Serial na podstawie Władcy Pierścieni
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Film

#1: Serial na podstawie Władcy Pierścieni Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Na Tolkienawce (taka grupa na facebooku) ostatnio pojawił się ciekawy link http://variety.com/2017/tv/news/lord-of-the-rings-amazon-1202606519/ co tym myślicie? Czy to dobry pomysł? Jak powinien wyglądać serial oparty na Władcy Pierścieni?

#2: Re: Serial na podstawie Władcy Pierścieni Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Na Tolkienawce (taka grupa na facebooku) ostatnio pojawił się ciekawy link http://variety.com/2017/tv/news/lord-of-the-rings-amazon-1202606519/ co tym myślicie? Czy to dobry pomysł? Jak powinien wyglądać serial oparty na Władcy Pierścieni?

Ale to nie ma być serial oparty na Władcy Pierścieni, tylko:
Cytat:
Warner Bros. Television and the estate of J.R.R. Tolkien are in talks with Amazon Studios to develop a series based on the late author’s “The Lord of the Rings” novels.

Późnych opowiadaniach autora Władcy Pierścieni. Czyli w grę wchodzą Dzieci Hurina, Beren i Luthien.
Nie wiem jakie powinny być te seriale, ale mam nadzieję, że ożywią zainteresowanie Tolkienem i jego utworami. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

#3: Re: Serial na podstawie Władcy Pierścieni Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Mea culpa mogłem przeczytać w originale zamiast wklejać w google tłumacz. Ekranizacja Wielkich opowieści to też jest całkiem fajny pomysł choć wolałbym serial oparty na Hobbicie i LoTRze. Szczególnie, że skoro WB schrzaniło te historie w filmach to mogłoby je naprawić w serialu.
Cytat:
Nie wiem jakie powinny być te seriale, ale mam nadzieję, że ożywią zainteresowanie Tolkienem i jego utworami.
Też mam taką nadzieję szczególnie, że fandom Tolkiena jest obecnie martwy w porównaniu do fandomu na przykład gwiezdnych wojen. Uśmiech

#4: Re: Serial na podstawie Władcy Pierścieni Autor: SirielleSkąd: Himring / Midgard WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Ale to nie ma być serial oparty na Władcy Pierścieni, tylko (...) Późnych opowiadaniach autora Władcy Pierścieni. Czyli w grę wchodzą Dzieci Hurina, Beren i Luthien.

Coś podobnego! Tylko jeśli Warner Bros zrobi takich Noldorów, jak elfy w Hobbicie i LotR PJa, to ja nie chcę Smutek No dobra, chcę i tak, ale niech oni idą w kierunku Thranduila, a nie Legolasa Proooszę prooooooszę

#5: Re: Serial na podstawie Władcy Pierścieni Autor: tzigi WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----

Cytat:
Warner Bros. Television and the estate of J.R.R. Tolkien are in talks with Amazon Studios to develop a series based on the late author’s “The Lord of the Rings” novels.

Późnych opowiadaniach autora Władcy Pierścieni. Czyli w grę wchodzą Dzieci Hurina, Beren i Luthien.

Ale "late" znaczy w tym cytacie "nieżyjącego" i odnosi się do Tolkiena, a nie "późne" w odniesieniu do tekstów. Zresztą wszystkie dotychczasowe źródła zgadzają się w tym, że to ma być LOTR, a nie (niestety) inne dzieła z Legendarium.

#6:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Może być, że masz rację. Late może oznaczać zmarłego. I zapewne tak jest. No dobrze, jeżeli serial na bazie WP, to tysz może być, pytanie co to będzie i jak będzie zrobione. Mam nadzieję, że jednak nie będzie to okraszone seksualnymi podbojami Thorongila. Lub opowieściami o losach jego nieznanej siostry.

#7:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Tak na poważnie, akurat serial o przygodach Thorongila mógłby być fajny, byle oczywiście dobrze zrobiony. I mały Boromirek fafluniący spodnie przyszłego króla. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

#8: Re: Serial na podstawie Władcy Pierścieni Autor: ladysherlockianSkąd: Nowy Sącz WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
tzigi napisał(a) (zobacz wpis):

Cytat:

Ale "late" znaczy w tym cytacie "nieżyjącego" i odnosi się do Tolkiena, a nie "późne" w odniesieniu do tekstów. Zresztą wszystkie dotychczasowe źródła zgadzają się w tym, że to ma być LOTR, a nie (niestety) inne dzieła z Legendarium.

Zgadzam się z tzigi, z ust (czy raczej klawiatury) mi to wyjęłaś Uśmiech w tym kontekście late oznacza nieżyjącego autora, a nie jego późniejsze dzieła, zresztą gdyby chodziło o późniejsze dzieła, szyk wyrazów byłby inny, "the author's late novels" (a zresztą nie ma przecież takich powieści późniejszych od LotR, bo począwszy od Silmarillionu wszystkie zostały wydane pośmiertnie, no i jak wiadomo z dyskusji nad fanowskim Silmarillionen, nigdy się nie dowiemy, jak wyglądałaby ta książka, gdyby Tolkienowi udało się ją dokończyć).

Osobiście wolałabym serial na podstawie niezekranizowanych jeszcze dzieł Tolkiena, ale w sumie to dobrze, że coś nowego będzie się działo w fandomie, że będzie na co czekać i o czym dyskutować. Jakikolwiek ten serial nie będzie, na pewno da wiele powodów do rozmów i to mnie cieszy Uśmiech

#9:  Autor: Dwimmerlaik WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Amazon właśnie potwierdził, że faktycznie dogadał się z Tolkien Estate, Tolkien Trust, HarperCollins i New Line Cinema: źródło.
Co ciekawe, serial ma uwzględniać też historie będące wstępem do Drużyny Pierścienia. Ciekawe na ile będą mogli sięgnąć w Silmarillion?

#10:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Raczej chyba sięgną do Niedokonczonych Opowieści (Poszukiwania Pierścienia) oraz dodatków do Władcy.

#11:  Autor: SirielleSkąd: Himring / Midgard WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Skoro dogadali się z TE, to będą sięgać do różnych źródeł, mam nadzieję.

Odświeżyłam sobie filmy Jacksona na nowo i teraz czekam na ten serial. Niby znowu WP, ale ja chętnie obejrzę coś więcej - oby zdarzenia i postaci, które wypadły z filmów się pojawiły. Oby nie spaprali mi Glorfindela Proooszę prooooooszę (Tak, jak GoT Rhaegara Targaryena Smutek ) Może retrospekcje sie pojawią? Beren i Lúthien, Gil-galad w obrazach i pieśniach? Love

I chociaż boję się Toma Bombadila na ekranie - nie znoszę tego żółtego i niebieskiego razem Jestem rozwalony

Link

Chociaż kolory stroju i piórko to nie największy problem tej postaci, nie wiem czy da się go tak pokazać, by nie było to komiczne. Tak czy inaczej może tym razem się pojawi. I ogólnie - podążymy bardziej za książką. Dla odmiany Z przymrużeniem oka

Ponoć Ian McKellen wyraził chęć zagrania Gandalfa ponownie, ale to tylko w wywiadzie, nic nie wiadomo czy jest brany pod uwagę w castingu (to chyba nawet za wcześnie jeszcze na casting).

Tak na poważnie, akurat serial o przygodach Thorongila mógłby być fajny, byle oczywiście dobrze zrobiony. I mały Boromirek fafluniący spodnie przyszłego króla. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

wieeeeeeeeeelgachny uśmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Jestem za

Przyklejam wątek, bo pewnie z czasem będzie więcej wieści o tym projekcie Spox

#12:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Chyba wychodzi na to, że ten serial będzie prequelem do Władcy Pierścieni Jacksona http://film.onet.pl/wiadomosci/wladca-pierscieni-ian-mckellen-jako-gand alf-w-serialu-amazona/kgv1v5 nawet Ian McKellen chce grać Gandalfa. Osobiście jestem trochę zawiedziony miałem nadzieję na porządny remake, który będzie bardziej zgodny z książką, dostaniemy zaś zapewne coś w rodzaju trylogii hobbita w wersji serialowej.

#13:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Budżet nowego serialu ma liczyć 500 mln dolarów.

#14:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wszystko zależy czy będzie dobry scenarzysta i dobry reżyser. Materiał na prequel daje na tyle swobody, że można wymyślić coś fajnego bez masakrowania zasadniczego przesłania legendarium Tolkiena. Suma jest zacna, pytanie kto będzie scenarzystą i reżyserem. Byle nie P.J.

