Were-worms
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Hobbit czyli tam i z powrotem

#1: Were-worms Autor: FrangernSkąd: Piękne Miasto Kraków ;) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
hmmmm... Sporo czasu zastanawiałem się nad tym, czy w ogóle jest sens zakładać taki temat. Bo ile można powiedzieć o jednym zwrocie, pojawiającym się w jednym miejscu. Ale w końcu według niektórych tolkienistyka to zabawa szczegóły Z przymrużeniem oka .

Oczywiście, inspiracją był Pidżej i jego wizja tych stworów, ni stąd, ni z owąd pojawiająca się w H3. Ha, może ten temat przyda się dla szukających ifnormacji o tym co zobaczyli w filmie Uśmiech . Zostawiając jednak tamte dżdżownice w spokoju Złośliwy uśmiech , zajrzałem do książki. Jak wiemy, w rozdziale 1, wśród zdań wypowiedzianych przez Bilba, po tym jak wrócił do przytomności i posłyszał krytyczną wypowiedź na swój temat z ust Glóina, pada następujące:
Cytat:
Tell me what you want done, and I will try it, if I have to walk from here to the East of East and fight the wild Were-worms in the Last Desert.

Skibniewska i Polkowski oddają nazwę tych istot jako Robakołaki. Ale miano worm może znaczyć też coś innego (patrz Smoczy Jezyk), zapewne stąd u Braitner mamy Smokołaki.
Rozglądając się w mej skromnej biblioteczce za za wzmiankami o tych istotach, u Fostera znalazłem krótkie stwierdzenie:
Cytat:
prawdopodobnie mityczne potowry z Dalekiego Wschodu Śródziemia.

Anderson nie poświęcił im uwagi w Hobbicie z objaśnieniami, za to w J.R.R Tolkien Encyclopedia trafiłem na nie w haśle Dragon (s. 130), gdzie wysunięte przypuszczenie iż mogą mieć coś wspólnego z ludźmi Zdziwienie :
Cytat:
Also mentioned in The Hobbit are the ‘‘Wild Were-worms of the Last Desert’’ (H, I, 49) otherwise unexplained but seemingly a reference to the human-to-dragon transformation motif of Germanic tradition (cf. werewulf, ‘‘man-wolf ’’).

Czy gdzieś jeszcze któryś z badaczy twórczości Tolkiena próbował znaleźć jakieś inne tropy Were-worms?

#2:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Tak Uśmiech
Rateliff w "The History of The Hobbit"

Cytat:
In the earliest fragment of The Hobbit, Bilbo offered to walk to the "Great Desert of Gobi and fight the Wild Wire worms of the Chinese". In a slightly later version J.R.R. Tolkien made this "the last desert in the East and fight the Wild Wireworms of the Chinese".

#3:  Autor: Dziki człowiek z lasuSkąd: głównie Łódź WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Pustynia Gobi? To mi przypomina jakąś książkę o kryptozoologii, gdzie była mowa m.in. o jakoby żyjącej tam sporej dżdżownicy z tego regionu, co to poraża wielbłądy prądem. Chwila szukania i jest takie coś:

robak śmierci

Może Tolkien zapożyczył robakołaki z mongolskich legend?

#4:  Autor: vater WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Śmiech

Strona 1 z 1