"Nowy Cień" - kontynuacja Władcy Pierścieni
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Władca Pierścieni

#1: "Nowy Cień" - kontynuacja Władcy Pierścieni Autor: MenTh0l WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Podobno Tolkien zaczal pisac kontynuacje WP. "The new shadow" czy "The return of shadow" (jakos tak..) ale zaniechal... czy widzial ktos fragmenty tegoż dzieła???

#2:  Autor: WatcherSkąd: Chodzież WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Oczywiście że miało Uśmiech Przetłumaczony tekst jest na niezastąpionej Niezapomince. W sumie bardzo jest on przygnębiający i nie wiem, czy chciałbym przeczytać całość Smutek Gondor za panowania Eldariona zdaje się niejako argumentem za pesymizmem co do natury człowieka Smutek

#3:  Autor: NifrodelSkąd: Ossiriand WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Tekst jest w dziale J.R.R. Tolkien/Utwory. Przetłumaczył go Galadhorn.

I jest rzeczywiście przygnębiający. Może i dobrze, że Tolkien go nie ukończył. Niebieski ze smutku
To, co się wyłania spoza na wpół filozoficznego dialogu jest niepokojące i groźne. To nie jest zło esencjalne , osobowe - jak Sauron i Morgoth.
To subtelny i wyrafinowany relatywizm, kiełkujące ziarno zła, dawno temu posianego w Ludziach. Smutne. Smutek

#4:  Autor: GokuSkąd: Kame House WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Przeczytałem ten fragment (nigdy dotąd mi się nie chciało więc dzięki za bodziec Pserwa )

Fajowy!! Szkoda, że Tolkien w tak ciekawym momencie go porzucił...Chociaż, to zło które Borelas (nie pamiętam dokładnie imienia) wyczuł po wejściu do domu....Moim zdaniem "zabito go" albo wzięto do niewoli. Może dlatego Tolkien skończył w tym miejscu.

Szkoda.

#5:  Autor: AdanSkąd: Uć WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Fragment z recenzji Ryszarda Derdzińskiego "Ludy Śródziemia czyli Historii Śródziemia tom XII i ostatni" w Simbelmynë (dostepne na Niezapomince) streszczający "Nowy Cień"
Cytat:
Akcja rozgrywa się w jakieś sto lat po Wojnie o Pierścień, za panowania Eldariona. Obserwujemy losy zagmatwanego w ciemny kult wiekowego już Borlasa (młodszego syna Beregonda i brata Bergila, którego Pippin spotkał w Minas Tirith). Kult rozprzestrzeniający się w Gondorze jest związany z postacią Herumora. Tolkien w jednym z listów (L 344) określa te wierzenia mianem ‘satanistycznych’, a cała opowieść ma być w zamierzeniu smutną refleksją nad Człowiekiem, który zadziwiająco szybko nudzi się dobrem.

#6:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Szczerze mówiąc, niezbyt mi się podobało. Cały czas miałem wrażenie, że Mistrz nie za bardzo mial pomysł i serce do tego dzieła. Zasadniczą częścią jego twórczości było to, że zło miało byłu spersonifikowane i to w istocie o wyraźnie wiekszej mocy niż którykolwiek z ludów Śródziemia. Bylo czymś z czym walka miała charakter ostateczny. I chyba tu leżał problem. Tolkien nie za bardzo mial wizję takiej postaci w Czwartej Erze, a "zwykły" kult satanistyczny, zbytnio pachnial mu zwykłą Historią za która nie przepadał.

#7:  Autor: AdiemusSkąd: Krakuff WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Odgrzałem temat Jestem rozwalony
A to tylko dlatego, że w kończącej go wypowiedzi Thaliona jest lekka nieścisłość.
THALION napisał(a):
Czyż to nie ironia, że ludzie walczą sami ze sobą, niczym orkowie?
Tolkien poprzez ten tekst wskazuje nam prawdę o naturze człowieka. Jeśli ludzie mają wspólny cel, wspólnego straszliwego wroga, to jednoczą się i wspomagają na wzajem. Jednak jeśli takiego bodźca zabraknie, to zaczynaja walczyć ze sobą.
Jak poczytamy Kroniki Królestw Zachodu w dodatkach do WP, to znajdziemy tam wojnę domową w Gondorze. A czasy aż tak bardzo spokojne wtedy nie były, ciągle wisiało nad królestwem niebezpieczeństwo ponowienia najazdu Easterlingów, w Dol Guldur zagnieździły się Nazgule, a Witchking najechał Arnor.
No i skutkiem wojny Gondor się podzielił, a zwolennicy Kastamira stali się późniejszymi Korsarzami z Umbaru.
Natura ludzka jest bardziej skomplikowana, nawet w obliczu zagrożenia potrafimy myśleć o doraźnych korzyściach, a nie o zjednoczeniu (vide podział Arnoru i sojusz Rhuaduru z Angmarem na przykład)

#8:  Autor: Mellorn WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
ej nie wiem co sie dzieje ale powyższe linki mi nie chodzą, a z checia bym przeczytal sobie "Nowy Cien" poradzcie cos na to, albo jak ktos ma to opowiadanie to niech wysle mi na maila mellorn@tlen.pl z góry dziekuje Elfik

Strona 1 z 4