Gollum=Trahald
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Władca Pierścieni

#1: Gollum=Trahald Autor: KacperPSkąd: Brzeszcze WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Gdzieś w Encyklopedii Śródziemia przeczytałem, że prawdziwe imię Golluma to Trahald. Nie przypominam sobie, żadnych wzmianek o tym mieniu w dziełach Profesora. Może ktoś z was pamięta? Jeśli tak, to napiszcie, bo nie daje mi to spokoju.

#2:  Autor: Aragorn7 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Zgadza się - jego imię Smeagol wywodzi się od Trahald - patrz http://www.glyphweb.com/arda/t/trahald.html
Cytat:
Sméagol's true name

Gollum's original name 'Sméagol' was not in fact the one he historically would have used: that name was Trahald. 'Trahald' comes from a Mannish dialect spoken in the region around the Gladden River, and means 'burrowing'. Tolkien created an anglicised version of the name, based on the Old English word smygel, which evolved into the better known name of Sméagol. The same old word for 'burrowing' lies behind smial, the Hobbits' traditional name for their hobbit-holes.

jak również inne źródło http://tolkiengateway.net/wiki/Smials :
Cytat:
The word smial is an invention of Tolkien based on the Old English word smygel. Smial is a translation of the Hobbitish word trân (Rohirric trahan "burrow").

#3:  Autor: KacperPSkąd: Brzeszcze WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Dzięki za odpowiedź. Rozwiewa moje wątpliwości co do wiarygodności Encyklopedii Fostera w przypadku Golluma. Z ciekawości spytam jeszcze czy znajdę podobne uzasadnienie we ,,Władcy Pierścieni,, lub w ,,Listach,,?

#4:  Autor: GokuSkąd: Kame House WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Z tym Trahaldem to chyba jakaś ściema... Nie ma żadnej wzmianki ani w Listach ani w "The History of Hobbit" ani w publikacjach Hammondów: "The J.R.R. Tolkien Companion and Guide", "The Lord of the Rings: A Reader's Companion". Nic też u Drouta w "J.R.R. Tolkien Encyclopedia: Scholarship and Critical Assessment"

Ci wszyscy Tolkienolodzy (duże T mode on Z przymrużeniem oka) mieliby to pominąć?

Dla mnie to wygląda na wymysł z nosa Fostera który niektóre strony internetowe ciągną dalej...

#5:  Autor: beriolon WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
No raczej nie. Pisał o tym imieniu Tolkien, we Władcy pierścieni, Dodatek F, Zasady przekładu, str. 452:
Cytat:
Sméagol i Déagol to powstałe w ten sam sposób odpowiedniki pochodzących z Północy imion Trahald ,,kopiący jamy, wdrążający się w ziemię" i Nahald ,,skryty".

Dlaczego nikt inny o tym nie wspomniał? Nie wiem, ale Foster na pewno pisze prawdę. Z przymrużeniem oka

Strona 1 z 1