#15:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Mamy parę nowych informacji na temat serialu. link link Możliwy udział Jacksona trochę mnie niepokoi.

#16:  Autor: pinki444Skąd: Rzeszów WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Możliwy udział Jacksona trochę mnie niepokoi.
Mnie niepokoi jego udział jako okazjonalnie reżyser jakiegoś odcinka lub nie daj Boże jako producenta lub scenarzysty, za to cieszy jeśli związane z tym byłoby zachowanie spójnej wizualnie stylistyki lub wykorzystanie zachowanych lokacji (Hobbiton) i scenografii.
Ponadto czytałem link że i inny weteran tj. Del Toro ma się w to wplątać a tutaj stracha mam nie mniejszego z tym że tutaj głównie od strony wizualnej bo to co zrobili w pierwszym Hobbicie z goblinami to pomysły tylko i wyłącznie Del Toro a nie trafiło to do mnie (w materiałach dodatkowych wskazywali co zostało z wkładu Guilermo).

#17:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
No i mamy pierwsze konkrety. Serial będzie prequelem LOTRa. Ma opowiadać o między innymi o historii młodego Aragorna. http://www.filmweb.pl/news/M%C5%82ody+Aragorn+bohaterem+1.+sezonu+%22W% C5%82adcy+Pier%C5%9Bcieni%22-128309# https://www.antyradio.pl/Film/News/Serial-Wladca-Pierscieni-opowie-o-ml odosci-Aragorna-22675

Osobiście czuję lekki zawód, miałem nadzieje na remake Władcy Pierścieni PJa i ukazanie historii bardziej zgodnej z książką. Oby serial nie odbiegał aż tak od uniwersum jak Hobbit.

#18:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
A ja nie zawód, tylko chyba zadowolenie, że nie będzie nowej wersji i porównań do starej, tylko coś nowego, co ma szansę być od razu bardziej zgodne z legendarium.

I parę informacji od TheOneRing:

Cytat:
[BREAKING] We have confirmed from multiple sources that @AmazonStudios new billion-dollar #LOTR series will open its first season centered on a young Aragorn. Let's discuss whats available and how this opens up Tolkien's Legendarium. A thread. #Tolkien /1

Firstly, we must stamp out any remaining confusion: From the first press release, we know this so-called #LOTR series will NOT be a retelling of the events of the War of the Ring. #BeenThereDoneThat Instead it will be Appendices based and cover a lot of time and history. /2

This is the greatest advantage the show runners have: that so much of Tolkien’s storytelling, even just in “Appendix A,” covers a tremendous swath of time. Starting with a young Aragorn narrative allows connections to his Numenorean bloodline (and to the founding of #Gondor). /3

The fabric of Aragorn’s story is just so rich. Plentiful in new characters and familiar ones we already love. Recall in #BOTFA when #Thranduil tells his son about this person he must meet (even though we know in book-time Aragorn wasn’t born yet)? /4

If that mention of him wasn’t the biggest, brightest, neon-glaring indicator of how Aragorn’s story is ideally suited as a prime entry point for further Middle-earth stories, well then, you’re not thinking #Prime like Amazon is (sorry, just had to).... /5

We could, in flashbacks, learn essentials about the men of #Arnor, sister kingdom in the north to #Gondor, and how the surviving #Dunedain became a community of Rangers, seeking to protect the north from incursions of the Witch-king of Angmar. /6

With a vibrant historical background in place (fully explored in the Professor’s notations) the stage would be set for some of the most anticipated characters: Arathorn himself, Elladan & Elrohir, the twin sons of Elrond, and #Gilraen, the lad’s Mother. /7

A moment now to speculate dream casting for Gilraen. Our staffer @Quickbeam2000 advocated at @WonderCon British actress Rosamund Pike (“Gone Girl”) would be ideal. Here she is in “Hostiles” struggling in the wilderness to protect her baby. #OrcsAreComing /8

Aragorn the lad had his identity hidden. The secrecy surrounding his lineage was needful to prevent the enemy from slitting his throat in the middle of the night. Imagine a mother trying to protect her child amid such constant fear? #Gilraen will be a terrific, meaty role. /9

Rosamund Pike jako Gilraena - Jestem za mniam Uśmiech

I generalnie SUPER, że będzie flashback do historii Arnoru i Gondoru.

