Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Samwise
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 161

Wysłany: 26-09-2002 15:01    Temat wpisu: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Proszę o pomoc w sprawie WP, do końca października mam zrecenzować dowolną książkę na J.Polski Uśmiech Wybrałem WP - bo żadna inna książka na to nie zasługuje Uśmiech I tu proszę aby każdy który potrafi Uśmiech podać mi ważny (według ciebie) wątek który należało by poruszyć, proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję Uśmiech
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 26-09-2002 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co ja bym zawarł w recenzji WP....

może walkę dobra i zła Uśmiech Ble Ble ;D poświęcenie,przyjaźń, rozpacz, smutne zwycięstwo, pokój, magię, bogactwo kreacji Tolkiena, fascynacje jaką powoduje, tu liczby w rodzaju tradycyjnego przypominania ze w Anglii 30 tys. ludzi zaglosowalo na niego jako ksiazke wszechczasow przez co zodobyla ten tytul, takie wstawki rozbudzaja troche spiacych lamerow, cos w rodzaju break news w tv Pserwa Bo wiesz oni robia sensacje a ty Tolkiena w miasto puszczasz Uśmiech Musisz o tym pamiętać, żeby głąbów Z przymrużeniem oka (jak nie czytali WP Język ) oceniających recenzję czymś zainteresować Uśmiech

Proponowałbym ci też użyć w jakimś momencie zdania "nie powiem nie płaczcie bo nie wszystkie łzy są złe" dla nas tolkienistów to zdanie dużo znaczy i je rozumiemy głebiej niż powierzchownie ale jest również dobre do szokowania lamerów (chociaż nie tylko, czasami może kogoś naprawdę pocieszyć.....)

Jak napiszesz to moze ja zamiesc tutaj? i pochwal sie ocena = bez db+ nie wracaj Z przymrużeniem oka

Pozdr.

btw to fajna sygnaturka Pserwa Jestem za

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 27-09-2002 06:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nic dodać, nic ująć Pserwa
Ale jak już weźmiesz pod uwagę uwagi Goku, to ja liczyłbym na 5- (co on taki skąpy w tych życzeniach?)

Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 27-09-2002 08:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tylko krótko dodam Język
Nie zapomnij o litości dla Golluma Złośliwy uśmiech Niby takie oczywiste, a wielu (nie będę pokazywać palcami Złośliwy uśmiech ) o tym zapomina Nie Nie

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 27-09-2002 09:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Recenzja książki WP...W sumie trudno w kilku zdaniach zaprezentowac takie dzieło Zdziwienie nie spłycając jednocześnie tematu Uśmiech

Warto napisać, że jest to baśń....baśń, która poruszyła wyobraźnię dorosłych i dzieci na całym świecie. Która jest ponadczasowa, uniwersalna i archetypowa.
Władca Pierścieni to książka przedstawiająca świat, który rządzi się własnymi prawami. Świat, gdzie ważne są takie wartości jak przyjaźń, honor, miłość przeciwstawiające się złu, kłamstwu i zdradzie.
I ważne jest, że wykreowana rzeczywistość jest drobiazgowa i perfekcyjna w szczegółach. Żadna postać nie pojawia się przypadkowo, a opisy przyrody i miejsc oszałamiają rozmachem.
To powieść drogi i przemiany.
WP to baśń o poświęceniu, o miłości, bohaterstwie a przede wszystkim o przyjaźni. O walce dobra ze złem, gdzie dobro zwycięża, choć nie jest to wcale jednoznaczne.
Książka do której zawsze się wraca....

Nio Język
Nie będę za Ciebie odrabiać pracy domowej Ble Ble ;D
Na maturze może Ci się taki temat nie fuksnąć Z przymrużeniem oka Elfik

Suilanna
Nifrodel

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 27-09-2002 10:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No Samie, jeżeli w ciągu 45 minut laikom wytłumaczysz o co chodziło we WP to, uważam że marnujesz się w swoim ogródku. Z przymrużeniem oka
A tak na serio to wydaje mi się że najlepszy byłby motyw pierścieni jako symboli pokusy nadużywania władzy i potęgi. To co mi teraz przychodzi do głowy:
-władza,potęga deprawuje i może doprowadzić do upadku nawet najlepszych(Nazgule)
-Rozwiązania siłowe i pochopne wykorzystywanie potęgi nad którą się nie panuje (kuszenie Boromira, przemyślenia Gandalfa i Galadrieli)
-pokusa wybrania łatwiejszej i prostszej drogi podczas zagrożenia(Frodo w kurhanach)
-wierność i zdrowy rozsądek w obliczu pokusy mocy i potęgi (Sam Gamgee największy z ogrodników Uśmiech )
-Każdy prędzej czy póżniej ulegnie pokusie jeśli w porę nie zrezygnuje z posiadanej władzy (Bilbo zdążył, Frodo ledwie, Gollum nie)

Przykłady te możesz (ostrożnie!) nawiązać do wspólczesnych wydarzeń w polityce. Obsmarować prezydentów, posłów i kandydatów na podobne stanowiska. Boję się jednak że to nie będzie już recenzja. Chociaż, jak to odpowiednio przedstawisz to może wyjść arcydzieło.
Trzymam za ciebie kciuki, bo ja sam to z polskiego byłem cieniutki, oj cieniutki.

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 27-09-2002 15:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

BelegC napisał(a):

A tak na serio to wydaje mi się że najlepszy byłby motyw pierścieni jako symboli pokusy nadużywania władzy i potęgi.

Ja bym to rozszerzył na pokusę jaką niesie zło w ogóle-nie ograniczył bym się więc tylko do pokusy władzy. Coraz bardziej się przekonuję, że WP to książka o kuszeniu. Czyli oddziaływanie Pierścienia=oddziaływanie zła. Walka z oddziaływaniem Pierścienia=walka z pokusami, które stwarza zło itd.
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 27-09-2002 16:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Warto jeszcze wspomnieć o nadzwyczajnej jak na powieść ilości zawartych w książce wierszy... Kolejny argument na polonistów którzy zatrzymali się w rozwoju na romantyzmie Śmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Co zawrzeć w recenzji książki Władca Pierścieni? (Strona 1 z 3)

Skocz do: