Chronologia Ardy
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 30, 31, 32  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> The History of Middle-earth

#249:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Chyba źle mnie zrozumiałeś chodzi mi dokładnie o ten fragment
Cytat:
Pieśń mówi, że Orkrist rozbłyskiwał w ciemnościach, ilekroć do Góry zbliżał się wróg, tak że nikt odtąd twierdzy krasnoludów nie mógł zaskoczyć znienacka.
Czyli, że za każdym razem po Bitwie Pięciu Armii, gdy Erebor był zagrożony miecz świecił. Easterlingowie sami w sobie raczej nie sprawiali by miecz świecił, więc zapewne byli z nimi (choćby nieliczni) orkowie.

Fakt, nie do końca zrozumiałem przesłanie, ale z kolei ja nie widziałem nigdzie wzmianki ani konkretnego cytatu, ze Orcrist rozbłysł podczas ataku na Dale i potem bitwy u stóp Samotnej Góry, co by świadczyło o obecności orków jak sugerujesz. Jeśli masz takowy to chętnie się zapoznam i uzupełnimy wiedzę.

#250:  Autor: LordRo WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

Fakt, nie do końca zrozumiałem przesłanie, ale z kolei ja nie widziałem nigdzie wzmianki ani konkretnego cytatu, ze Orcrist rozbłysł podczas ataku na Dale i potem bitwy u stóp Samotnej Góry, co by świadczyło o obecności orków jak sugerujesz. Jeśli masz takowy to chętnie się zapoznam i uzupełnimy wiedzę.
Innego cytatu nie mam, ale po tym fragmencie najlepszą interpretacją jest obecność orków, gdyż chodzi o każdego wroga jaki zaatakował później Erebor. Raczej pieśni o rozbłysku nie powstały zaraz po wydarzeniach z Hobbita tylko w późniejszym okresie (przynajmniej tak wynika z tego fragmentu). Oczywiście trudno jest określić czy Tolkien pamiętał o tym przy pisaniu WP, ale mając ten fragment taka interpretacja wydaję mi się mocno prawdopodobna.

Przy okazji w Drużynie Pierścienia, w ostatnim rozdziale Drugiej Księgi Władcy Pierścieni, w momencie gdy Frodo zakłada Pierścień i widzi nadchodzącą wojnę, orków wychodzących z Gór Mglistych, czy Jeźdźców na Wilkach Sarumana, widzi także kraj Beorningów, który stoi w płomieniu. Czy tu chodzi o to, że pierwszy atak na Leśne Królestwo zahaczał o tereny Beorningów czy też doszło do innych bitew, o których dodatki do WP nie wspominają? Czy też może to widzenie Froda było bardziej wizją tego co może się dokonać? Jak to należy interpretować?

#251:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Widzi także kraj Beorningów, który stoi w płomieniu. Czy tu chodzi o to, że pierwszy atak na Leśne Królestwo zahaczał o tereny Beorningów czy też doszło do innych bitew, o których dodatki do WP nie wspominają? Czy też może to widzenie Froda było bardziej wizją tego co może się dokonać? Jak to należy interpretować?

Myślę, że było to akurat to co się działo. Atak na Thranduila szedł z Dol Guldur Doliną Anduiny, czyli przez tereny zamieszkane przez Beorningów.

Strona 32 z 32