#19:  Autor: SirielleSkąd: Himring / Midgard WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Z opisu wynika, że to komuś z TOR marzy się Rosamund Pike w tej robli, a nie, że takie są plany twórców.

Ma być 5 sezonów, możliwe, że WP się jeszcze w to załapie, gdyby np. tylko 1 sezon był prequelem o Aragornie. Tak czy inaczej świetne wieści Jestem za

#20:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

Rosamund Pike jako Gilraena - Jestem za mniam Uśmiech

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Z opisu wynika, że to komuś z TOR marzy się Rosamund Pike w tej robli, a nie, że takie są plany twórców.

Ma być 5 sezonów, możliwe, że WP się jeszcze w to załapie, gdyby np. tylko 1 sezon był prequelem o Aragornie. Tak czy inaczej świetne wieści Jestem za

No właśnie mnie też się marzy, stąd "mniam" wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

#21:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Garść nowszych informacji:

Cytat:
Podczas TCA Press Tour ogłoszono, że serial ma już/wreszcie scenarzystów. Będą nimi JD Payne i Patrick McKay, którzy obecnie pracują nad scenariuszem czwartego filmu z serii "Star Trek" J.J. Abramsa, a także są autorami scenariusza do disneyowskiego "Jungle Cruise" z Dwayne'em "The Rockiem" Johnsonem.

- Bogaty świat, który stworzył J.R.R. Tolkien, jest królewski, pełen duszy, mądrości i złożoności. Jesteśmy absolutnie zachwyceni, że razem z Amazonem tchniemy w niego życie na nowo. Czujemy się jak Frodo, wyruszający z Shire, ze spoczywającą na nas ogromną odpowiedzialnością. To początek przygody życia - napisali JD Payne i Patrick McKay w oświadczeniu.

Amazon nabył prawa do "Władcy Pierścieni" w listopadzie (2017). Zamówienie jest gigantyczne, bo obejmuje kilka sezonów serialu i na dodatek jeszcze potencjalny spin-off. Za same prawa zapłacono ok. 200-250 mln dolarów, a to dopiero początek wydatków. Wszystko wskazuje na to, że koszty wkrótce będziemy liczyć w miliardach.

O samym serialu na razie nie wiemy zbyt wiele, poza tym, że nie będziemy w nim oglądać historii, które już znamy. "Nie będzie to ani remake filmów, ani coś zupełnie nowego. Raczej coś pomiędzy" - mówiła miesiąc temu Jennifer Salke, nowa szefowa Amazon Studios.

Premiera będzie miała miejsce najprawdopodobniej w 2021 roku.

I nowsze info - udostępniono mapę:

Cytat:
Wiemy już, że "Władca Pierścieni" będzie najdroższym serialem w historii i powstanie we współpracy ze spadkobiercami J.R.R. Tolkiena. Teraz Amazon podzielił się mapą Śródziemia.

Amazon woli na razie nie wyjawiać konkretnych informacji o swojej najbardziej wyczekiwanej produkcji, czyli serialowej wersji "Władcy Pierścieni". Poza gigantycznym budżetem i nazwiskami głównych scenarzystów, na razie możemy jedynie snuć teorie na temat potencjalnych historii, o jakich opowie megaprodukcja Prime Video.

Streamingowa platforma wzięła sobie jednak do serca cytat Tolkiena, którym rozpoczęła aktywność serialu na portalach społecznościowych, i zaprezentowała mapę Śródziemia.

Cytat:
The Lord of the Rings on Prime

@LOTRonPrime

“I wisely started with a map” — J.R.R. Tolkien
9,988
10:30 PM - Feb 13, 2019

Mapa, którą po kliknięciu w link można dokładnie zbadać, nie zawiera co prawda żadnych podpisów, ale spostrzegawczy fani już mogą odnaleźć pierwsze wskazówki co do czasów, w którym będzie rozgrywał się serialowy "Władca Pierścieni". Potwierdzają się pierwsze plotki, które sugerowały, że serial będzie dział się przed wydarzeniami opisanymi w "Drużynie Pierścienia".

Mapa - https://www.amazon.com/adlp/lotronprime

I na serwerze forum:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

#22:  Autor: SędziwojkaSkąd: Smoków, Lutetia & Al-Ándalus WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
To bardzo dobra wieść. Uśmiech
Jest potencjał, tym bardziej, że obecne seriale mają świetną szatę graficzną (nie chodzi mi tu o przeładowanie efektów komputerowych).
Byleby tylko fabuła była sensowna i aktorzy umieli grać, a to nie takie częste obecnie.
Oczywiście wolałabym jakiś wycinek z I lub II Ery (Numenor!), ale III też może być. Tym bardziej, że trudno byłoby przedstawić elfów bez ich zlolfienia. Złośliwy uśmiech

#23:  Autor: OminousSkąd: Hamburg WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
I nowsze info - udostępniono mapę:

Intrygujący jest zasięg mapy, rozszerzono go na Wschód. Widać Orocarni i Dziki Las, a właściwie, to czym one powinny być. Zdziwienie
Ciekawi mnie skąd zaczerpnieto ich dokładne położenie hmmmm... , nie przypominam sobie żadnej kanonicznej mapy sięgającej dalej niż Rhûn...

#24:  Autor: tzigi WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Mapa została zaktualizowana o nazwy krain. Ciekawie to wygląda - zwłaszcza "Calenardhon" zamiast Rohanu, co sugeruje o wiele wcześniejsze niż zapowiadane (pierwsze sugestie dotyczyły młodości Aragorna) umiejscowienie czasowe historii. To nie jest coś, co można wpisać przypadkiem (Ronah zamiast Rohanu czy inna podobna zmiana), to wygląda na świadomą decyzję i to opartą na kanonie. I tak się boję tego, jak bardzo nonszalancko ten serial może postąpić z kanonem, ale to roznieciło we mnie malutki płomyczek optymizmu.

#25:  Autor: Riddick WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
To dla porządku wrzuciłem mapkę na serwer forum:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

#26:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
tzigi napisał(a) (zobacz wpis):
Mapa została zaktualizowana o nazwy krain. Ciekawie to wygląda - zwłaszcza "Calenardhon" zamiast Rohanu, co sugeruje o wiele wcześniejsze niż zapowiadane (pierwsze sugestie dotyczyły młodości Aragorna) umiejscowienie czasowe historii. To nie jest coś, co można wpisać przypadkiem (Ronah zamiast Rohanu czy inna podobna zmiana), to wygląda na świadomą decyzję i to opartą na kanonie. I tak się boję tego, jak bardzo nonszalancko ten serial może postąpić z kanonem, ale to roznieciło we mnie malutki płomyczek optymizmu.

Jak najbardziej masz rację.
Zresztą z wpisów późniejszych też wynika, że młodość Aragorna może być, w którymś sezonie, ale zacznie się znacznie wcześniej.
Tu mamy wiec datę graniczną - utworzenie Rohanu 2510 rok 3 Ery z Calenardhonu. Mamy więc pewność, ze historia opowiadana zacznie się znacznie znacznie wcześniej i jest to super!

#27:  Autor: OminousSkąd: Hamburg WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Tu mamy wiec datę graniczną - utworzenie Rohanu 2510 rok 3 Ery z Calenardhonu. Mamy więc pewność, ze historia opowiadana zacznie się znacznie znacznie wcześniej i jest to super!
Celowałbym jeszcze wcześniej, na mapie nie mamy ani Gondoru, ani Arnoru, czyżby jednak II Era?

#28:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Celowałbym jeszcze wcześniej, na mapie nie mamy ani Gondoru, ani Arnoru, czyżby jednak II Era?

Też mam nadzieję, że serial "zahaczy" przynajmniej o koniec II Ery, ale nie wiem czy akurat z faktu pojawienia się na mapie krainy Calenardhon możemy taki wniosek wysnuwać.
Calenardhon ewidentnie był częścią Gondoru, ale czy jako kraina istniał przed założeniem Gondoru pod koniec II Ery to mam wątpliwości. Jeśli macie jakieś źródła lub cytaty to chętnie się zapoznam.

