od zła uzależnia. Gollum się tak szybko uzależnił od Pierścienia bo uległ od początku jego pokusie i zabił Deagola. Wpadł więc w spiralę zła. Czyli zawsze wstępem do zła jest akt woli człowieka.

Pierścień tak samo jak i zło oddziaływuja na człowieka ale człowek może się opierać. Pierścieniowi można się opierać. Tyle że zwyciężyć można tylko go porzucając- tak samo jak zwyciężyć ze złem można odrzucając całkowicie zło a nie tylko opierając się wpływowi na psychikę zła ciągle jednak wzbudzając w sobie pokusę.

W odmiennej sytuacji jest Frodo - bo on dostał misję, on został wybrany na Powiernika Pierścienia. Dlatego też Frodo mimo tego że uległ Pierścieniowi jest juz oceniany wg innych kryteriów. Frodo otrzymuje też pomoc w najmniej nieoczekiwanym momencie (Gollum i jego odgryzienie palca)

Tak jak Pierścienia nie da się wykorzystać do dobrych celów bo i przyniesie zło (patrz monolog Galadrieli) tak nie da się tworzyć dobra za pomocą zła.

Pierścień tak jak i zło oddziaływują na wszystkich obojetnie czy na prostaczków czy ludzi wielkich - na tych drugich może silniej. Wielka wiedza nie chroni przed Pierścieniem (jak i przed złem). Sam prostaczek Śmiech wygrywa swoją walkę gdy Saruman przegrywa.

I zawsze nawet dla kogoś najbardziej uzależnionego od zła jest nadzieja.
Powrót do góry

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 01-10-2002 18:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jezeli juz mowimy o motywach to nie nalezy zapomniec o motywie wedrowki. Nauczeciele lubia takie obcykane sprawy. Im nie zalezy na wyobrazni i inwencji choc w przypadku WP bez tego ani rusz. Powinienes poruszyc problem podrozy hobbitow, stawiania przez nich czopla niebezpieczenstwu i uwzglednic to co im pomoglo przetrwac. Przede wszystkim nie zapomnij o Przyjazni. To gl. dzieki niej misja sie udala.
Poza tym do kogo ja p;isze Uśmiech Ty Samie Gamgee sam najlepiej powinienes to wiedziec no bo w koncu brales w tym udzial Uśmiech
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 12-10-2002 22:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

temp info: temat przeniesiony z PRK

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 03-11-2002 06:00    Temat wpisu: Re: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sam Niziołek-Ogrodnik napisał(a):
Proszę o pomoc w sprawie WP, do końca października mam zrecenzować dowolną książkę na J.Polski Uśmiech

i jaką ocenę dostałeś? Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? (Strona 2 z 3)

Skocz do: