Fanowski Silmarillion wątpliwości
Idź do strony Poprzednia  1, 2  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Silmarillion

#9:  Autor: ARTUR1969 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Pewnie byłby ciekawym uzupełnieniem całości. A da się tyle upchnąć w jednej książce? Zdziwienie
Dysponuję tylko tomem II edycji 2-tomowej i nie jest to mała książka... Z przymrużeniem oka

#10:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
To będzie jedna najwyżej dwie strony na rozkładówce, wiec bez specjalnego znaczenia dla objętości. Wszystko ostatecznie zależy od składu. Laisar stwierdził, że można złożyć tak by zachować komfort lektury, a objętość nie była porażająca.

#11:  Autor: ARTUR1969 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Rozumiem. Mnie też podoba się format, w którym Atlantis wydawał dzieła Tolkiena Elfik

#12:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Nie napisałem, że to będzie taki format, jak Atlantisu. Zobaczymy, co zaproponuje Laisar. Mam w tym względzie do niego pełne zaufanie.

#13:  Autor: ARTUR1969 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
No, to oczywiście był żart. Uśmiech
(Ale czyż nie fajnie byłoby widzieć tak właśnie wydanego Sima z MumakiL Fandom PresSsss ...)
Niezależnie od formy i tak będę bardzo zainteresowany. Trzymam kciuki.

#14:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ale dlaczego żart. Po prostu nie wiem jeszcze jaki będzie format. Pewnie takiego jak Atlantis bym nie chciał, bo jednak jest nieporęczny. Dobrze wygląda na półce, ale trudniej z czytaniem. Znowu w obecnym formacie pojawia się wątpliwość, czy to się da sensownie upchnąć. Dlatego zakładam, że będzie to coś pomiędzy.

#15:  Autor: ARTUR1969 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Faktycznie mogę się z Tobą zgodzić co do poręczności tak dużej książki przy czytaniu (szczególnie w łóżku). Ale przy czytaniu Sima też jest pewien problem. Książka jest dosyć gruba (chwała za to !!) a biorąc pod uwagę, że jest klejona trzeba z nią obchodzić się ostrożnie. Wielkość czcionki jest dobra.

Popatrzmy na inne książki - mam przed sobą Starcie Królów R.R. Martina (Zysk i S-ka). Ponad 900 stron, czcionka mniejsza niż w Simie. Książka też ma mniejsze wymiary: 12,5x18cm, grubość 5cm, Silmarillion - 15x24cm, grubość 3,5cm). Klejenie dosyć dobre - wytrzymało 2 czytania i kartkowania i ma tylko lekko nadłamany grzbiet. (Inna sprawa, że uważam się za mistrza w obchodzeniu się z książkami) Złośliwy uśmiech Okładka miękka - typowe wydanie broszurowe, że tak powiem. Starcie Królów ma papier o gorszej gramaturze i gorszym wyglądzie. Wniosek z tego, że nawet przy niewielkim powiększeniu wymiarów i zmianie papieru faktycznie pewnie zmieściłyby się oba tomy w jednej książce o wygodnych wymiarach. Wygląd zostawiałby jednak wiele do życzenia...

Jakieś inne rozwiązanie? Zwróciłbym tu uwagę Szanownym kolegom na wydanie Pana Lodowego Ogrodu, Jarosława Grzędowicza (Fabryka Słów 2012). Tom 3 - około 870 stron (ilość stron w jednym tomie Sima - około 700), wymiary 13x20cm, grubość 6cm, czcionka jak w Simie, ładny papier. Okładka tzw. zintegrowana czyli papier sztywny i gruby, ale to nie karton (jak w twardej okładce). Grzbiet książki jest zaokrąglony, nie styka się z grzbietem stron, łatwo rozszerza się przy otwieraniu i o wiele bardziej niż w tradycyjnym klejonym wydaniu. Grzbiet stron klejony jest do materiału tekstylnego. Wymiary jednotomowego Silmarillionu musiałyby być powiększone, czcionka zmniejszona ale książka wyglądała by co najmniej BARDZO dobrze. Super śmiech

#16:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
To jest pewnie dobry pomysł. Zobaczymy, może tak się stanie. Najpierw jednak nowy skład i wtedy zobaczymy jak wygląda objętość tekstu w nowym składzie. Potem będziemy się zastanawiać nad tym co dalej. Na pewno i taką opcję weźmiemy pod uwagę.

Strona 2 z 2