#29:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
I jest kolejna - trzecia wersja mapy - doszły nowe nazwy krain.
Oryginał - https://www.amazon.com/adlp/lotronprime
i niżej na serwerze forum:

#30:  Autor: OminousSkąd: Hamburg WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Calenardhon ewidentnie był częścią Gondoru, ale czy jako kraina istniał przed założeniem Gondoru pod koniec II Ery to mam wątpliwości. Jeśli macie jakieś źródła lub cytaty to chętnie się zapoznam.
Jako prowincja był częścią Gondoru, ale istniał z pewnością przed. Calenardhon to tyle co 'Zielona kraina', nazwa zwyczajowa dla krain, jak Minhiriath - 'Międzyrzecze' etc.

Na wrzuconym przez Ciebie updacie pojawił się m.in. Laurelindórenan, o której nazwie wiemy od Drzewca tyle, że używano jej 'dawno'. W pewnym sensie ta mapa daje mi nadzieję, że twórcy serialu naprawdę przykładają się do pracy, inaczej nie zwracali by na takie szczegóły uwagi, które wyłapią jedynie czytelnicy, a nie pokolenie wyrosłe na filmach (mimo że sam się do tego pokolenia wliczam Język)
Czekam na kolejne szczegóły, ale jak dla mnie to jest mapa Śródziemia u świtu 3 Ery.

#31:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Z nowych nazw pojawiły się też Enedwaith, które istniało już od 1 Ery, a w drugiej ta mocno zalesiona kraina została bardzo zniszczona podczas wojen z Sauronem oraz mocno przetrzebiona z drzew przez Numenorejczyków.

#32:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
I kolejna wersja, mapa coraz ładniej się nam zagęszcza Jestem za
Pojawiają się nazwy rzek, portów/przystani, siedzib, pasm górskich i nowych krain oraz główne szlaki.

#33:  Autor: OminousSkąd: Hamburg WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
I kolejny Update,

"Witamy w Drugiej Erze:"

Oryginał
Wreszcie mamy Númenor hurrra!! impreza!! szampan!!

Warto zaznaczyć, iż powyższa mapa nie jest rozszerzeniem mapy pojawiającej się od samego początku na stronie Amazonu. Wyraźnie cofamy się do II Ery.

Może róźne mapy odpowiadają różnym sezonom serialu rozłożonym w czasie? hmmmm...

#34:  Autor: SędziwojkaSkąd: Smoków, Lutetia & Al-Ándalus WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ooo, Numenor! Love
Czyżby jednak brano pod uwagę Ar-Pharazona? wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Jestem za! Rządzę
Dotychczas sądziłam, że za dużo wymagam myśląc o Numenorze i wmawiałam sobie, że pewnie będzie tylko Środziemie, Ostatni Sojusz, Gil-Galad i te sprawy, które mnie nigdy szczególnie nie interesowały... Język

#35:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Suuuper Jestem za
W końcu mamy mapę w niezłej rozdzielczości II Ery, bo do tej pory to chyba tylko mapa Fonstad była dostępna.
A różnice oprócz oczywistej obecności Numenoru są dużo większe, poczynając od braku miejsc i siedzib jak Barad-Dur, przez obecność tych co upadły - Ost-in-Edhil, po obecność głównych szlaków wędrówek oraz znacznie większe zalesienie Jestem za
Oprócz tego mapa obejmuje większy zakres Śródziemia, by umieścić na niej Numenor i tym samym pojawiły się również 3 północne wyspy.

#36:  Autor: Riddick WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Moria z Trzeciej Ery zmieniła się też w Khazad-Dûm z Drugiej Ery. Uśmiech

#37:  Autor: Thingoln WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ciekawe, jaki okres historii Númenoru wybiorą twórcy serialu. Podejrzewam, że albo skupią się na wojnie z Sauronem, a w późniejszych sezonach/odcinkach upadkiem, albo jedynie tym ostatnim z Ar-Pharazonem. Całość byłaby raczej trudna w ujęciu, zważając, że to okres ponad 3000 lat, w większości pełen luk.

#38:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Thingoln napisał(a) (zobacz wpis):
Ciekawe, jaki okres historii Númenoru wybiorą twórcy serialu. Podejrzewam, że albo skupią się na wojnie z Sauronem, a w późniejszych sezonach/odcinkach upadkiem, albo jedynie tym ostatnim z Ar-Pharazonem. Całość byłaby raczej trudna w ujęciu, zważając, że to okres ponad 3000 lat, w większości pełen luk.

Sądząc na podstawie tylko tej mapy i zakładając, że nie będzie jej nowszych wersji to powinna być pierwsza połowa II Ery - po 750 roku a przed 1600 ( a nawet 1000) z co najmniej 3 powodów:
- Śródziemie a zwłaszcza Minhiriath, Enedhwaith i Calenardhon są w/g mapy jeszcze gęsto zalesione
- brak Barad-dûr w Mordorze, a więc okres co najmniej przed 1600 rokiem II Ery, a nawet można by zawęzić do początku budowy, czyli ok. 1000 roku.
- jest natomiast Ost-in-Edhil założone w 750 roku

#39:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Notabene , jak teraz się przyjrzałem to na mapie jest błędna lokalizacja Ost-in-Edhil - obecnie w miejscu przyszłego Tharbadu, a samo Ost-in-Edhil powinno być mniej więcej w miejscu litery G od Glanduiny ( i w tym miejscu do Glanduiny wpada Sirannon, którego brak na mapie).

#40:  Autor: ArenethSkąd: Rzeszów WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Nie śledziłem informacji na temat tego serialu dopóki nie przeczytałem, że jego akcja będzie się dziać w II Erze. Teraz nie mogę się go doczekać.

Epoka ta wydaje się idealnym okresem, aby osadzić fabułę. Z jednej strony mamy punkty styczne z WP, takie jak Sauron, pierścienie władzy, ostatni sojusz itp., które znają nawet ludzie nieoznajmieni jakoś szczególnie z twórczością Tolkiena. Z drugiej całość opowieści nie straci ze swej głębi. Tak jak Władca Pierścieni odnosił się do wydarzeń II ery, tak serial będzie miał za tło I erę. Ciągle czuć będzie, że jest to fragment większej opowieści. Poza tym historii z książek - która nie jest tak rozwinięta jak w przypadku I i III Ery - nie trzeba będzie naginać do potrzeb serialu, tak jak to się dzieję w przypadku ekranizacji Gry o Tron, a jedynie wypełnić ramy opowieści szczegółami. Byle tylko byłoby to zrobione mądrze i z poszanowaniem bogactwa tego świata. Potencjał widzę w tym ogromny.

#41:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wydaje mi się, że na potrzeby serialu logicznym byłoby połączenie historii upadku Numenoru (wraz z Ar Pharazonem) z historią Celebrimbora i wykucia pierścieni. Można by te wydarzenia zgrabnie połączyć i na przykład po zniszczeniu Eregionu na pomoc elfom przybywają Numenoryjczycy pod wodzą Ar Pharazona i pokonują Saurona, a następnie zabierają go ze sobą. Później już wiadomo co się stanie.

Wtedy cały serial mógłby opowiadać spójną historię od pojawienia się Saurona w Eregionie aż do upadku Saurona i początku Trzeciej Ery.

#42:  Autor: olfenSkąd: Zamość WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Zastanawiam się, czy serial będzie wierny duchowi prozy Mistrza (wszak chrześcijanina i konserwatysty) czy też pójdzie to w stronę Netflixowej postępowości i będziemy mieli np obowiązkowego przyjaciela-geja, aktorów z tzw mniejszości wstawianych wszędzie gdzie tylko się da i liczne negatywne aluzje do Trumpa.

(ten post nie ma za zadanie nikogo urazić czy obrazić - po prostu współczesne seriale-adaptacje nieco przesadzają odchodząc od swych pierwowzorów - np Death Note)

#43:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Niestety obawiam się, że wierny nie będzie. Pytanie tylko, ja dalece odejdzie od wizji Śródziemia stworzonej przez Tolkiena. Nioe wiem, w którą stronę pójdą, ale pewnie orków jak z Warhammera, elfów-wymoczków, itp, itd.

#44:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wieści o aktorskiej i reżyserskiej obsadzie nie napawają mnie nadzieją. Boję się, że poza wzmiankami w liście płac, że jest to produkcja inspirowana twórczością Tolkiena, nie będzie on miał nic wspólnego z dziełami Mistrza.

#45:  Autor: SędziwojkaSkąd: Smoków, Lutetia & Al-Ándalus WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
To całkiem prawdopodobne. Zresztą dziwi mnie wybór imienia Tyra. To imię pochodzenia skandynawskiego, mimo faktu, że Tolkien korzystał również z dorobku tego obszaru kulturowego, nijak mi nie pasuje do Legendarium. Na chwilę obecną kojarzy mi się głównie z postacią z The Last Kigdom oraz z żoną najpierw jednego z jarlów Jomsborga, a później Olafa Tryggvasona. Jestem rozwalony

#46:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Imienia "Tyra" nie ma w świecie Tolkiena, przynajmniej ja nie znalazłem. A gdzie to imię się pojawia w zapowiedziach filmu?

Jest natomiast przedstawienie ekipy tworzącej film :
https://twitter.com/i/status/1155142047420080129

#47:  Autor: SędziwojkaSkąd: Smoków, Lutetia & Al-Ándalus WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Pojawilo się na kilku stronach np. tu - https://variety.com/2019/tv/news/lord-of-the-rings-series-amazon-cast-m arkella-kavenagh-1203268175/

#48:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Boję się, że kolejne filmy i seriale będą coraz bardziej przeinaczały i wypaczały wizję Tolkiena, a w efekcie zepchną w którymś momencie książki na dalszy plan. Reżyserzy i scenarzyści coraz rzadziej rozumieją, że w tym świecie mało rzeczy jest przypadkowych. |Imiona własne mają sens i znaczenie, języki mają swoje zasady słowotwórstwa. W którym chodzi o coś więcej niż magię, ale jeżeli z w sumie prostej opowieści, jaką stworzył Martin zrobiono serialowy badziew spłycając coś co i tak miało głębię miejskiego stawu, to czego spodziewać się po adaptacjach WP. Chyba na prawdę niedługo dojdziemy do tego, że w przypadku LotR Jackson wykazał się wielkim szacunkiem dla pierwowzoru.

#49:  Autor: NuanSkąd: Dol Amroth WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
No cóż, jak to mówią - "lepiej już było"

Ciekawi mnie jaki wpływ na finalny produkt ma Tolkien Estate. Zwykle narzekamy na ich upór i niechęć do dzielenia się czymkolwiek, tymczasem możemy w pewnym momencie być wdzięczni za dokładnie to samo, jeżeli pozwoli to na powiedzenie "NIE" przy zbyt swobodnej interpretacji dzieł mistrza.

#50:  Autor: Riddick WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
https://screenrant.com/amazons-lord-rings-series-will-20-episodes-first -season/

Główna informacja to 20 odcinków 1 sezonu, ale to jest ciekawsze:

Cytat:
He concluded that, "there's supposed to be 20 episodes for the first season," and, "until they've decided what the end is going to be, they can't start filming." He also explained that Amazon only has rights to the Second Age, and that the, "First and Third Ages are 'off-limits'." Apparently, the narrative can mention events from these Ages, but if it's, "not described or mentioned in the Lord of the Rings or in the appendices, they probably cannot use it."

Czyli TYLKO Druga Era. Love

#51:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Pytanie co z tym zrobią? Niestety boję się tego co zrobią. Jakoś, zwłaszcza po Hobbicie, nie mam zaufania do scenarzystów i reżyserów. Dla nich Tolkien to wygodne nazwisko do rozreklamowania czegoś, co nie koniecznie ma coś wspólnego z Tolkienem.
Fajne byłoby coś w okół Saurona, Celebrimbora i Pierścieni, ale pytanie co i jak zrobią.

#52:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Żeby nie było, że tylko narzekam i marudzę. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Konsultantem serialu jest Shippey i to daje pewne nadzieje, że jednak może nie będzie tak źle jak się tego obawiam. Na prawdę bardzo chcę się mylić. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

#53:  Autor: SirielleSkąd: Himring / Midgard WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
O, nie wiedziałam, że Tom Shippey jest tu konsultantem Jestem za

Panel dotyczący LotR Amazona podczas Tolkien 2019 w Birmingham - Brian Sibley, Dimitra Fimi, Shaun Gunner, Anke Eißmann, Jeremy Edmonds i Marcel Aubron-Bülles:

Link

Strona 1 z 1